Solutie pentru trimis SMS-uri

Am gasit pe forum cateva subiecte legate de serviciul pe care-l urmaresc de ceva vreme, dar nu m-au convins suficient si as dori sa apelez la opinia voastra legata de:

Se da un windows server pe care ruleaza un program de gestiune-contabilitate. As dori sa implementez un serviciu de trimis SMS-uri (evident, contracost) in toate retelele, astfel incat la emiterea unor facturi sa trimita SMS-uri clientilor x.

Numarul de SMS-uri trimise lunar se situeaza undeva la 5000-6000. Deci, categoric m-ar interesa atat avantajul calitativ cat si cel financiar. De asemenea, daca serviciul vine cu o interfata prestabilita in care sa pot crea niste machete, etc.

Astept cu interes recomandarile voastre. Va multumesc. :slight_smile:

Ai două variante, ori foloseşti un serviciu de tip gateway ori un router/modem/whatever cu cartelă. Eu folosesc ambele variante, acolo unde am nevoie de sender-id customizat folosesc serviciile celor de la 4Pay (la ăştia a fost cel mai ieftin de înregistrat sender-id customizat, undeva pe la 300€, fără volum minim lunar), unde mă interesează să nu mă coste nimic transmiterea, folosesc un Teltonika RUT950, cu cartelă prepay.

8 Likes

Poti arunca o privire si peste nexmo. Eu am fost multumit cand l-am folosit. Exista unele costuri ridicate, insa avantajele oferite sunt rata ridicata de trimitere si posibilitatea automata de retry.

Daca nu ai nevoie de sender-id, atunci poti folosi fara probleme si un banal telefon cu Android, care poate fi transformat in SMS gateway (sunt ceva apps care pot face asta).

Ori daca vrei sa mesteresti ceva custom… incearca un Raspberry Pi sau un NodeMCU (arduino compatible board with ESP8266 chip) in combinatie cu un GSM module. :slight_smile:

2 Likes

Imi place cum suna varianta 2. Acuma din ce am citit asa fugitiv prin manualul de utilizare, observ ca are o interfata RUT WEbUI prin care gestionezi trimiterea mesajelor. Dar as dori sa intreb daca tot prin acea interfata ai posibilitatea sa trimiti mai multe mesaje deodata. Si mno, dispozitivul fiind la baza un router, atunci inseamna ca ai posibilitatea sa-i faci port forwarding.

Legat de varianta cu gateway ca si pret am gasit o oferta destul de tentanta aici. Acuma nu stiu in ce masura ceea ce e specificat acolo pusca cu realitatea sau daca ar exista in tara contraoferte mai avantajoase.

Direct din interfaţa lui, nu. Dar nu contează, are API POST/GET. Eu folosesc ceva de genul:

$data = array(
		"username" => "XXXXXX",
		"password" => "YYYYYY",
		"number" => $_POST["number"],
		"text" => $_POST["text"]
	);

	$curl_options = array(
		CURLOPT_URL => "http://192.168.111.254:9999/cgi-bin/sms_send",
		CURLOPT_POST => true,
		CURLOPT_POSTFIELDS => http_build_query($data),
		CURLOPT_RETURNTRANSFER => true,
		CURLOPT_HEADER => false
	);

	$curl = curl_init();
	curl_setopt_array($curl, $curl_options);
	echo curl_exec($curl);
	curl_close($curl);

Ca router, e chiar destul de sofisticat, se poate folosi şi ca failover pe 3G/LTE şi multe altele.

2 Likes