Stilul de scriere pentru CSS

Așa cum am probabil am mai zis, folosesc SASS de câțiva ani deja. Și Git (și Subversion înainte). Dar înainte de asta am avut discuții interminabile cu alți programatori despre stilul de programare: toate regulile pe o singură linie sau o regulă pe rând? Chris Coyier era foarte încântat de totul pe o singură linie (în 2007, ce-i drept).

Ai idee cum arată un diff pe o linie? Cam așa:

-.sort-by{background:none repeat scroll 0 0 #D9D9D9;border-bottom:1px solid #C2C2C2;float:left;margin:0 0 0 10px;padding:0;}
+ .sort-by{background:none repeat scroll 0 0 #D9D9D9;border-bottom:1px solid #C2C2C2;float:left;margin:0 0 0 20px;padding:0;}

Succes în a rezolva conflicte!

2 Likes

daca folosesti sass sau less nu vad de ce te-ar interesa diff-urile alea. de fapt nu vad de ce le-ai adauga in vcs

Pentru că exemplul de mai sus nu este generat de sass. Așa este scris codul! :dash:

Iar eu țin fișierele generate în VCS. Pentru că e mai simplu pentru client să facă pull pe un server vs pull, install node, grunt etc then run grunt :smile:

am specificat. sass sau less. sa scrii de mana si sa intretii css-uri scrise asa e sadomaso curat.

1. grunt-ul nu-i necesar, sunt tool-uri mult mai prietenoase.
  2. exista ci. clientul n-are voie sa faca pull.
1 Like

Nu am lucrat niciodată cu un CI, nu știu exact ce face. Dar nu mă încântă foarte mult ideea de a seta încă un server doar pentru a compila assets.

Sunt convins că sunt unelte mai prietenoase decât Grunt, dar eu îl folosesc pentru o grămadă de chestii: lint/minify JS, generare sprites, compilare sass, optimizare imagini, la un proiect urcam anumite fișiere pe S3 etc.

Dar discuția nu este despre Grunt sau despre CI :slight_smile:

In nici un caz pe o singura linie.

ctrl-shift-d + ctrl-shift-up/down nu mai functioneaza. Este extrem de greu de citit, nu se observa modificarile.

Cum ar fi php scris pe o singura linie.

Eu fac totul pe o linie de cand folosesc CSS - Cocaine Style Sheets

2 Likes

Nu imi place totul pe o linie si inca nu i-am inteles motivul. Intr-adevar nici nu mi-a dat in cap.

Folosesc scss, si nu imi place totul pe o linie pentru ca:

• problema la diff
  • greu de citit
  • la nesting lucrurile apar mai dubios
1 Like

De ce se plange toata lumea de diff? Nu puteti folosi un program decent?

Ce folosesti @iamntz ?

Cum rezolvi un conflict ? :slight_smile:

Eu folosesc phpstorm si la diff, imi place sa vad linie cu linie diferita ca sa pot lua decizii mai usor.

Cum spuneam, nu e capat de tara.

2 Likes