Start in lumea programarii

Salut! Din pacate in urma cu aproximatic o luna am facut greseala sa creez mai multe discutii fara niciun rost. Imi cer mii de scuze! M-am gandit ca nu ar trebui sa readuc la viata una dintre acele discutii, asa ca am deschis o discutie noua care va ramane una. :blush:

Ma numesc Andrei. Am 15 ani si ma aflu in clasa a IX-a la mate-info. Imi doresc sa imi creez o cariera in programare. La liceu am ore de informatica, dar ritmul este lent. Nivelul la care se invata programare in liceu este cunoscut de toti programatorii din Romania. Asa ca, m-am decis sa invat si aprofundez programarea singur, acasa.

Am aptitudini in stiintele exacte. Sunt ambitios si serios in treaba pe care o fac. Nu imi prea place sa iau decizii dupa ce testez pe pielea mea cum a fost, ci mai degraba imi place sa aleg dupa experientele altora. Sigur, aici tine de situatie. Daca nu am ce pierde, incerc. Daca pot pierde ceva, ma retrag.

Stiu ca programarea nu inseamna limbaj de programare. Sunt tanar, am toata viata inainte. Pot incerca orice. Eu doar am nevoie de niste sfaturi. Cu ce sa incep, ce carti / cursuri / tutoriale imi recomandati?

Accept orice critica. Daca am gresit undeva, ma puteti corecta fara nicio problema. Omul invata si din greseli.

  1. Cum stai cu engleza ?
    Adica daca intrii pe https://www.freecodecamp.com ce nu intelegi de acolo ?

Daca ai probleme cu engleza iti recomand un curs Cambridge/TOEFL si sa incerci sa faci minim un C2. (adica 80% dintr-un examen de genul)

1 Like

iti recomand la varsta ta sa inveti bazele programarii.
inclusive ce inveti la liceu cred ca este util.
Structuri de date, algoritmica, etc

2 Likes

Nu am probleme cu engleza. Stau foarte bine. Mai incurc putin cu timpurile, atat. Stiu cum se formeaza fiecare timp, dar am uneori probleme in folosirea lor.
Stiu ca am nevoie de multa engleza pentru ca voi invata dupa material in engleza.

Ai avut trei discuții despre acest subiect. Se închide și primești ban.

kthxbye.

3 Likes