Simplified interface for TensorFlow (mimicking Scikit Learn) for Deep Learning by example

Skflow este un wrapper pentru TensorFlow, l-am instalat pe o masina virtuala cu ubuntu la c9.io, intai am instalat TensorFlow:

adavidoaiei:~/workspace $sudo pip install --upgrade https://storage.googleapis.com/tensorflow/linux/cpu/tensorflow-0.6.0-cp27-none-linux_x86_64.whl

apoi wrapper-ul

adavidoaiei:~/workspace $sudo pip install git+git://github.com/tensorflow/skflow.git

skflow a fost realizat dupa modelul scikit cel mai popular framework pe github de machine learning dintre cele scrise in Python, astfel incat cine e familiar cu scikit sa poata folosi engine-ul tensorflow usor

Pagina de github GitHub - tensorflow/skflow: Simplified interface for TensorFlow (mimicking Scikit Learn) for Deep Learning contine doua exemple clasice de machine learning: linear classifier cu exemplu problema de clasificare speciei plantei si linear regressor cu exemplu problema predictiei preturilor caselor din Boston in functie de diverse caracteristici ale acestora.

Sa le luam pe rand linear classifier, ca idee de baza ii dai un set de date clasificate(etichetate), si pe baza datelor etichetate framework-ul de machine learning e capabil sa construiasca un model predictiv de machine learning, astfel incat dandu-i un nou set de date neetichetat sa il poata eticheta, un exemplu de set de date pentru aceasta problema Iris flower data set - Wikipedia

Codul din exemplul lor rulat in c9.io:

Acuraccy de 0.88 inseamna ca in 88% din cazuri prezicirile modelului predictiv de machine learning au fost corecte.

An doilea caz linear regressor si diferenta de linear classifier, linear classifier clasifica intr-o categorie spam non-spam un email, specia plantei pe cand linear regressor clasifica cu o valoare continua numerica, un exemplu de set de date pentru problema predictiei preturilor caselor din Boston gasiti la https://archive.ics.uci.edu/ml/datasets/Housing

Codul din exemplul lor rulat in c9.io pentru acest caz:

Un singur dezavantaj am gasit la c9.io, ca nu e implementat inca debugger-ul pentru Python, inca se lucreaza la el, o solutie sunt print-urile dar debugger-ul ar fi de un real ajutor.

Nota: o sa incerc sa vin cu o restructurare a codului si comentarea lui ca sa fie mai clar.

1 Like