Sfaturi pentru interviu iOS / Swift

Salut,

Sper sa nu sune prea stupid postul asta dar nu prea am pe unde altundeva sa intreb.

Lucrez de cativa ani intr-o companie destul de mica (18 oameni, din care 4 devi) si, desi initial m-am angajat ca web dev, am ajuns sa fac iOS / Swift + javaScript / NodeJS pentru back-end.

De ceva vreme ma tot bate gandul sa fac o schimbare si sa merg pe Swift undeva unde chiar as putea sa evoluez (in prezent sunt singurul din firma aia care stie Swift / iOS si de la o vreme nici nu prea mai avem proiecte in directia asta). Plus ca uneori chiar simt nevoia de critica constructiva, mai ales cand ma uit pe cod mai vechi.

Am fost la cateva interviuri junior / mid Swift dev si aproape de fiecare data m-am trezit ca toata discutia devia in cu totul alta directie (Php, JavaScript, DevOps, etc.). Am fost la un interviu la care nici macar nu s-a mentionat Swift sau iOS ci pur si simplu chestii generale din N limbaje.

Avand in vedere ca lucrez de ceva vreme ca programator si am trecut prin o gramada de interviuri (marea majoritate fiind exact cum ar trebui sa fie), sunt curios daca a mai patit cineva asa ceva.

De asemenea, am remarcat ca o mare parte a anunturilor de iOS / Swift dev sunt extrem de explicite - “Proficient with Swift”, “3+ years work experience with Swift 4” (asta e din 2017 dar deh) sau mai cer si Java, Kotlin, C#, Php, Python, etc.

Ma poate ajuta cineva cu cateva informatii despre ce anume se asteapta de la un dev iOS / Swift junior / mid level? Pe langa portofoliu (desi in cazul meu nu il pot face public ca deh, NDA, dar il pot arata la interviu). Ca “proficient with Swift” poate sa insemne multe, in functie de ce anume cauti.

Multam

Legat de asteptari, atat pentru tine dar si pentru viitoarele interviuri, ti-as recomanda sa urmaresti prezentarile de mai jos, probabil ca esti familiar cu o parte din notiuni insa vei descoperi si niste lucruri noi :

Pentru interviuri poti sa te antrenezi un pic folosind intrebarile de aici (sunt 5 parti in total) si te-ar ajuta foarte mult si cartea The iOS Interview Guide.

Pe langa lucrurile fundamentale, incearca sa devii familiar si cu concepte un pic mai avansate - arhitecturi diferite de MVC (MVP, MVVM, Clean), design patterns, unit testing - mai mult ca sigur vei primi intrebari legate de ele si te vor ajuta sa te diferentiezi.

Legat de interviul in sine, nu privi cu mare strictete continutul anunturilor, de multe ori nu stiu sa exprime ce anume cauta sau pur si simplul iau direct cu copy/paste continutul unor anunturi similare.

Incearca si sa-ti faci CV-ul in asa fel incat sa reiasa ca specializarea ta de baza este iOS si nu Web, poate ca si asta ii face curiosi sa duca discutia in zona respectiva.

Multa bafta :wink:

3 Likes

Angajatorii habar nu au ce vor si din cauza asta cauta fantezii. E plin internetul de discutii similare si rezultatul e tot timpul acelasi: e la noroc.

Din ce ai scris pari ok. Daca incerci sa te mulezi dupa toti idiotii o sa innebunesti. Sfatul universal e sa incerci iar si iar pana gasesti oameni care stiu ce vor.

1 Like

@florinmatinca @2hqZJ - Multumesc pentru sugestii si linkuri. Momentan o sa incep prin a arunca un ochi prin clipurile de la WWDC sa vad ce am ratat si lucrez la un portofoliu personal. Ghidurile pentru inverviu sunt super utile, o sa trec prin ele neaparat. Multumesc din nou.