SlimFramework Routing

(Alex Mieila) #1

Salutare, stiu ca poate suna destul de ciudat. Dar as vrea sa imi usurez putin munca pentru urmatoarele proiecte pe care le fac. Si un sistem de routing imi este de folos. Nu vreau sa ma folosesc de un framework (laravel, CI, etc), dar cu SlimFramework fiind ceva light imi este destul de util si am lucrat destul de mult cu el, asa ca ma gandeam sa fac tot ce tine de routing/api cu slimframework si in rest sa imi folosesc propriul MVC, ma complic prea mult? Multumesc!

(Ionuț Staicu) #2

Rule of thumb: pentru învățat chestii (experimente, pet projects personale) folosești cât mai multe lucruri custom. Framework, router ce mai vrei. Pentru clienți folosești biblioteci cunoscute.

Din mai multe motive:

1. Șansele să se strecoare vreo gaură de securitate sunt mai mari într-un cod custom, unde nu ai mai multe perechi de ochi să-și dea cu părerea;
  2. Nu cred că este OK să legi clientul de tine cu un cod custom. Dacă peste doi ani clientul va dori să angajeze pe altcineva, acela va trebui întâi să piardă câteva ore (la modul optimist) să înțeleagă logica din spatele codului tău.
  3. (legat de punctul anterior) Un framework cunoscut (e.g. laravel) te va obliga/îndruma să folosești o anumită structură a proiectului, un anumit stil șamd.

(Alex Mieila) #3

Multumesc frumos pentru sfaturi. It makes sesne. Am uitat sa adaug mai sus mentiunile de rigoare ca proiectele sunt personale. Doar ca un sistem de routing implementat prin slim imi usura munca, dar nu imi dadeam seama daca este ok sa fac ce vreau eu prin slim :slight_smile: Thanks

(Catalin Ionut Titov) #4

Iti sugerez sa te uiti peste https://github.com/nikic/FastRoute este cel mai rapid si usor de folosit, nu depinde de nici un framework

(George Jipa) #5

Slim Framework foloseste acelasi package pentru routes. :slight_smile: