Sillicon Valley Bank collapse

*miliarde

80 miliarde pe care nu le-a putut folosi ca sa dea credite profitabile/sa le reinvesteasca peste o anumita suma.

Din alea 80 de miliarde sunt cativa cu miliarde.

Cumva ma mir cum e posibil asa ceva, daca nici o banca cu capital din IT nu e peste toti, ce ne facem ? Miroase tare a ceva intelegere intre politicieni si cei implicati.

Din pacate e doar prostie si lacomie.

Urmăresc canalul asta de youtube de ceva timp și cred ca explica destul de bine ce s-a întâmplat.

Bonus:

De mentionat doar ca acele clipuri au fost scoase inainte ca SVB sa fie bailed out.

Da, ma rog, cativa sunt si peste 1 mld :smiley: ideea era ca aia 250k $ nu faceau o mare diferenta aproape niciunuia dintre clienti, problema fiind sumele uninsured peste 250k

Sa speram ca nu mai urmeaza (prea) multe. Au mai inchis si Signature Bank si mai sunt cateva despre care se speculeaza ca urmeaza si care au actiunile la -60% in dimineata asta.

E masacru pe bursa.
Panica din State ajunge pe bursele europene: Acţiunile marilor bănci europene se prăbuşesc, după falimentul Silicon Valley Bank. Indicele bancar european STOXX a scăzut cu 7,05%, fiind astfel pe cale să înregistreze cea mai mare scădere de la invadarea Ucrainei. Acţiunile Commerzbank au scăzut cu 13,7%, în timp ce Credit Suisse s-a prăbuşit cu peste 14% (zf.ro)

Mi-am verificat investitiile, eram pe +40% luna trecuta, acum e -0.5% si aproape totul e pe rosu. (mai bine zis totul e pe rosu cu minim 1-2%, in medie 5%) A cazut totul, ETF-urile pe AI au cazut de la +5-8% la -1%. (probabil aveau mult stake in fintech AI)

Sunt tare curios ce se intampla, s-au evaporat multi bani de pe bursa.

Investim (pariem) in crypto si bitcoin ?

nu e dracul chiar asa de negru, SPX e -1.2% in momentul asta. Au fost zile si mai proaste.

Eu am vandut peste jumatate din ce aveam pe bursa in ianuarie. Cred ca vor fi momente mai bune de intrare in urmatorul an.

Sper ca ianuarie 2022.

La vârsta voastră ar trebui să vă bucurați când cade bursa-n cap, că sunteți în faza de investiții și e pomană curată să cumperi acum :slight_smile:

1 Like

Da, dar nu stii cand e punctul in care e cel mai jos. De asta nu functioneaza timing the market.

Acuma na, nu trebuie sa fii eficient la cent, oricum ar fi, ar fi mult mai ieftin decat peste 30 de ani.

Depinde ce cumperi. Poate cumperi Nikkei 225 in 90 si de-abia esti pe plus.
Sau poate cumperi actiuni individuale si dau firmele faliment.

1 Like

This ^

Am pe stock o gaura imensa, pe ETF-uri una mica si pe bonduri nemaivazuta. Dar nu-s panicat, pe termen lung ajung unde trebuie.

De aia ideea e sa cumperi constant, fara sa iei in calcul fluctuatiile pietei. Iti alegi o suma si o zi in luna si te tii de plan.

5 Likes

Vezi că-i o teorie întreagă despre cum The Simpsons prezic viitorul… :sweat_smile::sweat_smile:

1 Like

da
acum a 22 a oara :sweat_smile:

1 Like

firma la care lucrez avea banii la svb, dar cfo-ul a primit alerte la timp și a reușit să mute banii în altă parte… bullet doged

pai alertele alea au pus banca pe butuci, partea ironica e ca la cat de elitisti si cu nasul pe sus sunt cei din IT, s-au comportat exact ca niste tarani care au auzit un zvon si au iesit cu furcile pe strada, in cazul asta pe twitter.