Studii superioare pentru infiintare PFA

Buna! As vrea sa infiintez un PFA care sa aiba ca activitate principala comert in amanuntul efectuat in afara magazinelor, tarabelor, standurilor sau chioscurilor si pietelor adica sa functionez cu codul CAEN 4799.
Vreau sa amplasez cateva automate in regim vending si sa ma ocup in intregime de ele singura. Sunt studenta in anul 2 de licenta pe specializarea Economie si Afaceri. Intrebarea mea este urmatoarea: Am nevoie de diploma de studii superioare pentru codul CAEN 4799 respectiv pentru activitatea pe care doresc sa o desfasurez?

Cred ca un contabil este mai potrivit sa iti raspunda la intebare. Acest forum este orientat catre IT si obiectul tau de activitate nu are treaba cu it-ul sau dezvoltarea software.

2 Likes

Du-te direct la Registrul Comertului si primesti raspunsul pe loc, daca iti pot face sau nu PFA fara studii superioare pe acel cod CAEN. Pierzi 15-20 minute cat astepti la coada. Daca nu se poate, oricum vei primi recomandari pentru alte coduri CAEN.

1 Like

Exact, e un “caiet” cu toate codurile CAEN si cu toate restricțiile de pe fiecare in parte.