Soft skills. Cum le imbunatatesti?

(Dep) #1

Am inteles ca doar cu hardskills nu faci mare lucru, la fel de importante sunt si soft skills. Voi ce intelegeti prin soft skills si cum vi le-ati imbunatatit?

(cosmos) #2

Skill-uri de comunicare si interacționare cu alte persoane.
Aici este o lista de softskill-uri.

La interviu comunicarea non verbala contează destul de mult. Tu zici una, dar corpul tău transmite alta. Acest lucru îl poți observa și dacă discuit cu alte persoane/colegi etc

Pt un dev - ar fi utile:

• capacitatea de a asculta + listening (deși cred ca sunt cam același lucru)
  • un pic de persuasiune
  • skill-uri de prezentare + public speaking. Pt ultima, eu am fost la un curs, iar ca evaluare finala am vorbit în fata a 300 de oameni
  • gândire critica
  • lucru în echipa și proactivitate
  • mai multe

Oricum difera de la individ la individ.

Le poți îmbunătății practicându-le. Am observat ca exista cluburi de debate unde se dezbat tot felul de chestii. Cam ce facem noi aici :smiley:, dar face 2 face.
Daca estu dev și ai implementat un lucru mai deosebit într-o aplicație, poți tine pt ceilalți colegi de pe alte proiecte o prezentare despre acel lucru, cum ai gândit soluția, cum ai implementat etc

Într-adevăr, ai observat bine partea de softskills la interviuri

(Gabriel Horatiu Petchesi) #3

Te duci voluntar la o gradinita sa ai grija de copii de 3-6 ani, acolo iti vei dezvolta softskills :muscle:

(Adrian) #4

In unele cazuri, se pare ca o lobotomie ar ajuta:

(Pîrvan Marian) #5

Ceva de urmarit pe tema asta poti vedea in clipul urmator :

vezi de la 4 ore si 28 de minute,cred ca puncteaza ce ai tu nevoie, plus multe altele.