Starea națiunii - sunteți căutați de angajatori?

Nu e nici o criză. E doar haos :slight_smile:

Mi-e lene să caut acuma dar cine e mai vechi pe forum, știe de discuțiile alea interminabile despre “cum masori nivelul de cunostiinte”, “ce ar trebui sa invat ca sa X” si tot așa.

E cam fiecare angajator si definitia proprie despre cum ar trebui sa fie un programator
După care fiecare posibil angajat, are idea lui despre cum ar trebui sa fie la munca (vezi István mai sus)
După care mai sunt angajatorii care fac proiecte generaliste
După care mai sunt programatorii copy+paste-acii care nu sunt instare decat de proiecte generaliste (vezi majoritatea Wordpress)

Si uite asa alergam din “magazin” in “magazin” pana gasesti o haina care sa vina bine

Ps. in ianuare/februarie am facut un test si m-am dus pe la niste interviews de senior php developer … plictisitor, insultator, project manageri care nu stiau pe ce lume traiesc

5 Likes

Peste tot nu se gasesc oameni, in toate domeniile; asta nu inseamna ca nu sunt, doar ca nu mai raspund la oferta de pe piata. Si muncitorul in constructii din Londra, si zugravul din Spania, si bona din Italia, si IT-istul de oriunde ar accepta o oferta inferioara celei pe care o are… dar in nici un caz ceea ce se ofera pe piata din Ro.

Destul de multi recruiteri ma contacteaza; marea majoritate habar n-au sa puna problema. In fiecare moment se simte un miros de smecherie balcanica. Incerc o discutie cu un recruiter roman de 1-maxim 2 ori pe an si de fiecare data sunt dezamagit.

…“marea majoritate habar n-au sa puna problema”…
Poti / puteti oferi un exemplu concret cei care considerati ca ceva nu este ok in Ro?
Ce nu va convine la modul in care sunteti abordati?
@ct27stf n-ar fi rau sa zici de ce ti s-a parut insultator / plictisitor

Eu cred ca to in piata exista o lipsa totala de seriozitate, mai mult decat de oameni. Domeniul programarii din romania este plin de companii care angajeaza orice, oferind astfel posibilitatea unor oameni de a crede ca sunt buni si merita multi bani.

Marea majoritate a “programatorilor” din piata locala nu ar trebui sa treaca de un interviu, nici macar pentru joburi necalificate. Oarecum domeniul IT de acum imi aminteste de agentiile de publicitate ale anilor 90 unde orice contabil si instalator devenea Art Director si se astepta sa fie platit 3x salariu normal.

Mi se par oarecum naive comentariile de genul: eu sunt prea bun sa fac teste la interviu sau prea deranjat de companiile care imi ofera joburi sau cei care inca cred ca ei pot gasi clienti similari celor gasiti la Ntt data, dar in regim freelance :slight_smile:

Probabil ca piata in urmatorii ani se va stabiliza si lumea va trece peste orgolii si va intelege ca de fapt seriozitatea si productivitatea sunt genul de atribute care vor conta la locul de munca. Ca in orice domeniu exista o perioada de boom care o data stabilizata va face loc companiilor serioase si a unor profesionisti care merita un job.

5 Likes

Tare asta cu interpolarea de string !

Ca sa nu deviez de la subiect:

Din când în când mai intra cineva de la hr pe profilul meu de LinkedIn.
Acum un an am primit un email de la un tip care mi-a propus pozitia de (senior)software engineer. Mi-a zis ca i-a plăcut ce a văzut pe profilul meu de Github !

1 Like

in sfarsit un raspuns pertinent. 10, stai jos!

Cică:

Potrivit acestuia, „vârfurile“ sunt greu de găsit în condițiile în care din cei aproximativ 120.000 de specialiști IT, doar jumă­tate sunt programatori, iar dintre aceștia doar circa 5% reprezintă talentele de top. Adică, în jur de 3.000 de oameni.

(Ce se va întâmpla cu echipa care a pus umărul la crearea primului smartwatch românesc - NewMoney)

Daca te uiti la 5% din oameni dupa skill-uri, ai sa gasesti doar 5% din populatie, no?

Sunt curios daca cei de la Fitbit si ofera salarii&beneficii in top 5% pe piata locala?