Stiu Front-End la nivelul junior?

Salutare la toata lumea!

Incerc de cateva luni sa gasesc de lucru ca Junior Front-End Developer, fara succes. Este posibil sa fie din cauza varstei (48 de ani)? Sau din cauza studiilor (studii economice)?
Aici vin cu rugamintea adresata comunitatii DevForum: puteti sa aruncati o privire pe mini-portofoliul meu, pe www.octavianmos.esy.es ? Sunt la nivelul Junior? Stiu ca mai am foarte mult de invatat, dar cred ca m-as dezvolta mai bine intr-o firma unde sa fiu cel mai slab.

Deasemenea, daca aveti proiecte de voluntariat la care credeti ca pot participa si eu, va rog dati-mi de veste.
Sau daca este printre voi un mentor fara discipol, care are timp si de mine…

Urmaresc de ceva timp discutiile de aici si am constatat ca nivelul de abordare e foarte ridicat, membrii DevForum sunt profesionisti de la care am ce invata si sper sa ma luminati si pe mine…
Multumesc anticipat!

4 Likes

Din păcate, cam da. Deși poate sună superficial, în ultima perioadă am avut postat un anunț pentru o poziție de junior front-end și am cam exclus din start persoanele de peste ~23 de ani, dar asta mai mult din cauză că am vrut neapărat un anumit profil pentru viitorul coleg.

Pe de altă parte, am avut și câțiva oameni mai în vârstă (35-40+) care au aplicat pentru poziție și i-am exclus din start cu gândul că fac parte din categoria aplicanților care dau submit la CV fără să citească anunțurile. Se pare că mai există și excepții… - Aici cred că ar ajuta destul de mult o scrisoare de intenție în care să explici de ce ai aplicat și că nu e o greșeală.

2 Likes

Multumesc pentru raspunsul rapid si la obiect!
Ai dreptate! Am fost si eu in pozitia sa angajez persoane, in afacerile mele precedente, si cand aveam in fata 50-100 de CV-uri incepeam sa le selectez pe criterii considerate de mine pertinente.
Voi incepe sa includ o srisoare de intentie in care sa explic ca fac ceea ce fac din pasiune si ca tocmai varsta si experienta mea este cea care poate aduce plus-valoare firmei.

2 Likes

Pot sa intreb ce profil anume implica a avea sub 23 de ani? Naiv? Dinamic intr-o echipa tanara? Scutit de taxe?

@nush: la 23 ani încă ești… maleabil. Un candidat la 20-22 ani pe postul de junior încă nu va avea idei foarte solide în privința codului, a workflow-ului, a … ce mai vrei tu.

Până în 25 ani sunt șanse destul de mici ca respectivul să nu fie dispus la overtime (nu are familie sau alte obligații).


Legat de vârstă… pot să-i recomand ceva lui @octavianhd: site-uri de freelancing. Din acest motiv:

Acum mulți ani știam un puști de 14-15 ani care lucra de rupea pe Rentacoder, fără ca cineva să-i fi știut adevărata vârstă :slight_smile:

Oricât de nașpa ar suna, cred că vârsta este un motiv real pentru care ești respins, din mai multe motive:

În primul rând, multora le va fi pur și simplu rușine să dea sfaturi unui coleg (mult) mai în vârstă decât ei.

În al doilea rând, o diferență de vârstă de mai mult de 5-6-10 ani decât restul colegilor te va exclude și va trebui să muncești mult de tot pentru a fi acceptat în colectiv. Și nu din răutate, discriminare sau mai știu eu ce altceva ci pur și simplu nu sunt subiecte comune de discutat în afara muncii.

Ca exercițiu, încearcă să te duci într-un campus universitar să intri în vorbă cu studenții, vezi cum merge :slight_smile:

4 Likes

@iamntz:Multumesc de recomandari. Ma uit de ceva timp pe site-uri de freelancing, dar cred ca inca nu am incredere in ce pot eu face…Imi pare rau sa aud ca varsta ar fi motivul principal al respingerii. Din pacate avem tendinta sa generalizam( toti tiganii fura, toti batranii sa-si vada de pensia lor, ca sunt expirati etc.).

Exercitiul pe care il propui l-am facut in perioada 2006-2009. Cred ca am fost destul de popular printre studenti, eram prietenul lor care le dadea un sfat din cand in cand…sau cate un ajutor la materiile de studiu (sef de promotie), pe care le intelegeam mai bine poate tot din cauza experientei si faptului ca m-am intalnit cu chestiile studiate in meserie.

Uitati-va in jurul vostru…ve-ti vedea oameni batrani la 20 si ceva de ani, plictisiti, fara chef de viata si oameni de 40-50 de ani plini de vitalitate.

Cred ca varsta mea are tendinta sa devieze discutia…Intrebarea mea era: stiu Front-End la nivel de Junior? Daca nu: ce credeti ca ar mai trebui studiat.

Multumesc!

3 Likes

Uitându-mă pe portofoliul tău pot spune că am văzut juniori care scriu cod mult mai slab, deci eu zic că ești în regulă :smiley:

Dincolo de site, eu îți recomand să pui toate template-urile pe github și să încerci să faci câteva lucrări și fără a folosi Bootstrap.

4 Likes

Sigur că poti :slight_smile: Pozitia pe care recrutam urma să fie cumva componenta de coding dintr-o echipa de 2 oameni: un designer si un dev. Designer-ul deja exista si are 21 de ani, deci in primul rand as fi vrut sa faca parte din aceeasi generatie.

Nu e vorba nici de scutiri de taxe, lucru la negru sau cine stie ce alte prostii de genul asta, asa cum nu e vorba nici de calarit omul peste program pentru ca e tanar sau de batut joc de el si facut profit cat mai mult de pe urma lui doar pentru ca se poate. Cuvantul Junior din titlul pozitiei a fost foarte bine asumat.

Da, maleabilitatea despre care vorbea @iamntz e un criteriu important, dar mai degraba in directia in care vreau ca persoana respectiva sa fie in momentul carierei in care este pasionat, in care inca mai caută informatie pentru ca ii place sa descopere lucruri si vrea sa acumuleze cat mai mult. Inclusiv din punct de vedere al calitatii codului.

Altfel, pur si simplu asta a fost profilul pe care l-am cautat: cineva care sa fie asa cum eram eu la 20 de ani si care sa vrea sa faca lucruri. :slight_smile:

4 Likes

Maleabil… Fiti seriosi…
Omu asta a invatat frontend cand altii la varsta lui isi fac planuri de pensionare. Daca nici asta nu inseamna maleabilitate, nush ce dictionar aveti voi.

Sa nu-ti poti intretine familia sau pe tine insuti este un combustibil la fel de potent ca pasiunea. Eu unul m-am saturat de tineri “pasionati”. Dar ce stiu eu.

9 Likes

@iamntz:Multumesc pentru apreciere! Am sa fac ceea ce mi-ai recomandat.

@nush:Cred ca ai dreptate…maleabilitatea tine mai mult de alte chestii (educatie, caracter, determinare) decat de varsta. Ai dreptate si in chestiunea ca neputinta de a-ti intretine familia este un combustibil foarte potent, as zice ca de multe ori mai tare decat pasiunea, depine de situatie.

Din fericire nu e cazul meu. Scriu cod din placere, avand in spate o mica afacere, care imi asigura traiul. Mi-am dat seama ca sunt pasionat cand am vazut cum trec orele cand intru in fluxul de scris, fara sa ma simt obosit, sau cand imi puneam ceasul dimineata cu o ora mai devreme doar ca sa rezolv o chestie care nu mergea cum vroiam eu, sau sa gasesc o alta modalitate,mai usoara (eventual care o voi putea refolosi si la alte site-uri) de a face ceva.

3 Likes

Și tu spui asta luând în considerare domeniul de activitate despre care vorbim, da? Sau la modul general?

Acceasi parere am si eu, eu am facut saptamana asta 23 sunt angajat deci sa inteleg ca eu is undeva la limita:) daca mai stateam un an nu ma angaja nimeni…

E adevarat ca unele persoane sunt dificile din cauza varstei, asta se intampla in majoritate cazurilor… insa si mie mi se intampla sa observ ca un copil 12-13 ani e mai perceptiv ca mine uneori in unele cazuri.
Eu am coleg care efectiv i-am dat 2-3 sugestii total constructive si a interpretat efectiv caca ordine si am auzit adesea replici de genu’ , stiu si persoane care efectiv sunt impotriva sefului pentru simplul fapt ca au sef mai tanar insa asta e o poveste lunga.

Exista o rata a randamentului care se presupune ca scade odata cu varsta, teoretic inveti mai greu decat cineva mai tanar, eu stieam de varsta de 25 de ani, sunt studii care le dovedesc.

