Sistemele bancare cad ca MIG-urile. De ce?

S-a spus de nenumărate ori și înainte de incident și după: există două datacentere, la o distanță de 2 sau 10km între ele (aparent nimeni nu e sigur de distanța între ele).

Ce nu-mi place:

  1. datacenterele există în același oraș: București. Se spune de ani de zile că Bucureștiul va fi adunat cu fărașul la un cutremur un pic mai supărat; cu toate astea, construim ambele datacentere în același oraș…
  • cu toată redundanța asta a fost nevoie de 12h pentru a reveni online. Oamenii de la Gitlab au transferat 9TB între două servere aflate la 400km cu doar 20 minute downtime. Presupun că atunci când ai un datacenter configurat pentru redundanță ai ceva mai puțin de transferat.
1 Like

Bancherii sunt zgarciti, isi mananca de sub unghii si “las-o ba ca merge asa” se aplica si la case mai mari. Stim cu totii ca pentru o datorie catre banca, suntem bombardati cu email-uri, telefoane, citatii si chiar vizite la domiciliu dar cand noi, muritorii de rand, avem de recuperat bani in urma unei decizii a unei instante asa cum s-a intamplat cu creditele in franci, ii vom primi esalonat (cu taraita) astfel incat pe ei sa nu-i usture, iar noi sa nu ne alegem cu nimic.
Aa si sa nu uitam ca bancile din Romania au fost si inca sunt cele mai profitabile din Europa.

Cu o mica parte din profitul ala cumparau SSD-uri astfel inca sa nu mai pice servere cand vreun SysAdmin mananca iahnie de fasole

2 Likes

Aș aprecia dacă nu am discuta aici despre politicile băncilor, comisioane, dobânzi. Deschizi o altă discuție și dezvolți acolo.

Mulțumesc :slight_smile:

Da, ma gandeam ca asa stau lucrurile (totusi!), dar scanand repede thread-ul si materialul nu am reperat asta. My bad!

Totusi, ceva e aiurea. Ma gandeam ca odata ce pica un DC, trebuia sa intre celalalt in functiune, cu posibil un pic de downtime pana cand DNS-ul sau ce foloseau ei ca sa routeze clientii la DC se prindea ca e ceva in neregula cu cel activ. Asa daca il folosesc doar ca mirror pentru date, nu e chiar kosher.

Sa speram ca mai reinvestesc din nivelul profitului ala urias de care mentioneaza @vdub si mai baga ceva la IT.

Nu obisnuiesc si nu imi place sa fiu OffTopic dar am simtit nevoia sa fac o mica paranteza prin care sa reamintesc celor care poate nu stiu ca bancile noastre sunt #1 la profit si la coada listei cand vine vorba de investitii. Nu discutam de institutii care-si plang de mila ci de unele care prospera si isi merita soarta.

Sper ca si-au invatat lectia.

1 Like