Sillicon Valley Bank collapse

The events could not have come at a more crucial time for the Conservative-led UK government as it has sought to wrestle back the UK’s status as a European tech giant in the wake of Brexit and the loss of access to the EU’s Horizon 2030 programmes. A recently announced Department for Science, Innovation and Technology, may not be enough, if 30% of UK tech startups are wiped out.

Asta nu suna bine deloc… Asta doar in UK, in US este si mai rau.

No worries

6 Likes

Problema nu e ca a dat faliment, problema e ca oamenii se sperie si incepe recesiunea.
Nici un start-up nu mai primeste bani de la VC-uri fiindca nu isi pot crea lichiditate (credite) din capital investit. (e.g. ca sa plateasca un start-up un VC ia un credit pe actiuni/investitii pe ceva ce a investit si s-a apreciat in loc sa vanda actiuni) Cum SVB a dat faliment celelalte banci se vor proteja.

Solutie exista, alte banci/alte VC-uri pot oferi capital de lucru pana intervine statul la SVB. Dar desigur totul e cu cantec si politica, nimeni nu da ceva gratis.

1 Like

Eu am inteles ca problema va fi pentru startup-urile care au conturile acolo, pentru ca au fost oarecum obligate sa iti tina conturile curente la SVB. Si cum conturile sunt blocate, no more payroll, no more payments catre furnizori etc.

2 Likes

Silicon Valley Bank executive, Jospeph Gentile, was a former executive of the Lehman Brothers’ Global Investment Bank prior to the bank’s public collapse in 2008. :melting_face:

3 Likes

Eu am mai scris pe aici inca de anul trecut despre asta, tech-ul intra intr-o criza aproape similara cu 08-09 sau dotcom. Doar ca ia ceva timp, nu se intampla de pe o luna pe alta.

Cred ca unii oameni din domeniu vor avea un soi de dus rece cand vad ca nu mai pot cere 30% marire la salariu just because, sau ca nu ii asteapta hr-ul cu o contra-oferta cand isi dau demisia.

Programatorii sunt ceva mai safe decat middle managers sau oameni din alte departamente, dar nu inseamna ca nu se va resimti deloc.

Majoritatea lucram in tech dupa 2009, nu am trait inca intr-un mediu in care companiile strang cureaua serios sau dau faliment.

1 Like
3 Likes
1 Like

Nu stiu cat de senzationalista sau adevarata este asta, dar poate fi plauzibil:

Oricum, am vazut cum se desfasura totul live pe Twitter. Haos. Gurile rationale spuneau ca nu trebuie sa se panicheze fondatorii ca fix asta o sa faca sa pice banca; celelalte guri ziceau ca e in natura umana sa fii in siguranta la payroll asa ca e bine sa iti tragi toti banii ca asa o sa faca toata lumea oricum.

Mi se pare ca Mass Media nu a capturat cum trebuie esenta lucrurilor. Uitati de exemplu cum au aratat ultimile zile pentru un fondator:

Per total, tot VC-urile si-au pus banii la bataie cu imprumuturi pana FDIC-ul deblocheaza banii. O sa vedem ce se intampla. Intre timp, stau pe twitter cu popcornul.

Au intervenit pana la urma FED-ul / Trezoreria / FDIC, pare ca toti (din US) cu depozite acolo vor avea acces la bani azi.

Print more money :smiley:

Iep, ca intotdeauna :smiley:

Firmele isi vor putea recupera maxim 250k imediat si restul la o capitalizare ulterioara, aka dupa ce e cumparata banca.

De retinut ca firmele care aveau debt aveau in contractul lor cu SVB specificat ca nu aveau voie sa aibe depozite altundeva.

Din newsletter ul de la seedblink

1 Like

Cred ca nu ai citit articolul pe care il postasem. Ce spui tu era valabil inainte sa le faca un bailout ieri. Vor avea acces la toti banii, nu doar in limita a 250k. Problema nu a fost niciodata de aia 250k, majoritatea firmelor aveau acolo zeci/sute de milioane.

Intre timp, HSBC a cumparat ramura UK a SVB cu 1£
:laughing: