Stiti de vreun site de news curation sau ceva in genul Next Draft romanesc?

Intreb pentru ca ma bate gandul sa fac si eu ceva de genul Next Draft si eram curios cam ce ar fi deja pe piata romaneasca. Google nu m-a ajutat cu nimic cand l-am intrebat (se poate si sa nu fi pus eu intrebarea corecta) asa ca va intreb si pe voi :slight_smile:
Si inca ceva. Ati fi vreunul dintre voi interesati sa cititi un blog si/sau newsletter de genul ?

1 Like

Eu nu stiu sa existe asa ceva pe piata romaneasca. Ce este drept, nici nu am cautat, dar nici nu m-am impiedicat de asa ceva.

Intrebarea mea este: vrei sa faci cu stiri romanesti?

Da, cu stiri de la noi. Volumul de “stiri” publicate pe siteurile gen Mediafax sau Hotnews este imens si majoritatea sunt aiureli. O filtrare este necesara daca te intereseaza sa vezi stirile. De asta ma bate gandul sa incerc.

E o idee bună. Și nu ar trebui să te intereseze dacă există sau nu așa ceva pe .ro. Toată ideea de “curated content” este că te abonezi la lista de știri / articole adunată de cineva anume, pe gusturile și interesele lui. “În omul ăsta am încredere, avem interese comune, mă abonez la newsletter-ul lui”. Ce contează dacă mai sunt și alții, contentul ales de tine nu va fi la fel ca cel ales de ei, iar cine se potrivește cu tine se va abona la tine.

3 Likes

Ok. Deci am domeniu ( cu .info pt ca mi se pare potrivit si a fost si mai ieftin :slight_smile: ) Cum ajung acasa ma apuc sa fac un design pt site, si sa caut un plugin bun de mailchimp.

si de unde sufletu’ gasesti continut de calitate pe .ro? si nu zi Mediafax ca innebunim.

4 Likes

Ai dreptate, calitatea pe .ro lasa de dorit dar din cand in cand mai afli si informatii folositoare/interesante, daca treci de titlurile idiotice pe care majoritatea articolelor de pe site-urile de stiri le au, si de stilul de a scrie al autorilor.
Si cam acesta ar fi scopul, filter the great sea of junk for the rough gems. Nu stiu daca poti spune ca absolut toate stirile din .ro sunt junk. Am sa incerc si am sa vad, daca merge, awesome, si daca nu merge, scrap it si incerc altceva :slight_smile:

i would use something like that. deocamdata ma uit pe hotnews si cam atat. nici asta nu e cine stie ce, dar e macar decent.

http://mynewswire.info/ — e site-ul despre care vorbeam. Am inceput sa postez de marti. Inceputul ce-i drept e cam slabut, dar incerc sa-mi optimizez programul si sursele ca sa pot sa am mai mult timp pentru selectii. Vreau si ca linkurile pe care am sa le pun pe site chiar sa merite sa fie citite. In sensul asta it will get better :slight_smile: Cat despre design, inca sunt in cautare de inspiratie pentru un layout mai potrivit asa ca deocamdata stau pe tema default din WP. O sa fie un experiment interesant :slight_smile:

1 Like

@Cristi_Nebunu Gata, ai renunțat? Nu ai mai postat de o lună. Eu chiar mă abonasem și citeam cu interes :smile:

1 Like

:frowning: I’m ashamed to say yes. Am avut google analytics instalate din prima zi. Am o oarecare incredere in cifrele lor. Dupa ce am postat aici am avut ceva vizite(si alea doar in 5 martie) . Si atat. Pana ieri se pare cand au mai fost inca 10 vizite. Adauga la asta si faptul ca vreo 3 zile dupa ultima postare pe blog am fost plecat si deci fara acces la un calc. Cand m-am intors m-am uitat iar pe analytics si tot 0. Si asta e cel mai aiurea sentiment. Sa pui ceva si sa nu il citeasca nimeni. Macar 1-2 vizite/zi m-ar fi facut sa continui. Dar 0 across the board, not so much. Oamenii au intrat in prima zi sa vada ce si cum dar nu s-au mai intors. Poate ar fi trebuit sa promovez mai mult dar nu am vrut sa par spammer mai ales nu aici (iar in alta parte nu activez :). Pe fb nu stau decat sa mai dau cate un share o data sau de 2 ori pe sapt la ceva de pe 9gag deci no audience there.
In alta ordine de idei, m-am uitat in weekend pe cateva dintre site-urile mele si m-am oprit la mynewswire. Chiar ma gandeam sa revin la el dar am avut o oarecare retinere. Cred ca am sa ii dau mai dau inca o sansa chiar daca doar pentru cei 2 abonati rss pe care i-am observat azi.

Nu te lua după statistici, cel putin nu în primele 2-3-4 luni :smile:

Nu degeaba se spune:

It takes 20 years to make an overnight success.

2 Likes

e si normal sa ai 0 vizite - pentru ca nu ai macar un rezumat/parere personala pentru fiecare link pe care il recomanzi. google ce sa vada?

Nu ma asteptam si nici nu ma astept sa imi vina trafic de pe Google :slight_smile: Ideea era ca din cei care au venit de aici poate cativa ar fi vrut sa se intoarca sa vada ce mai e pe site-ul acela. Nisa de stiri este suprasaturata in orice caz. Genul acesta de site isi construieste audienta din referrals si word of mouth.

