Sfaturi pentru Marketing afiliat

Buna tuturor. Ma gandeam sa incep sa fac marketing afiliat si voiam sa va cer parerea. Ati incercat vreodata asta? E mai rentabil sa faci mkt afiliat cu site-urile din Ro sau cu cele din afara, gen Amazon, Ebay, Aliexpress etc.? Si mai am o intrebare. Ma framanta gandul sa creez un website si gen sa dau import la produsele de pe unul din site-urile la care fac referinta… Nu voi avea probleme cu legea sau ceva de genul? Ma intereseaza si aspectele legale. Daca eu, de exemplu, ma apuc de chestia asta acum(mai ales sa creez un website ca un magazin online), trebuie sa fac ceva d.p.d.v. legal? Sper sa ma ajutati, sunt un novice, dar dornic sa invat.

Marketing-ul afiliat este profitabil, dar depinde mult de experienta si mediul in care te aflii. In perspectiva simpla ai nevoie de trafic sa poti genera un volum de vanzari rezonabil.

Ce experienta / varsta ai?

1 Like

Ma pricep pe partea de SEO. Aici nu ar fi vreo problema, cat partea legala a chestiei asteia. Intrebarea mea era daca e legal sa fac gen un magazin online in Romania, cu produse pe care sa le pot redirectiona pe pagina respectiva? Si nu numai in Ro, ci si in UK, Franta etc.

Eu m-as intreba si daca Google da vreo importanta unor asemenea proiecte. In fond, din ceea ce spui ca vrei sa faci… nu oferi plusvaloare, ci doar niste duplicate content.
Cat despre legalitate, CRED ca este ok atat timp cat ei pun la dispozitie feed-urile cu produsele.

1 Like

Nu va fi chiar duplicate content, pentru ca voi edita descrierile in cea mai mare parte. :smiley:

Un produs interesant dezvoltat de Radu Spineanu in US e startup-ul https://twotap.com/about/
care in esenta e marketing afiliat dar ofera o multime de servicii de optimizare pe site-uri pentru a usura procesul de vanzare.
E o abordare mult mai complexa fata de varianta de a oferi un simplu link cu niste date in URL.

1 Like

Cred ca este link afiliat(este voie aici) si cel care l-a postat are legatura cu site-ul.

Cred ca totusi op-ul a gasit solutia ! :slight_smile: