Sugestie pentru generarea documentațiilor

Salutare,

Imi puteti sugera si mie cateva aplicatii in care pot crea documentatia unei platforme?

Un exemplu: https://app.keez.ro/, Crearea contului SmartBill Facturare - SmartBill Ajutor

Multumesc si scuze pentru deranj!

2 Likes

Practic vreau sa creez un manual de utilizare dar sa fie in varianta web.

testthedocs/awesome-docs: A curated list of awesome documentation tools (github.com)

Probabil cauti Site generators.

Docosaurus
Read the Docs: Documentation Simplified — Read the Docs user documentation 9.5.0 documentation
Gitbooks

2 Likes

Depinde si pentru cine faci documentatia. De exemplu eu folosesc intern formatul markdown pentru documentatii pe care le deschid cu o extensie pentru Google Chrome. Asta pentru ca in markdown poti face rapid documentatii complexe si nu iti bati capul prea mult iar la nevoie exporti in pdf. Daca insa faci o documentatie la un produs comercial sau de uz extern companiei probabil vei avea nevoie de ceva mult mai elaborat.

Avem o aplicatie WEB cu o multime de functionalitati, vreau sa prezint ce face aplicatia, fiecare buton, ce inseamna anumite optiuni, etc, o prezentare pe larg, iar intr-o anumita sectiuni cum faci cele mai uzuale actiuni, generare raport, setare alerte, etc.

Exista o aplicatie de genul unui CMS? @isti37

Wordpress cu o tema nisata: ex: HeroThemes - Theme Demos

1 Like

Folosim Sphinx, uite aici Fleio Docs.

Ne gandin sa trecem pe MkDocs cu Material for MkDocs. Am folosi aici: IntoVPS Documentation.

Astea sunt pe ideea ca le tii intr-un Git repo si ai un proces de review de documentatie (cum faci la cod), linting, deploy staging/prod. Nu sunt CMS.

Docusaurus am vazut ca e fainut si cred ca e CMS-like.

In general, daca sapi un pic in HTML/JS/CSS vezi ce generator foloseste un site (daca nu e scris chiar in footer). De multe ori simplu, in meta generator sau comentarii, alta data identifici cum e ascuns din JS un “powered by”.

image

2 Likes

Mda, aparent Docusaurus nu e CMS, am incercat sa creez cu MkDocs si Sphinx dar imi e foarte greu…

poate incerci varianta aceasta

E o varianta simpla si friendly.

1 Like

https://asciinema.org/a/rihnVEXnjzzSCllOovJ2IYMAv

făcui la un mom dat o listă când m-a pasionat subiectul, poate mai ajută pe careva.

Ce ai folosit din tot ce se afla in spreadsheet?

Nimic, le-am adunat ca referință. La momentul respectiv am făcut un plugin de wordpress că era până la urmă mai ușor de editat pentru client, l-am integrat în site, avea deja wp. Am făcut și o listă de wp documentation plugins (outdated) da nu m-au satisfăcut din diverse motive, ori nu făceau suficient, ori făceau prea multe / nu erau tocmai lightweight.

Mai recent mi-am făcut un sistem bazat pe gDocs - generează simplified html dintr-un folder de pe gDrive și reproduce structura de fișiere și headings.