Sistem Cloud pentru Baza de date

Ce sistem Cloud pentru Baza de date imi puteti recomanda?
Vreau sa fac o aplicatie pentru sistemul Android care foloseste Baza de date.
De exemplu am nume, adresa, tel, imagine, obeictii in baza de date si vreau ca acestea sa fie pastrate intr-un sistem Cloud pentru a putea fii acesate si de pe alte Dizpozitive
De preferabil o platforma free

Din cate înțeleg eu, dorești o baza de date cu acces la internet. Nu este nevoie sa fie hostata în cloud.

Problema este ca dorești sa fie free.

Eu nu știu sa existe hosting mysql (de exemplu) free. Dar cu $5/luna poți sa iti ții un server privat.

Da-mi un PM dacă ai nevoie de ajutor la instalare. Eu momentan lucrez la un serviciu care face mai simpla instalarea serverelor.

Poti sa ne descrii ce face aplicatia ta?

Poti rula un “vps” free la www.openshift.com (ai la dispozitie 3 vpsuri/gears moca) cu mysql sau mongodb (depinde ce ai nevoie), apoi faci setari pentru a permite remote access.
Am pus vps in ghilimele pt ca nu e chiar un vps, nu ai access root.
Apropo aveti protectie ssl pe orice faceti pe openshift (ar fii util daca faci ceva gen sistem api pe subdomeniul gazduit la openshift, si aplicatia/aplicatiile tale sa faca doar requesturi catre api).

Daca esti fluid cu AWS: Amazon RDS - PostgreSQL instance

Din ce înțeleg, el vrea de fapt un API pentru aplicația de Android. Am colaborat la un moment dat cu o echipă care folosea un astfel de serviciu (gratuit în limita a câteva sute de mii de api calls pe lună), dar îmi scapă numele. Revin dacă-mi aduc aminte :smiley:

http://nobackend.org/solutions

Eu am lucrat cu firebase.com, dar am auzit recomandari bune despre parse.com, ambele servicii ofera si un free plan.