Softuri bune create de români!

Acum cateva saptamani am avut ceva probleme cu un site care arata aiurea pe o noua versiune de Chrome. Autorul temei din US a raspuns ca se rezolva daca se face update la o clasa numita Mobile Detect si intr-adevar asa a fost, asa s-a rezolvat.
Nu mica mi-a fost mirarea sa vad ca aceasta clasa utilizata in multe teme a fost creata de români, colegii nostrii de forum @serbanghita si @victorstanciu, pe care-i felicit pe aceasta cale.

Daca cunoasteti astfel de softuri, folosite in lume, va rog sa spuneti sa le stim cu totii. Prefer sa folosesc un soft scris de români, pentru ca pot lua legatura cu autorul mult mai usor si de ce nu, astfel ne promovam si noi ca natie in lume, asa cum altii au stiut sa o faca.

5 Likes

Nu am eu vreun merit aici man, eu am scris doar varianta foarte foarte incipientă a clasei, prin 2011 parcă. Cred că avea sub 100 de linii toată clasa când am predat “proiectul” lui Șerban, care era mult mai dispus decât mine să se ocupe de el, și care l-a adus în starea frumoasă în care este acum.

Edit: Așa arăta clasa în momentul când am luat eu mâna de pe ea. Niște regex-uri chioare, făcute pe genunchi pentru că avusesem nevoie la un proiect :smile:

2 Likes

@atufa multumim pentru mentiune! Proiectelul este prea umil pentru o mentiune de genul acesta :smile:
@victorstanciu este autorul original, de aceea va fi acolo in credits forever :smile:

Eu stiu un soft piesa facut de un roman: http://blog.jquery.com/2012/09/06/help-us-money-ify-uglifyjs-2-0/ - nu stiu daca Mihai Bazon are cont aici.

3 Likes

Uglify este al unui român?!? Whoa!

Dacă includem și servicii (SaaS), cred că putem menționa și Moqups (@flaviusmatis este unul dintre fondatori).

2 Likes

@iamntz Da e roman :slight_smile: https://github.com/mishoo

Moqups este excelent, il folosesc si mi-am facut si subscriptie. Cred ca este a 7 oara cand ma conving ca este una dintre cele mai bune solutii de pe piata.

PS: @flaviusmatis poate puneti si elementul fieldset in lista cu stencils :))

1 Like

Eu știu de Alexandru Rosianu (Messenger / WhatsApp for desktop) și de Alexandru Pricop (scripturi de vânzare pe CodeCanyon).

1 Like