Stripe pentru Romania

Doar pentru un test, pentru webdev fara a fi nevoie de un proiect comercial, a reusit cineva sa aibe un cont activat pe platoforma celor de la .stripe.com ?

Eu nu am gasit Romania ca si tara… pe lista lor plus ca imi cer nu doar un numare de mobil ci si un cont bancar…

Puteti altsite de genul ?

Stripe nu e disponibil în România încă. Poți să îți treci adresa de email aici ca să te anunțe ei când va fi disponibil.

Eu până acum am folosit MobilPay, dar nu știu ce informații îți cer când te înregistrezi pentru că nu eu m-am ocupat de crearea contului.

2 Likes

Le-am dat un email, inca astept :). Mersi

Depinde ce vrei sa faci.
Daca ai o idee de business, poti incearca Avangate :slight_smile: cu comenzi de test

Stripe are serviciul Atlas. Pentru 500$ se ocupă ei de deschiderea unei firme în Delaware:

1 Like

Poate nu am inteles bine ce vrei sa faci, dar iti poti face cont si testa, doar ca nu poti vinde cu Stripe in Romania.

@George_Ilie: Ai înțeles greșit cum funcționează Stripe.

  1. Cu Stripe poți procesa plățile (i.e. vinde) venite din orice țară (e.g. parcă Laracast are plățile implementate prin Stripe)
  2. Nu te poți înregistra în Stripe decât dacă ești în câteva țări, de unde și Stripe Atlas.

Te referi la mine sau la @George_Ilie eu stiu ca poti face fake pay insa contul e in continuare inactiv.

Am inteles foarte bine, doar ca m-am exprimat gresit :slight_smile:

1 Like

In cele mai multe cazuri Stripe Atlas spune:
“We reviewed the information you submitted and, unfortunately, it looks like your company is not a good fit for Stripe Atlas at this time.”