Sfaturi pt un incepator

Buna ziua!

Am si eu nevoie de sfaturi , pareri legate de inceputul unei cariere ca frontend developer.

Am 22 de ani, proaspat absolvent al unor cursuri de html,css,js si php. Am obtinut certificare de Designer pagini web.
Ca si portofoliu , momentan am realizat doua site-uri, primul fiind http://balastiera-carbesti.ro si cel de-a doilea fiind http://hidroavil.ro .

Ca si cunostiinte , stapanesc html , css destul de bine , nu este nevoie sa dau search pe google. Cat despre js(jquery), php , sunt la inceput, dar pot sa integrez/modific o galerie, sliding menu, chestii de genul.

Tin sa precizez ca nu am facultate.

Intrebarea mea este urmatoarea:
Exista vreo sansa sa ma angajez undeva , indiferent ca este internship sau nu? Aplic de 1 saptamana si nu sunt contactat de nici macar un angajator.

Va multumesc!

2 Likes

Stai linistit, eu am fost cel putin la 50 de interviuri in Cluj (in 2017) si am facut putin mai multe site-uri si aplicatii, respectiv administrare inainte sa gasesc ceva job si chiar si acesta e pe un framework pe care l-am folosit acum 5 ani, daca n-as stii JS foarte bine nici nu as putea umbla in cod sau la design fiindca HTML-ul e generat dinamic.

Continua sa inveti pe JS, un curs nu e nici pe departe destul. Fa o galerie cu imagini luate dinamic de pe giphy cu cautare si sortare, o aplicatie care sa iti arate vremea din tarile selectate, o aplicatie care sa iti arate cursul la criptomonede cu grafice in timp real, adauga login cu token, sesiune si permisiuni, vezi cum functioneaza localStorage,
vezi problemele cu numerele cu zecimale si matematica cand faci ceva aplicatie de contabilitate sau un calculator (pur in JS/ in react/ in vue/ in Angular/AngularJS).

Web design-ul e o joaca cu Bootstrap/CSS/jQuery si animatii css, partea grea e cu JS si backend-ul. (eu zic ca trebuie sa intelegi si backend-ul la site-uri foarte dinamice)

8 Likes

Apucă-te de un framework ce este cât de cât căutat - dă bine la început un buzzword pe CV. Ca learning curve îți recomand VueJS dintre cele mai populare versus Angular sau React.

Front-end dev poate fi o portiță bună pentru începători să se angajeze ca mai târziu să meargă pe backend sau ambele așa că zic să te axezi pe asta momentan, mulți caută frontendiști pe plantație.

Iar pe urmă fă-ți un bine și apucă-te de SCSS, nu există frontend serios fără SCSS/LESS/Stylus etc.

1 Like

Poti sa parcurgi roadmap-ul de la FreeCodeCamp. Dai un refresh la cunostinte, poate chiar inveti niste chestii noi si adaugi cateva proiectele mici la portofoliu precum un weather app.

1 Like

Ca sa iti raspund pe scurt la intrebare, da, poti sa te angajezi, doar ca atunci cand aplici nu inseamna ca ei citesc cv-urile a doua zi, sunt mai multi candidati, asteapta mai multe cv-uri. Acum depinde un pic si din ce oras esti. E mult mai usor sa gasesti intr-un oras dezvoltat decat intr-un oras mic.

2 Likes

Va multumesc pentru pareri. O sa ma apuc de un framework, si anume vue.js si o sa mai aprofundez partea de js momentan.

1 Like

Eu te-as sfatuii sa nu te apuci de vue.js pana nu inveti javascript si jquery, sa stii si tu cu ce se mananca totusi, dupa care treci la framework-uri.

4 Likes

as da pas la jquery si as invata javascript

1 Like

Nu vad cum cineva poate sa lucreze cu jQuery fara sa știe JavaScript. Dar realitatea mereu mă uimește.

Simplu: este suficient de simplu pentru a nu fi necesar mai mult decât urmărirea unor instrucțiuni simple de instalare și configurare a unui plugin.

Realist vorbind, pentru un site banal chiar ai nevoie de cine știe ce logică complexă în JS?

Sau îți faci treaba cu un plugin de validare formulare, un plugin pntru lightbox și două linii cu fadeOut la click? Eventual, dacă lucrurile o iau razna, intuiești chestii de bază (e.g. care e treaba cu {} vs []) sau chiar poți scrie și logică simplă (condiții, loop-uri etc).

4 Likes

@RedGuard ai lucrat cu jquery? din cum ai scris imi da de banuit ca nu.
@iamntz eu m-am referit la faptul ca ar fi mai ok pt el sa invete javascript fara jquery avand in vedere ca pe viitor il va avantaja mult mai mult asta. Nu stiu daca in procesul lui de invatare il ajuta sa foloseasdca un plugin de validare formulare sau ar fi mai bine sa le faca el ?

