Sexism, rasism și discriminare în industrie

Meh. Asta-i unisex. Din reflex nu te iau in serios daca vii imbracat hip-hop si ai 25+

Edit: Lafel pentru barbă.

3 Likes

hihi
unii au tendinta sa nu ia in serios softistii in camasa si pantaloni la dunga, deci e cu 2 taisuri

chiar, hai sa facem un poll (serios acuma, mor de curiozitate): cum credeti voi ca ar trebui sa se imbrace o fata la o conferinta ca sa nu fie judecata din punctul asta de vedere?

o nota legata de conferintele internationale: tricou+ blugi+hoodie a cam fost norma peste tot pe unde am mers (uk, olanda, belgia, franta, spania, germania)

Indiferent de job/industrie/sex, trebuie sa te imbraci elegant conform cu varsta. E chiar asa de simplu :smile:
Sau zici ceva super-mega-ultra interesant. O chestie care ar da peste cap intreaga omenire.
Dar chiar si asa, nu l-am luat niciodata in serios pe Steve Jobs

1 Like

Să zicem doar că va trebui să muncești extrem de mult să captezi atenția prin ceea ce spui/faci dacă apari îmbrăcată așa:

2 Likes

ce chestie, eu nu iau in serios oamenii care se uita mai mult la haine decat la skill. mai ales cand e vorba de programare.

3 Likes

consider ca femeile ar trebui sa se imbrace in saci. nu cumva sa arate bine ca dupa aia nu le mai baga nimeni in seama. app de sexism si gandire aiurea.

1 Like

eventual daca ar exista o broboada sa le acopere fata sa nu fie expuse privirilor…

1 Like

S-ar putea să confunzi sexismul cu îmbrăcatul provocator.

1 Like

daca aia-i imbracata provocator atunci am avut dreptate cand am spus de sac. eu ma gandeam ca exagerez.

1 Like

Îmi cer scuze că n-am pierdut mai mult de cinci secunde căutând sexy business woman pe google images, dar dacă nu ai înțeles la ce mă refeream voi investi mai mult timp și vom face o galerie. Special pentru tine.

Pai pentru ca de obicei, daca esti dezordonat/nepasator cu tine, asa esti si cu munca ta si cam asa sunt si ideile in capul tau.
Personal am confirmat in peste 80% din cazuri. Mi-a salvat timp mult

2 Likes

ce legatura are dezordonat/nepasator cu un stil? intreb si eu.

Asa fac eu “screening”. Modul in care te imbraci reflecta mult din personalitate

1 Like

Sora mea este la facultatea de informatica si ma bucur cand vad ca e mai desteapta decat mine, e o evolutie naturala.

2 Likes

nu doar de la noi din industrie http://www.ted.com/talks/elizabeth_nyamayaro_an_invitation_to_men_who_want_a_better_world_for_women

1 Like

Am uitat sa mentionez ca profesorii de la care am invatat programare in liceu si facultate erau femei :smile:

2 Likes

La olimpiada internationala de matematica de anul asta medalia de aur a fost luata de catre o fata, Simona Diaconu
http://imo-official.org/participant_r.aspx?id=25221

2 Likes

Nu este un argument, doar pentru a destinde atmosfera

6 Likes

http://sarah.thesharps.us/2015/10/05/closing-a-door/

2 Likes

foarte buna exprimarea “I was technically respected, but I could not ask for personal respect”, sintetizeaza bine situatiile in care fetele nu pot fi date la o parte pt ca sunt prea bune

2 Likes