Insa asta compeseaza cu determinarea, pasiunea, eficienta si calitatea pe care o oferi, este si foarte adevarat ca orice angajator vrea un angajat care sa stie tot mai multe si sa vrea sa invete tot mai multe cum tehnologiile evolueaza si mereu apar altele noi…

E si foarte adevarat ca altfel vorbesti cu cineva care e de varsta ta sau de o varsta apropiata.
Eu chiar ma tem ca la 40 de ani va veni un junior care imi va lua locul pentru ca asa vor fi timpurile cel mai probabil, insa incerc sa fiu optimist si fiu mai mult decat cel care doar munceste la munca si nimic mai mult, incerc sa ma provoc tot mai mult…
Parerea mea este ca varsta conteaza insa nu ar trebuii sa conteaza 100%, ar trebuii sa fie ceva gen nu tin cont de varsta daca compeseaza pe alte parti.

1 Like

Aham.
Cumva sugerezi ca asta domeniu de activitate este ceva ce ai’ mai in varsta nu pot duce sau ce?

Recunosc si inteleg tendinta de a angaja tinerei. Dar atatea “cautam tineri dinamici pt o echipa tanara, sa fii sociabil, prietenos, avem bere si ne jucam pe playstation” te fac sa crezi ca vor numai pre-scolari, ca si cand eu asta caut dom’le - bere si playstation. Cum ramane cu seriozitatea? Cu ramane cu loialitatea si retenta (care-i zero la aia tineri juniori)? Cum ramane cu “asta e munca, ne mai si distram, da’ mai las-o moale cu petrecerile, ca nu toti ne-am nascut dupa '90”.

Ce nu mi-a convenit la raspunsul tau este ca nu ai baze sa-ti sustii… profilul, ci ai facut-o fiindca toata lumea o face. Nush de ce naiba tinerii sunt preferabili - in afara de naivitatea lor economica si profesional-exploatabila. Cineva sa-mi explice.

3 Likes

Musai jobul sa fie onsite, si in Romania?

Nu, nu-mi mai băga vorbe/cuvinte în gură. Sugerez că în domeniul ăsta nu se caută juniorii în vârstă și ăsta e un adevăr, fie că vă convine, fie că nu. Asta cu atât mai mult cu cât persoana care a început discuția de față este o excepție pe care o vei găsi la maaaaxim 1% dintre oameni, deci despre ce vorbim? Treaba aia cu „hai să nu generalizăm” când majoritatea covârșitoare este în generalizarea respectivă nu mai funcționează pentru că nu e corect. Tocmai ăsta e motivul pentru care i-am și zis că-l va ajuta o scrisoare de intenție în care să explice de ce face pasul ăsta la aproape 50 de ani (între noi fie vorba, fără să fie considerat un reproș, m-aș fi așteptat de la o persoană cu atâta experiență de lucru/viață să știe să facă asta deja).

Vorbește de cine vrei acolo, partea aia cu playstation și bere nu a apărut în niciun anunț de angajare scris de mine, deci poate mă confunzi. :slight_smile:

În ceea ce privește turnover-ul de personal, în 4 ani a plecat un singur om din echipă (8 oameni la momentul actual). Este normal să-ți plece pe capete când ai doar puști în echipă, dar dacă ai un mix OK între oameni cu experiență și începători dornici de a învăța nu mai ai probleme d-astea. Ba chiar profilul ăla pe care l-am căutat includea o persoană care pare că va fi „loială” pentru o perioadă lungă de timp.

În același timp, nu știu în ce măsură ești în poziția de a-ți conveni sau nu răspunsul meu. Este o decizie care privește doar compania care angajează, iar tu ești liber ca la tine în echipă să iei orice oameni vrei. Apropo de asta, i-ai dat omului un PM să-i ceri CV-ul? Sau discutăm doar la nivel ideologic?

2 Likes

Insa apare in cam 45-50% din CV-uri (poate nu chiar bere si playstation, dar ceva similar, eventual obsfurcat, sa para mai profesional).

Sunt singurul care a inteles ca ai intrebat daca esti la nivelul Junior sau daca esti mai jos (si deci din cauza skill-urilor lipsa nu te poti angaja)?

Daca asta ai intrebat, raspunsul meu ar fi: …nu prea. Aproape, dar inca nu esti Junior, adica nu ai atins “acel nivel” la care sa fi sigur ca nu esti angajat din cauza varstei, in loc de lipsa skill-urilor.

Ti-as recomanda sa incerci sa te asiguri ca site-urile se vad bine atat la rezolutii mici (240x480), cat si mari (pe tot ecranul), sa incerci sa inveti mai multe despre design grafic (teoria culorilor, aranjare in pagina, UI (User Interface) / UX (User eXperience), precum si combinatii de culori care merg bine impreuna), apoi sa faci site-uri de la 0, adica fara framework-uri (boostrap, etc.) si fara flex (pana cand poti face aproape orice vrei din css pur, fara flexbox; doar dupa, sa inveti flexbox).