Salut,

isti37 are dreptate si mai adaug ca trebuie sa inveti HTTP fundamentals si altele web protocols.
Mai multe firme acum foloseste node.js framework ca backend.
Invata es6, git, node.js, js isomorphic testing…
Daca esti audacious invata GO sau Elm.

1 Like

Eu îi răspundeam lui @RedGuard :smiley:

1 Like

Prefer să-mi scriu funcțiile in JavaScript pur decat sa incarc 90 de kilobytes de jQuery. Nu că valorează ceva pentru clienți.

Nu știu dacă ați vizitat site-uri din Asia, sunt mult mai compacte fata de grămadă de plugin-uri ce se găsește “la noi”. Că nu au net. In Thailanda am primit abia un 2.5 GB de date. Pentru 8 zile.

1 Like

Folosesti CDN boss.

Site-urile arata bine, Felicitari pt ele !

Frontend
Javascript + Jquery. Dupa ce incepi sa devii confortabil cu ele poti sa treci la un framework(Angular, Vue, chiar EmberJs :smiley: )

Backend
Recapitulare php apoi php procedural + baze de dare(Mysql, Postgre etc). PHP oop. Fa cateva mici aplicatii web cu baze de date.
Cand te simti confortabil cu aceste lucrurri poti trece pe un framework. Acolo poti lucra cu un orm, sa proiectezi baza de date direct din cod, middleware, diferite mecanisme de autentificare + authentificare cu social media

Sa scrii cod cat mai ordonat, organizat. Nu trebuie ca solutia sa fie sofisticasa. Eu prefer o solutie simpla si pe care sa o inteleg decat una sofisticata din care nu inteleg nimic.

Iti recomand sa iti faci si un cont de Github. Proiectele personale la care lucrezi le poti pune acolo. De asemenea contul il poti adauga si in CV.
In acesta postare este inclusa si cunoasterea protocolului http, comenzi de baza linux si un manager de pachete, Composer

1 Like

Prima data invata bine html (tabele, elemente), navigare cu tag-uri (id-uri), animatii css (la scroll de exemplu) si design responsive cu grid flexbox, grid calculat, css grid si chiar pe baza de tabele.

Fa ceva meniuri, elemente cu dropdown, carduri, galerii de imagini, interfete pentru canvas etc. E mult mai greu decât pare fiindcă sunt foarte multe opțiuni. Adică asta fac eu azi, aici e punctul meu vulnerabil, e mult mai greu să te simți bine în css decât JS. Respectiv majoritatea site-urilor nici n-au nevoie de cine știe ce JS.

E foarte greu să știi ce să modifici unde la un site existent (in special responsive si dinamic) care nu utilizeaza un framework fără să refaci totul dacă nu ai experiență cu css.

2 Likes

Interesante opinii. Deci voi vreti ca baiatul asta sa se apuce sa schimbe o priza inainte sa invete bazele meseriei de electrician. O sa se curenteze.

@Krise1, nu te apuca de jQuery, React, Vue si alte fantagonisme. Astea sunt pentru oamenii mari care stapanesc front end developmentul.

Invata HTML si la ce foloseste el si de ce trebuie el sa fie semantic. Invata CSS si fa practica, practica si… practica. Invata flexbox, grid si media queries. Vezi ce e aia reponsive design si de ce mobile devices sunt mai utilizate decat desktopul lui mamaie’. Invata JavaScript si cum functioneaza browserul web. Vezi care e treaba cu EcmaScript 6 si baga tare ca e the “new” obvious shit. Invata cum sa scri un cod curat si de ce e imporant sa faci asta. Invata despre Agile si Scrum si afla de ce atat de multe companii folosesc chestiile astea.

Da-i cu Google si vezi cine sunt Luke Wroblewski, Wes Bos si Chris Coyier si da-le follow pe twitter. Vezi ce fac ei de fac asa bine si invata de la ei. Urmareste bloguri si reviste de web development gen FrontEndFront, SmashingMagazine si A List Apart si tine un ochi pe agentiile de front end din lume si pe tech blogurile marilor companii. Marile companii au echipe de IT carora le place sa se laude cu ce chestii misto fac ei. A se vedea De Voorhoede, Amazon, Netflix +alte 10 gasite de tine. De la ei inveti.

Vezi ca Google are un browser numit Chrome care e folosit de multi developeri, impreuna cu acel Developer Tools, pe care il vei avea deschis tot timpul. Apropos, vei ca Chrome e cu performanta, iar Safari e cu design-ul, afla tu de ce. Si ca tot e in trend sa faci chestii performante afla cum sta treaba cu performanta si de ce fiecare 100ms castigata aduce $$$ in contul big boss-ului tau.

Dupa ce ai facut toate astea poti sa te apuci de jQuery…

10 Likes