Setare plugin GDPR (în wordpress)

Salutare!

Am în sarcină un site pe wordpress, care nu e construit de mine. Acum, proprietarul întreabă dacă este asigurată protecția datelor.

Platforma folosește plugin-ul GDPR, iar asta face ca la accesarea site-ului să fie afișat un mesaj pentru cookie-uri. Bun, și dacă apăs butonul “Preferințe confidențialitate” din cadrul mesajului, îmi apare un popup care nu are conținut nici pentru “Administrare consimțăminte” și nici pentru “Setări cookie-uri”.

Ce înseamnă asta, că trebuie setat, nu ?

Platforma văd că încarcă în sursă Google Analytics, un script extern devicepx-jetpack.js, recaptcha-ul de la google și încă un script de la https://stats.wp.com/e-123456.js.

Cum ar trebui să setez plugin-ul GDPR ? Nu am prea multe cunoștințe despre ce înseamnă GDPR. Știu doar că utilizatorul trebuie să știe ce date, care îi corespund, sunt folosite. Ori, de platformă nu cred că se folosește ceva, dar script-urile precizate mai sus bănuiesc că folosesc. Deci, sunt obligat să explic ce și cum…

Mă uitam pe net și am văzut că există un plugin care se auto-completează în funcție de ce se folosește în platformă. Părea interesant, dar pare că e free numai dacă site-ul are sub 100 de pagini. Ori site-ul ăsta are peste 100.

Deci, cu ce completez conținutul tab-urilor “Administrare consimțăminte” și “Setări cookie-uri” din cadrul mesajului pentru cookie-uri ?

Mulțumesc!

Un plugin GDPR pentru un site făcut în Wordpress e ca și rampa la 45% pentru persoane cu disabilități la unele spații comerciale, adică “ca să fie”. Dacă deschizi o pagină și vezi că ți-a plasat cookie-uri (în afară de ăla de sesiune) înainte de a da accept, site-ul respectiv nu respectă GDPR (peste 99,99% din siteuri). GDPR pentru un site nu se poate face decât custom și trebuie verificat/actualizat ori de câte ori se adaugă un plugin.

5 Likes