Stripe/PayPal retinere plata pana la confirmare

Salutare.

Am o nelămurire legată de stripe și PayPal. Practic avem un sistem de booking auto și am vrea ca in momentul când clientul plătește, plata sa fie on hold au ceva de genul pana in momentul in care booking-ul este confirmat și abia apoi banii sa fie eliberați către noi?

Are cineva idee dacă se poate face așa ceva folosind stripe sau PayPal?
Sistemul este dezvoltat cu laravel și vuejs

Mulțumesc!

am impresia ca nu permite tehnologia.
poti face doar refund (care dureaza 3-4 zile si la unii procesatori e comisionat)

Stripe are pe obiectul de Charge un parametru numit capture. Cu asta poți “rezerva” un payment și mai târziu dacă este nevoie poți returna banii către client cu un Refund.

Funcționează pentru plăți nu pentru abonamente. Nu imi aduc aminte mai mult dar este scris ceva și în documentație.

3 Likes

Salut,

Visa si MC permit autorizarea (operatia se numeste pre-auth) unei sume care se blocheaza in contul cc holder. Ai la dispozitie 3 (pt debit card) si 5 (pt
credit card) zile pt a face capture (sales completion).
Daca nu faci capture, dupa 3/5 zile este posibil ca banca emitenta a cardului sa ridice holdul pe suma.

Daca nu vrei sa incasezi rulezi operatia void care deblocheaza holdul si suma redevine disponbila pt utilizate pt. Cc holder.

Operatia care combina preauth cu capture se numeste sale.

Legat de stripe sau paypal cauta pe site-ul lor operatile permise.

1 Like

atentie ca mai nou stripe nu mai returneaza si valoarea comisioanelor in caz de refund. deci daca nu te incadrezi in zilele de pre-auth si faci charge urmand sa faci refund, s-ar putea sa ai o problema.

Bag seamă că nu doar PayPal cresc prețul de utilizare.