Edit:

@iamntz a spus ca nu scrii cod nasol, so I take it for granted (mostly because I don’t feel like looking at code, right now).

Ultimele lucrari arata mai bine, insa tot sunt chestii care nu sunt la locul lor. (Echivalentul a “this code smells”, dar pentru design.) Spre exemplu, la acest design as recomanda ca acel albastru sa nu fie atat de strident (ci mai gri, un pic), fundalul footer-ului sa fie mai inchis la culoare, iar textul acela gri deschis (aceeasi culoare ca “Developed by”) sa aiba contrastul mai mare, cu fundalul, eventual sa bolduiesti meniul din footer. La acest design sunt prea multe chenare si prea multa sau prea putina “lumina” (contrast). La acest design, iarasi culori prea stridente, desi este mai bine decat in exemplele anterioare, din pricina prezentei pozei inchise la culoare si cu nite contrast, care distrage atentia de la culorile stridente, avand culorile sale stridente mai bine “aranjate” (se accepta o data sau de doua ori per pagina, gen la un buton, dar nu ca background sau pentru mai mult de 10-20 de cuvinte; exceptii: hover, on_mouse_down), iar formularul (“contact me”-ului) este prea mare (exceptie mobile, eventual si tablete).

1 Like

@zitrusgrape: Bineinteles ca nu e musai…Orice fel de colaborare din care am de castigat experienta si tehnici de lucru este binevenita. Multumesc!

@Bogdan_Ciubotariu: Multumesc inca o data pentru sugestia referitoare la scrisoare, insa nu am spus ca nu am inclus asa ceva, doar am considerat de bun simt sa scot in evidenta de ce cred eu ca jobul mi se potriveste. Am spus ca voi sublinia in scrisoarea de intentie, cum ai sugerat, de ce la 48 de ani aplic pentru o pozitie de Junior:

  • o perspectiva mai experimentata a relatiei firma-client, pentru ca pana la urma finalitatea muncii voastre tot la un client ajunge;
  • o buna cunoastere a limbii engleze dobandita in relatia directa cu clienti vorbitori materni de engleza ca sofer de taxi la Dublin (2 ani) si U.K.(4 luni);
  • seriozitate etc.

Din nou observ ca discutia aluneca spre varsta mea. desi intrebarea era alta si va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Am mai prins un pic de curaj…

Daca tot a venit vorba de varsta, nu stiu cum pot fi unii tineri, care comenteaza pe ici pe colo, developeri daca nu dau doi bani pe aspectul exprimarii, nemaivorbind de “limba romana” folosita, care e la genunchiul broastei…

3 Likes

Multumesc mult pentru comentariu. Asta asteptam…critici obiective, directii de urmat. La lucrarile de care vorbesti, sunt free psd templates de pe freebiesbug.com si am incercat sa respect designul. Am sa le iau maine la puricat oricum. Multumesc inca o data!

1 Like

Uite cateva psd-uri care imi par alegeri mai bune:




Iti sugerez, deasemenea, sa “pierzi” (constructiv) cateva ore bune pe luna cautand “beautiful websited” si incearca sa le alegi pe cele care nu sunt obositoare. Dupa cateva ore de uitat la design-uri de site-uri, vei observa ca sunt cateva site-uri pe care nu le poti vedea mai mult de cateva zeci de minute fara a te lua durerea de cap, iar altele pe care le poti viziona ore la rand, fara probleme. DevForum este un exemplu bun de site pe care eu, cel putin, pot sta ore intregi fara a ma obosi design-ul.

2 Likes

Cum adica, nu am voie sa NU-mi convina? De cand? Ce treaba are faptul ca e-o decizie de-a companiei cu parerea mea de bine sau rau? Faceti ce vreti, fratilor, dar asta nu inseamna ca tre sa-mi convina, nu fi culmea, wtf.[quote=“Bogdan_Ciubotariu, post:15, topic:2769”]
Sugerez că în domeniul ăsta nu se caută juniorii în vârstă și ăsta e un adevăr, fie că vă convine, fie că nu.
[/quote]

Absolut de acord. Dar mie nu-mi convine asta. Tie iti convine? Si chiar de-i adevar, inseamna ca-i bine, ca-i demn de urmat, ca-i moral, ca-i profitabil?

Practic, n-ai argumentat de ce alegi tineri. Nu poti sau nu vrei.
Si da, eu vorbesc in general, nu despre tine sau firma ta.

2 Likes