Nu am rezumat pentru ca mai am si servici pe langa :slight_smile: Asa ca idee, un articol de recomandari imi ia in jur de 2-2.30 ore numai sa gasesc recomandarile si sa le citesc in mare. Salvez in jur de 20 chiar si 30 de articole si dupa aia trebuie sa le triez din nou pentru a ajunge la 10-15 linkuri. Linkul nu este mereu acelasi cu titlul, pentru ca vreau sa evit titlurile gen “senzational”, “nu ai mai vazut asa ceva” etc si trebuie sa gasesc un titlu care sa spuna ceva, sa atraga cititorul si sa il faca sa dea click, ceea ce nu este chiar asa usor de facut, mai ales ca nu sunt copywriter :slight_smile: Daca as mai adauga si un mic cometariu pe langa, ar trebui sa stau in jur de 4 poate chiar si 5 ore la o postare si deocamdata nu am atata timp.

Cum am spus si mai sus, am sa ii mai dau o sansa si poate o sa reusesc sa adaug si comentarii, dar deocamdata doar linkuri.

Să știi că traficul meu a crescut pe blog fix în perioada în care postam link-urile săptămânale. De unde știu că link-urile au fost motivul? Pentru că analytics îmi arată că scăderea traficului a început fix când m-am oprit din a pune link-uri :smile:

Și mie îmi lua o grămadă de timp pentru a citi, sorta, alege link-urile (tocmai ăsta a fost motivul pentru care am și renunțat)

Ca idee, ai putea alege câteva știri pe care să le comentezi la fiecare câteva zile. În loc de 10-15 link-uri poți pune 3-5 link-uri (ușor) comentate.

M-am gandit si eu la varianta asta si probabil ceva de genul am sa fac. 3-4 linkuri cu comentarii + un news dump cu multe linkuri la sf de sapt. Its a work in progress i’m still figuring stuff out :slight_smile:

Nu stiam citatul acesta… Multumesc!

[quote=“iamntz, post:15, topic:1183”]
Să știi că traficul meu a crescut pe blog fix în perioada în care postam link-urile săptămânale. De unde știu că link-urile au fost motivul? Pentru că analytics îmi arată că scăderea traficului a început fix când m-am oprit din a pun
[/quote]Mda, google se foloseste de acele link-uri sa sugereze related content… si lafel si niste pluginuri de wordpress arata backlinks in sectiunea de comentarii…

[quote=“Cristi_Nebunu, post:16, topic:1183”]
M-am gandit si eu la varianta asta si probabil ceva de genul am sa fac. 3-4 linkuri cu comentarii + un news dump cu multe linkuri la sf de sapt. Its a work in progress i’m still figuring stuff out :smile:
[/quote]Insa ai uitat o chestie: Sa ai un link in meniu (too wide for my taste, but hey!) spre o pagina unde userii sa poata sugera astfel de content, iar tu sa poti accepta, refuza si edita dupa bunul plac. (Si lasa-i sa-si puna si un link #nofollow) Let the users grow your site! Let the users make content for you! Let the users work for you! That’s how a lot of sites thrive!

Apreciez inputul dar am abandonat proiectul acesta momentan. As vrea sa revin la el dar deocamdata chiar nu am cum. Imi ocupa prea mult timp si sincer cand ajungeam acasa de la munca, numai de citit stiri nu mai aveam chef. Mai ales stiri romanesti. Si mai ales avand in vedere click baitul care se practica la noi, e aproape imposibil sa sa iti dai seama daca e ceva cu potential in articol din titlu sau excerpt (la majoritatea) si asta insemna ca trebuia sa citesc tot articolul. And that would take a lot of time. Asa ca idee, am 15 site-uri de stiri in Feedly, si de seara cand ma bagam la somn pana a 2-a zi pe la 18 - 18.30 cand ajungeam acasa aveam in jur de 700-800 de titluri in feed. :slight_smile:
Si da, ai dreptate cu continutul sugerat de cititori dar asta tot insemna ca eu sa tin site-ul de unul singur pentru cel putin 5-6 luni, sa aduc traficul la un asa nivel incat sa am destui cititori pentru manevra sugerata de tine.

1 Like

Nu neaparat. Pentru inceput nu trebuie sa ai atat de mult continut. Poti introduce un sistem de reputatie bazat pe numarul de vizualizari, iar in cazul in care un anumit post este peste media de vizite per articol pentru ultimele 24h, dupa verificare (dupa 48h de la postare), la finalul link-ului va aparea un nofollow catre url-ul dorit de writer.

Pentru a nu consuma prea mult trafic, poti folosi ajax ca sa “dai pagina”, fiecare pagina avand 3 articole, iar cand dai click pe un articol, doar aduci in prim plan, cu CSS un “shadowbox” cu continutul articolului, iar acel click sa determine punctajul. Ori un simplu buton de “Like”.

Reinviu acest topic. Un bun prieten al meu a fondat Stirili. Nu inteleg de ce nu are traction mai mare, dar daca nu a fost mentionat in acest topic probabil ca nu si-a facut destula reclama.

1 Like