Sugestii pentru aplicarea practică AI?

Am timp toamna asta pentru a crea în timpul liber ceva bazat pe AI și aș fi vrut să fie ceva practic.

Ca tech stack am în minte următoarele:

Ca aplicare practică mă refer la utilizarea in scop personal.
Aveți sugestii?

2 Likes

Ceva interese/pasiuni personale? Intrebarea e cam generica.

Object Detection - crezi că ai putea scrie un script extrem de rapid care să detecteze un anumit tip de obiect (dreptunghi), dar din diferite unghiuri și apoi să-l transforme într-unul cu dimensiuni prestabilite?

Pasul următor ar fi să citești ce e scris în diferite zone din acel dreptunghi.

Tensorflow.js

Fa-l sa-ti citeasca contorul de curent/gaz/apa dintr-o poza pe telefon.

La gaz ar fi cel mai simplu, fiindca faci o multime de poze pe strada/in bloc, le introduci manual si dupa faci un model care sa genereze imagini similare. Problema e ca iti trebuie toate numerele si mai multe tipuri.

1 Like

Frumoasă ideea, doar că la mine contoarele (apă și energie electrică) sunt citite din mers de distribuitori. Adică trec cu mașina și le citesc cumva fără să se mai deplaseze cineva până la contor.

La gaze contorul e citit încă manual la trei luni, dar totuși nu simt nevoia să dau citirea eu.

Dar asta ar merge, ce părere aveți?

O aplicație cu care fotografiezi farfuria cu mâncare și analizează conținutul după culori.
Nu să spună câte calorii sau câte vitamine are mâncarea, ci raportul dintre unele și altele.
Ca să știi dacă faci exces cu unele și altele iti lipsesc.

Nu cred, din multe motive. Un motiv ar fi ca vitaminele nu au neaparat culorile chestiilor care le contin. Alta ar fi ca detactarea compozitiei chimice necesita o analiza spectrala serioasa, dincolo de chestii cu culori.

Not Hotdog!

3 Likes
1 Like

Interesantă librăria pentru interpolat video.
Aș putea face ceva pentru copii.
Ei să facă fotografii la jucării, care apoi să devină frame-uri, iar o aplicație să le transforme în animație.

Am înțeles corect?