Setup cu monitoare cu DPI diferit

Continuarea discuției de aici.

heads up: daca va mananca in cur sa va luati laptop cu ecran 4k, dont’t. Nu inca. Softurile nu sunt pregatite pentru asta. Daca vrei 2 monitoare, unul din ele va randa ca un rahat.

De ce sa nu fie pregatite ?
Ce are daca pui extend in loc de duplicate apasand Win+P ? DPI-ul si fonturile se pot seta iarasi pe monitoare separate in Windows 10. E alta treaba ca pe Mac/Android DPI-ul se seteaza automat diferentiat pe componente, dar poti face aproape acelasi lucru si pe Windows.

4K nu trebuie sa insemne ca vezi lucrurile la microscop ci ai 4k pixeli care iti ofera o claritate a imaginii apropriata de telefoane.

crede-ma, ma chinui de o saptamana, daca n-ai monitor extern tot 4k, e nasol.

Pune monitorul extern ca ecran principal.

asa am facut, trecut laptopul in 1080p ca sa fie imaginea ok pe extern, dar acu se vede de cacat pe laptop…

1 Like

Pe win nu exista o optiune ca pe OS X sa redai 4px as 1px? adica 4k-ul devine un 1080p “retina”?

oh wait, they do:

sunt curios ce vrei sa zici prin:

Acel scaling nu se aplica global indiferent de aplicatie?

Si ca sa-mi raspund singur iar: probabil ca nu - deoarece nu exista un API unificat sau/si majoritatea aplicatiilor redeaza UI-ul cum ii taie pe programatori …

off topic:

Care este echivalentul in .ro la “to render”? cumva “a reda”?

Eu folosesc “randa” / “randare” pentru putinele ocazii cand e musai sa ma exprim in romana.

exista, am facut scale down la 1080p de la 4k ca sa poate randa relativ corect pe monitorul extern.

doar ca facand asta, rezultatul pe ecranul laptopului e blurry.

Toate setările astea sunt la nivel de OS, nu la nivel de monitor => dacă ai două monitoare diferite ai rezultate… nu chiar optime.

1 Like

Intradevar e o problema la al 2-lea monitor la dimensiunea ferestrelor trase de pe un desktop pe altul :slight_smile:… Nu vad cum s-ar putea rezolva.

Eu am avut o problemă similară (desktop cu 2 monitoare dintre care unul 4K) pe care am rezolvat-o cumva în mod exhaustiv, şi s-ar putea să găsesc o soluţie dacă-mi dai următoarele informaţii:

  • Care treaptă de DPI e marcată cu (recommended) la tine la monitorul de laptop?
  • Ce rezoluţie are monitorul tău extern?

Din păcate inclusiv aplicaţii de larg consum (gen Steam) scalează foarte prost momentan pe DPI ridicat.

Nu cred să se rezolve foarte curând problema complet, deoarece chiar am lucrat recent pe problema asta (a face mai multe aplicaţii desktop conforme DPI ridicat) şi efortul nu se justifică în multe cazuri, iar până la urmă am “mânărit” doar părţile critice (probleme de funcţionalitate) iar restul a rămas cu acelaşi aspect :poop:

Singura variantă pentru 4k - momentan - ar fi un monitor de 40" la care se vede suficient de mare şi pe setarea DPI de 100%.

1 Like

Lapopul are: 3840x2160
Monitorul extern are: 1920x1080

Acum le tin pe ambele in 1080p, dar laptopul nu e chiar utilizabil cu rezolutia asta.

Mă refeream care treaptă de DPI e marcată cu (recommended) la monitorul de laptop, în următorul meniu:

Label-ul de (Recommended) depinde de mai mulţi factori:

  • rezoluţie
  • diagonală
  • distanţa uzuală la care este privit
    (e.g. la un beamer, e total diferit raportul).
1 Like

Grija la optiunea aia din Windows 10, e o prostie marca Microsoft.
Ne intereseaza doar DPI de la fonts, optiunea cu change the size of text, apps… da zoom la tot si totul se incetoseaza. In rest se pot seta rezolutii diferite pe desktop-uri in driverul placii video.

In concluzie: sa las laptopul pe 4k, dar sa nu scalez decat textul. In cazul asta ar trebui sa fie ok textul pe monitorul extern? Nu vad legatira.

@iamntz poate desprinzi tu de threadul asta discutia despre rezolutii, scalare si tot tacamul.

Teoretic, ar trebui să lași pe monitorul extern rezoluția de 1920 x 1080 cu scaling 100% iar pe laptop să ai tot rezoluție 1920 x 1080 dar cu scaling 200%. În felul ăsta, pe laptop ai avea ceea ce utilizatorii de Mac consideră “Retina display”. Dacă dai Print screen pe laptop, imaginea rezultată ar trebui să fie 3840 x 2160, chiar dacă ai rezoluția de 1920 x 1080.

După ce schimbi nivelul la scaling va trebui să dai Sign out (sau restart – nu mai știu sigur) pentru ca setările să se aplice peste tot.


EDIT
N-am acum un monitor 4k pe care să testez, dar m-am uitat prin setări și cred că mă înșel. :smiley: