Skype/Sound problem

Hai salut in primu rand sper ca am incadrat postul unde trebuie…
Ideea este urmatoarea de vreo 4 luni cam asa de fiecare data cand vorbesc pe skype cu cineva ma aud PERFECT insa daca dau drumu la un video/melodie de pe laptop microfonul meu nu detecteaza nici un sunet venit de la laptop si ma face pe mine sa ma aud intrerupt si foarte incet…am schimbat 2 microfoane am umblat prin toate setarile…Placa de sunet este de la Realtek…

Tin sa precizez ca in urma cu ceva timp era invers cum puneam o melodie pe youtube la cel mai mic volum cei cu care vorbea auzeau muzica mai tare decat o auzeam eu…pe mine ma deranjeaza doar faptul ca nu ma aud eu ok cand se aude muzica de fundal venita de la laptop…
Multumesc

(presupun că ai windows și că e o versiune recentă - 8+)

Prima verificare: în tray, faci click 2 pe volum -> playback devices -> communications:


A doua verificare (în timpul apelului): în tray, faci click 2 pe volum -> open volume mixer

Verifici să care cumva să ai vreo aplicație mai rebelă, ce face totul foarte încet.


A treia verificare: în Skype: tools -> options (sau ctrl+,) -> audio settings (de)bifezi auto adjust:

Ai 2 microfoane la un laptop, cel din laptop si cel extern.
Nu prea poti asculta muzica si folosi microfonul intern al camerei web deodata, mai mereu merge ciudat.

Foloseste microfonul extern daca vrei sa asculti si muzica.

am debifat auto adjus si in setting acolo setarile alea din ce stiu is doar daca am muzica tare si ma suna cineva pe skype imi da muzica mai incet insa nu face totul foarte incet ci inexistent microfonul pe skype imi detecteaza sunetu adica se misca bara aia acolo ca si cum se aude sunet insa nu il reda ,cel cu care vorbesc nu aude nimic si daca eu vorbesc peste muzica{pe care el nu o aude} eu ma aud foarte intrerupt

Am microfon extern nu microfon din laptop…cel din laptop este praf

Si da am windows 8.1 laptop Asus

O fi praf cel din laptop, dar este disabled?
Din primul post eu am inteles ca TE auzi (in casti/boxe) cand vorbesti cu cineva si nu mi se pare normal.

Fie ai tu doua microfoane active, fie microfonul celuilalt reda inapoi sunetul tau. Ceva asemanator am patit si eu cand foloseam casti, dar nu dadusem disable la microfonul laptopului.