Setup Pentru Java

Buna seara!
Am nevoie de un sfat. Eu detin un laptop cu 4gb ram si un i3-6006U de 2.00 Ghz, si un hdd de 1tb.
Stiu ca nu e asa de performant, iar intrebarea vine in felul urmator: as vrea sa ma inrolez intr-un program de training pe java, si ma gandesc ca o data ce facem java profesional o sa folosim si docker si mai multe chestii si cred ca imi voi sugruma laptopul. Daca e sa mai adaug pana la 8gb de ram ar face vreo diferenta, sau ar trebui sa fac cumva sa-mi iau alt latptop.
Ideea e ca bugetul momentan e cam strans, si as vrea sa evaluez corect ce si cum.
Ce-i drept nu cred ca ne pune sa minam crypto acuma sau sa antrenam modele de AI dar nu stiu cum ar face fata calculatorul la ceva tooluri mai profesionale care sunt folosite pe piata pentru java.
Va multumesc!

1 Like

La ram eu as recomanda minim 8 gb. IntelliJ + Docker + ce mai ai consuma ceva

SSD-ul poate sa fie de 512 GB. Nu am idee daca gasit la un pret bun, unul de 1 GB. Ideea est ca Docker (imagine, container) consuma ceva spatiu.

Laptoul de munca are procesor core i7, 32 gb ram si 512 gb ssd-ul. Dar nu l-am luat din banii mei.

Avand in vedere cat de bine merge netul la noi poate ar fi mai bine sa inchiriezi o masina fizica/virtuala in cloud si sa folosesti resursele de acolo, eventual cu optiunea sa opresti cand nu folosesti resursele respective sa mai scazi din costuri.

A fost la un moment dat o discutie aici pe forum despre asta, optiuni pentru cei care vor sa lucreze pe modelul asta remote.