Sistem de plati online

Exista vre-un sistem de plati online bazat pe chei publice si private, ideea la acest sistem este ca se cripteaza cu o cheie publica dar doar ce detine cheia privata poate decripta, algoritmi se numesc algoritmi asimetrici de criptografie, eu as folosi un astfel de produs, daca nu exista as incerca sa implementez unul.

WannaCry :slight_smile:

Nu e exact ce zici, dar ideea de bază e aceeași, îți criptează fișierele și tu plătești pentru o cheie. T
oate băncile și site-urile folosesc acest lucru, altfel ai lua datele cardului de credit cu sniffing pe rețea. Doar că nu e partea pe care o folosim direct în sistem. Practic din câte înțeleg pur și simplu nu ai folosi un card de credit ci o listă cu coduri criptate pe un server.

Ce ar fi așa special doar cu date criptate ? De ce ar fi mai bun ca un card de credit ?

Eu ma gandesc la un proiect open source la care oricine poate contribui dar sa existe un board care sa decida ce modificari accepta.

2 Likes

So … clientul foloseste browserul sa plateasca online si payment info-ul este criptat cu cheie generata pentru sesiunea respectiva? Sorry daca nu am inteles exact flow-ul. Sunt curios de specs, am lucrat si lucrez cu cineva care a facut genul asta de POC-uri.

Mi se pare mie sau tu ai descris blockchain?

1 Like

Suna bine, o sa studiez, am studiat bitcoin mai mult si crypto currency putin.

salut,

Eu asa am construit systemul PlatiOnline.

Fiecare user/comerciant are un 3 seturi de key RSA:

  • 1 set pt. mesajele trimise de Comerciant la PlatiOnline;
  • 1 set pt. mesajele trimise de PlatiOnline la Comerciant;
  • 1 set pt. functionalitatea Login cu PlatiOnline.

pentru ca costul de incriptare si decriptare large messages XML/JSON cu RSA este mare si eu am implemntat ca pt. fiecare mesaj intre parti se genereaz ranmdom 1 key cu care incripteaza mesajul XML/JSON cu AES, si cheia respectiva este incriptata cu RSA.

Ce anume s-ar cripta?

Modelul ar fi inspirat din bitcoin adica sa fie peer to peer si din SSH, partea de comunicare sa fie facuta dupa modelul SSH ca sa se accepte conexiuni si sa valideze tranzactii:

Exista vre-un sistem de plati online bazat pe chei publice si private,
ideea la acest sistem este ca se cripteaza cu o cheie publica dar doar
ce detine cheia privata poate decripta, algoritmi se numesc algoritmi
asimetrici de criptografie

Daca te referi si la crypto currency prefer sa nu zic nimica deocamdata ca nu am inteles prea bine conceptul, si ti-as recomanda sa cauti pe net, eventual pot reveni legat de acest aspect cand o sa am o imagine clara.

Partea buna la bitcoin e ca tot codul e open source, ei spun la ei pe site ca poti sa faci fork si sa iti creezi propia versiune de bitcoin, toata treaba e ca comunitatea sa adopte ce faci tu.

Criptarea ce problema rezolva mai exact, identitatea?

Sunt 3 parti:

  • virtual wallet --> has €100
  • seller --> wants €20
  • buyer --> intent to give €20

Identitate ma refer la “I have access / am owner of virtual wallet”.

Ce criptam si de ce?

Legat de securitatea portofelului electronic am gasit un articol care prezinta best practices:
https://bitcoin.org/ro/securizeaza-portofelul

De ce ar fi mai bun ca un card de credit ?

In cazul unei banci datele se centralizeaza intr-o banca, bitcoin de exemplu e un sistem decentralizat care nu e controlat de o autoritate oficiala, banii ii ti in portofelul electronic si nu pe serverele banci, transferul este peer to peer intre cei care fac transferul si nu trece prin serverul banci.

1 Like
1 Like

PKI public key infrastructure.
Din ce stiu, java, python si c# au librarii proprii de generare a cheilor.
Mt gox tot au ciordit cu tot peer to peer ul ma-sii.
Blockchain e inlantuirea tuturor tranzactiilor facute.

2 Likes

Inca ma gandesc la un sistem care sa nu aiba nevoie de o autoritate umana sa il corecteze, ceva inteligenta artificiala, machine learning, deep learning.

Ma gandesc ca bitcoin va creste pana la o limita dupa care o sa inceapa sa se stabilizeze, oricum proiectul are o comunitate numeroasa pe github si e foarte activ.

How high are you mate? :smoking:

Depinde de cat de nedormit sunt :slight_smile:

Momentan nu am un program fix ca nu lucrez nicaieri ca mai am niste bani si studiez tot felul de chestii ma gandesc sa incerc un startup daca nu iese ma angajez