Stiu Front-End la nivelul junior?

@brunomag: Chiar ar fi interesant daca ati misca un pic lucrurile in privinta asta. Depinde foarte mult de voi, cei care sunteti intr-o pozitie mai inalta in aceasta industrie. Aveti o perspectiva mai buna despre unde suntem si unde ar trebui sa fim. Ai cateva idei foarte interesante.

Vad ca discutia s-a impotmolit mult pe chestia varstei, dar este interesanta oricum…

2 Likes

Poate incerc eu sa mai reanimez acest topic…
Ce mai faci Octavian, ti-ai gasit pe cineva care sa iti dea o sansa ori ai a abandonat?
Daca ai abandonat, cred ca gresesti. Pastreaza-ti macar placerea de a invata lucruri noi de hobby.
Am fost in situatia ta si am cautat refugiul in web design, dupa o perioada zbuciumata ca manager de departament, intr-o multinationala cu probleme unde, dupa aproape 2 ani am simtit o mare eliberare sansa de a ma desparti de ei, cand simteam la propriu vorba aia ca dai in calul care trage.
Cred ca exista multe firme mici sau freelanceri carora nu le-ar strica o mana de ajutor. Problema este ca sunt dispersati si discreti, si nu auzi de ei. Dar nici cu ei nu e usor sa stabilesti o relatie de incredere usor pt ca sunt oameni cu multi ani de programare in spate, care au fost dezamagiti deseori de colaboratori (de toate varstelre).Si de asta e greu sa primesti incredere din partea lor. De asta, e f important sa nu iti pierzi increderea in tine, sa continui sa devii pentru ca daca de devii mai bun vei gasi in final pe cineva care are nevoie de tine ca sa ii rezolvi cutare problema/proiect, indiferent de varsta.

PS: la firma de consultanta pe fonduri unde lucrez, avem nevoie de un senior si un incepator. Cand am pus anuntul de recrutare incepator am scos personal din discutie cuvantul junior pt ca nu avem nevoie neaparat de un tanar absolvent ba chiar am specificat clar ca incepator nu inseamna tanar. Si foarte probabil vom avea o doamna de +35 ani care va face naveta 60 km pe zi si care are job de birou ok, si genul care a stat min 2 ani si jumatate pe unde a fost. Puteam alege tineri care au mai facut ceea e aveam noi nevoie si au specificat ca vor un salariu mai mic cu vreo 1000 lei mai mic decat i-am oferit noi acestei doamne care sigur va trebui sa plece la 17.45 cel mai tarziu ca sa prinda trenul.
Dar asa am simtit ca ea e cea care poate sa ne rezolve probleme cel mai bine, prin felul in care s-a prezentat si si-a exprimat asteptarile. Speram sa se concretizeze si sa confirme.