SSD-ul nu permite instalarea unui sistem de operare

Problema a aparut dupa ce am renuntat la Ubuntu 16 in favoarea unui dual-boot(Windows 10 si Ubuntu 17). Instalarea Windows a decurs corect, neaparand niciun fel de problema. Insa, la instalarea Ubuntu, s-au formatat automat si partitiile aditionale Windows(recovery, UEFI).

Dupa aceasta instalare, Windows-ul nu mai functiona corect, iar, ulterior, si Ubuntu a reactionat la fel.

In acest moment, SSD-ul nu mai permite instalarea unui OS(atasez poze cu erorile aparute pe parcursul instalarii si a Windows troubleshooting). Mentionez ca am intercat sa reinstalez si BIOS-ul, insa fara niciun rezultat.

Multumesc anticipat!

Probabil s-au busit partitiile.
Din ce stiu eu Windows foloseste gpt, ubuntu nu vrea gpt.

Cum as rezolva eu:

As folosi un stick cu ubuntu live ca sa imi salvez poze si alte chestii importante, iar apoi as reinstala so-urile.
Eu am dual boot pe laptop. Am instalat mai intai Windows apoi Linux. Din windows am facut o partitie special pt Linux.
Poti sa folosesti Gparted pt partitii.

Fisierele le am salvate deja. Dar instalarea unui SO esueaza(vedeti imaginile atasate).

1 Like

Incearca sa stergi partitiile, creeaza partitile din nou, formateaza-le, cred ca am patit si eu ceva similar.

cum spune si @adavidoaiei, sterge toate partitiile si lasa windowsul sa partitioneze cum vrea.

@adavidoaiei @alescx vedeti ultima poza. Nu imi permite sa fac partitiile

Ia în calcul și varianta unui cablu sau chiar disc defect.

E nou laptop-ul, nu cred ca ar fi cazul…

Sincer nu am nici o idee care ar fi problema, însă aș începe debugging-ul cu următorele:

  • Primul și primul lucru e să mă asigur că BIOS-ul încă mai vede SSD-ul și că toate setările legate de UEFI sunt ok.
  • În printscreen-ul cu eroarea când instalazezi Linux zice ceva de syslog, poate găsești informații utile acolo. De asemenea, o căutare pe google după mesajul de eroare m-a trimis aici
  • Am încercat să caut și pe Google în legătură cu eroare de windows, însă nimic foarte relevant. Toate erorile asemănătoare menționează însă GPT și MBR (poate Ubuntu a stricat GPT-ul încercând să instaleze un MBR :thinking:).
  • Mi se pare foarte ciudat că nici un OS nu reușește să formateze sau să vadă SSD-ul, așa că aș încerca și alte tool-urile de disk management pentru a face o reformatere/șterge de partiții. Un exemplu ar fi Hirens Boot CD - nu știu nimic asemănător dar mai nou, însă cred că merge și ăsta instalat pe USB stick.
  • Nu știu cât de mult ajută în cazul tău și eu unul nu am făcut niciodată, însă pare destul de popular să faci firmware update la SSD. Dacă eroare e de la SSD poate te ajută.

Baftă și așteptăm actualizări :smiley:

3 Likes

eu cand am avut aceiasi problema imi vedea hdd-ul. doar ca nu era in stare sa-l formateze. sa nu fie ceva mai grav.

daca-l vezi in bios incearca sa-l razi cu un utilitar si vezi ce se intampla dupa aia.

Ubuntu suporta UEFI (nu suporta Secure boot din cate stiu deci ai grija sa dezactivezi optiune in BIOS daca exista). Desi nu am mai facut manevra asta de foarte mult timp si parca pe un W8, imi aduc aminte ca trebuie sa instalezi Windows-ul si apoi restartezi cu Shift apasat ca sa intri in modul UEFi altfel Ubuntu se va instala dar nu va merge nimic. Vezi aici cum se face. Pe W10 nu am incercat deci nu iti pot spune daca functioneaza.

2 Likes

Eu pateam asa cand vroiam sa pun 64 si sistemul era pe 32.Bine,banuiesc ca la tine nu e cazul.Am fost la jn amic si avea aceeasi problema,am cautat pe google si am intrat in cmd unde-am reparat nu mai stiu ce la boot.Bafta !