Sistem de plati online

Ce ai mentionat mai sus sunt toate “in trend”, recent parca un start-up romanesc a reusit cu un API pt. face-recognition.

IMO se merita macar o data sa incerci un start-up/something-related - chiar daca in final nu merge (bine macar 6luni-1an tot e nevoie sa investesti timp si bani) - tot inveti o gramada de lucruri si nu in mod necesar programming related.

Atentie mare la ce problema rezolvi si daca exista un market pt. ea - daca este ceva nou va trebui sa investesti in a “educa” market-ul ca are nevoie de acea solutie (read: tons of marketing cash). Bine, nu se aplica atat de puternic la pure IT start-ups.

De atlfel - incearca, daca poti si are sens, un partener orientat puternic pe partea de business-side of things - networking done right might make it or break it :slight_smile:

2 Likes

Nu am suficienti banii sa sustin startup-ul 6-12 luni, dar am aplicat la diverse programe de venture capital astept sa vad cum evolueaza.

Am mers pe digital money, ceva similar cu bitcoin, oricum e o intreaga prezentare.

E puțin relevant.

4 Likes

Da chestia cu nedormitul a fost o replica din Sillicon Valey, numai ca eu practic de mult aceasta tehnica cand lucrez la proiecte personale, pacat ca nu pot sa vad serialul fiindca HBO nu are un suport prea bun pentru Linux, asa ca in ultimul timp folosesc NetFlix pentru filme :slight_smile:

Ia-ți și tu un televizor deștept! Pe Samsung am Netflix, HBO GO, Youtube, suport decent pentru DLNA și recent a apărut și Amazon Prime Video. Astea noi suportă și Miracast (al meu e mai vechi așa că i-am pus un Microsoft Wireless Adapter). De ani buni nu mă mai uit la video pe PC…

3 Likes

Pentru mine acesta investitie este useless.

Eu cred ca sunt doua elemente cheie in orice business, sa ai o moneda digitala si sa ai comunicatii create de tine securizate.

Foarte bine. Ia ideile cele mai simple pe care le ai si implementeaza-le. Apoi treci la nivelul urmator. Executia e importanta.

2 Likes

Ce incerc eu sa fac pe forum este sa scriu ideile ca sa nu le pierd, sa obtin feedback si uneori se ajunge la brainstorming, niciodata nu am fost exclusivist sa tin ideile doar pentru mine desi am observat ca asta mi-au recomandat toti oameni de business, eu merg pe ideea ca mereu e bine sa faci parte dintr-o comunitate in care sa dezbatii in mod creativ, constructiv.

1 Like

Bine pe partea de comunicatii e mai simplu, am creat deja un repository private pe github, am doua socket-uri care comunica momentan folosesc encodere, decodere ASCII, UTF-8, ideea e ca oricine intercepteaza traficul si are decoder-ul poate vedea ce comunici, de aia e important sa ai un encoder, decoder propiu, din cauza asta nu se pune problema sa fie open source, socket-urile sunt niste concepte basic, encodezi in array de octeti, scrii array-ul de octeti pe socket, celalalt socket primeste array-ul de octeti folosesti decoder-ul sa decodezi, desigur e important ca totul sa fie peer to peer daca nu vrei sa vezi ce comunica ceilalti si nu ai o retea gen skype, hangout, facebook.

https://www.amazon.com/dp/0596004427/ref=tsm_1_fb_lk

1 Like