SQL pentru Siruta

Salut,

A lucrat cineva cu codurile Siruta si are ceva SQL-uri/hinturi pentru extragerea informatiilor ?

Am importat cele 3 fisiere intr-o db MySQL. Nu mi-e deloc greu sa imi creez SQL-urile insa nu am explicatii decat legate de unele campuri, ce reprezinta. Plus ca unele coloane sunt 0 la toate inregistrarile desi din explicatiile gasite ar trebui sa fie non-zero…

Incerc sa imi creez toata procedura de conversie din Siruta intr-un format de genul:

id localitate, (siruta eventual), nume localitate, judet, mediu (urban/rural eventual chiar municipiu resedinta/minicipiu/oras/localitate rurala).

Am gasit gata facuta deja baza de date pe net, insa nu prea vad avantaj in a o prelua asa cum e mai ales ca in timp vreau sa o tin up to date cu Siruta.

Multumesc!

Ce varianta de siruta folosesti? Eu mi-am extras doar ce am avut eu nevoie.

Cea disponibila pe site-ul guvernului:

Sunt f multe campuri acolo, din ce am vazut utile ar fi: ultimul camp (care e fara header) interpreteaza tipul UAT, iar TIP identifica judetul.

Dar daca vrei sa scoti datele fara prefixul de “Municipiu” (mi se pare absurd sa scriu intr-o baza de date la o aplicatie oarecare: Municipiu sau Oras) de pilda trebuie sa interpretezi mult mai complex toata treaba.

Ca la o adica se poate face si un “hacking” de a elimina prefixurile respective, probabil cea mai rapida varianta…

Stai putin, ca nu e nevoie de hack. In fuctie de TIP identifici UAT-urile, mie astea mi-au trebuit.

http://www.valideaza.ro/pdf/MetodologieSIRUTA.pdf

Reverific direct sursa csv sa nu se fi importat ceva gresit, mie la TIP mi se mapeaza judetul…

Daca te referi la fisierul cel mare de vreo 2 mega… e o porcarie de csv :frowning:

Ai alta varianta decat CSV-ul ala ca si sursa primara (still checking csv)?

PS Nu ma intereseaza sa folosesc un API third party, vreau acces la sursa primara de info.

Da, deci CSV-ul principal de 1.6 MB deschis cu LibreOffice Calc…

Am 17 coloane (ultimele 2 fara header)

La TIP eu am mapate judetele.

Incerc sa ma uit si direct in sursa. Poate LibreOffice e de vina :slight_smile:

Eu am de pilda si Municipiul Alba Iulia dar si Alba Iulia de tip 2 (tipul e ultima mea coloana).

Cam asta imi iese mie la import… Import in MySQL sau in LibreOffice Calc imi ies aceleasi campuri.

Dupa cum vezi la TIP = 1 care corespunde cu prima coloana din siruta-judete. Am verificat si inclusiv exceptiile de genul Judetul Calarasi (care e 51) bat cu siruta-judete…

Da… pentru ca fiecar judet are un cod siruta si el. Atata tot. Daca ai nevoie de codul SIRUTA al judetluiu, foleseste-l. Altfel eu as zice sa folosesti un nomenclator separat pentru judete

Municipiul Alba iulia este UAT compus din ORASUL alba iulia si probabil alte sate din jur. In functie de ce ai nevoie folosesti UAT-ul sau componenta municipiului