Setup profesional pentru remote work (microfon/camera)

Ma gandeam sa fac un upgrade major la calitatea audio pe care o pot oferi in conferinte si pair programming.

Am observat ca e mult mai confortabil de lucrat cand interlocutorul are un microfon bun. Prefer sa nu port casti daca e posibil, deci cochetez cu o solutie interesanta:

O interfata Scarlett Solo 3rd Gen cu un microfon Audio-Technica AT875R (varianta ieftina pentru Sennheiser MKH 416) care iese la ~1000 lei

Microfonul teoretic imi va permite sa il las la 50cm de mine si sa exclud zgomotele de fond din spate si partile laterale. (de exemplu tastatura mecanica sau ventilatorul calculatorului)
A incercat cineva un setup de genul ?

Pentru camera web folosesc DroidCam cu un telefon cu ecranul spart.

Am un microfon Trust Emita GXT252. Sunt multumit de el.

Folosesc casca dar ma enerveaza castile cu microfon, microfoanele de la casti de obicei sunt proaste si castile cu microfon sunt si ele proaste. Cam cu greu gasesti casti cu microfon care sa fie de talia Sennheiser HD 600 (varianta noua).

2 Likes

Shure MV7 pt microfon, daca n-ai xlr. Cauta pe youtube comparatii intre microfoane inainte sa iti cumperi. Camera, si aici depinde. Eu am un logitech brio stream si e ok dar o camera foto folosita pe post de webcam ar fi mai profi.

1 Like

Ma uitam la Shure MV7, dar nu il vad necesar, in special comparat cu un XM8500 de 50 de lei.

si cu un mic truc se poate imbunatati si mai mult

In primul rand nu cred ca ar fi ok un microfon dinamic pentru conferinte, trebuie sa il tii foarte aproape de gura sau are nevoie de un gain foarte mare, ceea ce majoritatea interfetelor nu ofera direct ci iti trebuie adaptor amplificator gen cloudlifter care e inca 100 de euro.

Daca mi-ar fi trebuit special un microfon care sa il tin la 5cm as fi mers din start pe AT2020 sau pe alternativele lui.

AT875 e un microfon mai special, e un microfon care e bun la toate, dar nu e exceptional. Avantajul fata de un microfon dinamic e ca e mai sensibil dar nu ia nici toate zgomotele din jur ci doar din fata.

1 Like

Eu folosesc un Samson G Track Pro de aproape 1 an. Il tin destul de departe (cam 1m cu gainu pe la 80%) si colegii zic ca se aude foarte bine. Buildu e foarte solid, e din metal si e destul de greu. Are buton de mute dedicat plus posibilitatea de a alege intre Figure 8, omni si cardioid, daca iti vine sa te plimbi in timpu sedintelor :slight_smile:

Nu ai nevoie de nimic extern pentru amplificare, e plug n play cu USB

2 Likes

Eu am un microfon Blue Yeti. Sunt foarte multumit de el. Poti sa il setezi sa “amplifice” zgomotele din fata (daca vorbesti singur), din fata si spate (daca faci un interviu cu cineva de exemplu), sau sa fie omnidirectional.

E prin USB si doar il bagi in calculator si gata.

2 Likes

Mi-a sosit configuratia amintita mai sus, e ok, ca sa nu se auda zgomotele tot trebuie sa il tin aproape, dar pot sa reduc gain-ul atat de mult incat se aude doar vocea si pot sa bat pe tastatura mecanica linistit. (totusi trebuie sa fie la maxim 5-10cm de mine)

Blue Yeti sau Samson sunt destul de scumpe si nu sunt asa flexibile, eu am iesit cu 1000 de lei cu configuratia Focusrite Solo + AT865R (pe care cred ca il pot vinde oricand, are acelasi pret de 10 ani)

Ma mai uitam la Samson Q2U, dar in Romania e mai greu de gasit.

Eu l-am luat pe ăsta
https://www.senia.ro/microfon-studio-behringer-c-1u/17177-1

Este pe usb și nu am primit reclamații că mă aud prost.

1 Like

Eu mi-am luat Blue Yeti cu 682 RON in ianuarie direct de la ei.

1 Like

Văzusem la un moment dat acest video

1 Like