Site-ul de programare pentru vaccinare e oribil

Pe mobil e folosibil dar probabil pentru ca stiu eu ca se poate face scroll spre dreapta altfel un non-techie nu ar reusi. Cand programezi pe cineva dai click pe buton si apare o alta luna pentru rapel - eu vad luna Mai si zic wtf, am ales Aprilie, fara sa imi dau seama ca era pentru rapel - am facut asta de vreo 3-4 ori pana m-am prins. Sortarea nu exista. E foarte clar ca nu au optimizat pentru mobil unde probabil au cea mai mare audienta.

Si Dacia Logan e o masina oribila, asta nu inseamna ca nu-s milioane de oameni care au cumparat-o si isi fac treaba cu ea. Functioneaza, e ok, zi ms ca exista.

@foobaz256 Gandirea asta ne-a adus unde suntem azi. Daca accepti mediocru se va produce mediocru mereu. “ca merge si asa”

Laud efortul celor de la STS si sunt de acord ca e mult mai bine facut decat multe site-uri de la noi. Se poate si mai bine si cu siguranta se va ajunge acolo. Am lucrat in proiecte ptr guvern (nu din Romania) si stiu ca atunci cand arde te axezi pe ce e mai important - iar la ei backendul a fost critic - am auzit asta intr-un interviu la TV.

Side note: cand mi-am luat numarul pentru masina erau 2 taxe de platit - una necesara platibila online (dar tot trebuia sa le printezi dovada) iar cealalta pentru numar preferential se platea doar in cash - ajungi la un ghiseu si te trezesti ca nu poti plati electronic in 2021??? Am renuntat ca nu mai aveam timp sa ies sa scot cash ca am mai iesit sa fac copii/printez intr-o zona pe care nu o cunosteam - cat de greu e sa ai un copiator in spatele ghiseului si sa se faca toata treaba intr-o singura vizita, chiar si cu plata celor cativa lei cat costa sa faci cateva copii?

1 Like

Gandirea asta a pus oamenii cu venituri modeste pe sosele, se numeste capitalism, sunt produse pentru orice nivel, iar legat de site-ul ala: este o imbunatatire INCREDIBILA vs programari telefonice sau la un ghiseu, nu poate iesi totul perfect din prima.

1 Like

La inceputul pandemiei cand au aparut ajutoarele economice (somaj tehnic, granturi), platformele de aplicare am observat ca erau facute cu platforma low-code aurachain

La noi in industrie se practica imbunatatirea iterativa, eu inteleg ca a fost facut una doua sa existe o platforma si bravo lor.

Dar dupa acum suntem in Aprilie si nu au regandit platforma sa fie chiar ceva util pentru populatie in locul telefonului la DSP. Aici e fail, aici e oribilul, ca practic nu exista o aplicatie pentru populatie ci o struto camila care e facuta sa faca de toate, nu afiseaza nici ce te intereseaza cel mai mult, nu este intuitiva si se bazeaza pe faptul ca utilizatorul va citi documentatia in 2021. Iar chiar daca citesti documentatia trebuie sa cauti care centru e mai aproape de tine, care are vaccinul care iti trebuie, care are perioada de asteptare cat mai mica de pe alte site-uri precum https://vaccin.live si
multi din romani nu fac asta nici pentru bani, dapai ca sa se vaccineze.

Daca ii zici la un departament de marketing sa faca reclama la aplicatia asta pe Facebook la toti peste 18 ani o sa ai un bounce rate de 90% ca omul intra si nu il ghideaza nimic spre actiune.

Aurachain pare o idee interesanta, eu nu ma bag in discutii despre Aurachain fiindca nu inteleg in totalitate platforma, iar platformele pentru fintech si documente, e.g DocuSign sunt extrem de complexe in spate. Sunt convins ca exista o solutie mai buna, dar in fintech de obicei nu vine doar solutia ci primesti si un consultant pentru implementare, ceea ce conteaza foarte mult.

Eu nu pot fi indulgent cu site-urile guvernamentale pentru simplul motiv că celelalte sunt praf. Eu m-am programat, dar soacră-mea a fost adăugată de doctorul de familie și informată cu o oră înainte de vaccin; m-am chinuit să modific, există buton de anulare, dar dă mesaj de eroare, sun și sunt trimis la doctorul de familie. Dacă nu se poate anula, de ce nu e ascuns butonul/ afișează un mesaj intuitiv? Ce e cu prostia asta? Ce contează că e făcut în nu știu ce tehnologie de front-end? Preferam un site cu jQuery, dar care să meargă brici, ca orice site cu 3 funcții (cât are și ăsta) făcut pe 50 de euro.

1 Like

image

vreau doar sa zic ca se putea mult, MULT mai rau.

1 Like

A pus si destule cazane si criminali

Daca si noi gandim asa, care stim mai bine decat angajatii de la stat ce inseamna software de calitate, de la ei ce pretentii sa mai avem ?

Clar, pe sosele sa fie numai magnatii si programatorii.

Orice software lansat imperfect care totusi rezolva o problema este mai bun decat un software “perfect” incremenit in lucru.

3 Likes

Nu știu dacă proiectul Code for România n-a avut cumva în vedere un framework pentru așa ceva.

Un framework de UI consistent care chiar să fie bun și reutilizabil.

Ar fi ceva de luat în vedere, cu un design system solid pe componente care să ia în considerare cât mai multe dar să fie ușor de utilizat. Ceva ce are de exemplu UK și UE.

Wordpress se poate folosi bine merci inclusiv headless si nu se prea contesta ca e un CMS foarte bun. E o alegere decenta, chiar daca nu trendy.

Comentam la “aurachain” ca la asa platforma ma asteptam ca au programat-o ei de la zero.

Marketing de obicei nu-i egal cu product team la nici un produs, e.g nici la Microsoft site-ul de prezentare sau de documentatie nu-l face cine lucreaza la Windows 10 sau Excel.

Daca e egal si au folosit WP atunci te inteleg :smiley:

eu am reusit sa ma programez pt Moderna, in cazul parintilor, am introdus CNP-ul, si au primit sms cu codul, fara sa introduc numarul de telefon, putin cam scary.

Edit: OK daca iti cere number la schimbarea de buletin, credeam ca au nr de la companiile de telefon.

Mai nou când îți schimbi buletinul îți cere un număr de mobil. Nu e obligatoriu dar e util.

Pe mine de ex m-au sunat așa când au trebuit să asfalteze și a trebuit să îmi mut mașina.

Dacă sunt probleme de privacy doar schimbi numărul și aia e.

1 Like

Vedeti partea buna.

Cand trebuie doza a 7-a o sa va dea direct notificare pe SMS.

4 Likes