Sugestii pentru o tastatura compacta, layout normal si nu zgomotoasa, ci normala

Salut,

Are cineva sugestii pentru o tastatura:

  • QWERTY

  • Compacta (fara numpad, denimite si “tenkeyless” sau “87 keys”). Asta pentru ca bratul se duce prea mult in dreapta dupa mouse.

  • Layout cat de cat normal. Sa aiba F1, F2, … si macar tastele Home, End. Unele din cele compacte nu aceste taste, sau au tastele asezate bizar (de exemplu unele sunt model UK, cu tasta "| " in stanga tastei “z” !)

  • Din pct. de vedere al zgomotului, sa fie normala, adica nu mai zgomotoasa decat normal, precum majoritatea tastaturilor mecanice. Cred ca tehnologia pentru silentiozitate se cheama “membrana” dar si “Cherry MX Silent”

Buget: Oricare (yes, I’m that desperate)

Ca un exemplu, am gasit: Varmilo VA87M Review - RTINGS.com

Dar nu am gasit-o la noi si nici in afara, e out of stock peste tot. Caci, nu e asa, ce vrei fie e prea scump fie nu se gaseste :grin:

EDIT: Varmilo e la fel de galagioasa. Eu de fapt caut “very quiet” din ce a testat rtings.com

Multumesc!

PS: Ca idee, eu am acum un Corsair Vengeance K65. A fost scumpa, e considerata premium. Nu o recomand nimanui din urmatoarele motive:

  • E prea inalta in partea de jos, ar trebui neaparat ceva pe care sa-ti asezi palmele
  • Foarte zgomotoasa. Am facut o inregistrare audio cum se aude de la un alt calculator alaturat. E oribil, cand alta persoana din incapere are un call, se aude foarte tare.

Spune şi ce buget ai :slight_smile:

Printre cele mai silenţioase sunt cele low profile, indiferent că-s mecanice sau nu.

Din câte am văzut, TKL-urile sunt în majoritate mecanice (caz în care vrei nişte Reds sau Browns).

Cea mai bună tastatură pe care am pus mâna vreodată este Logitech MX Keys, se simte exact ca una de laptop de top.

Singura chestie oarecum negativă este că-i dotată cu numpad, şi pe mine mă enervează tendinţa asta de a bagă numpad inclusiv la laptop-uri.

2 Likes

good point mersi, am editat

Este o tastaura buna, o folosesc si eu dar nu cred ca este cea mai silentioasa.

1 Like

Pai am zis ca nu vreau cu numpad, motivul fiind ca face ca bratul sa se duca prea mult in dreapta dupa mouse. Am ediat ca sa fie mai clar.

Andrei cred ca asta o sa fie potrivita pentru tine Magic Keyboard - British English - Apple (UK)

Da, ştiu, asta mă deranjează şi pe mine, că mausul e mai departe decât mi-ar placea. Dar MX Keys e o tastatură relativ compactă, distanţa nu e chiar aşa mare, până la urmă m-am obişnuit. Am preferat să nu fac rabat de la calitate doar pentru amănuntul ăsta.

A4Tech KV-300H Isolation
My goto keyboard. Got 4 of them
Una chiar pt iMac :smiling_imp:

Wait what? Fara numpad? Don’t call those things keyboards

Multumesc. Daca ar avea tastele Home, End (am ediat acum intrebarea mea) ar fi perfecta :ok_hand:, din ce am inteles din reviewu-uri e foarta buna.

Am editat si cu un exemplu de o tastatura care s-ar potrivi cu ce vreau eu, ca sa se inteleaga ce as vrea.
Din pacate e out of stock…

La un moment dat am cochetat şi cu Logitech G915 TKL.

LE Nu-mi aduceam aminte de ce a căzut varianta asta, dar cred că e vorba că am văzut la alte tastaturi de gaming că e foarte enervant dimming-ul iluminării la tastaturile cu iluminare colorată. Frecvenţa PWM-ului pare scăzută şi mi-ar da dureri de cap.

Cred că ăsta e unul dintre aspectele care nu ar trebui neglijate când alegi un keyboard.

LLE Corectat link catre emag

1 Like

Daca ai mac (cu M1), clar noua tastatatura cu touch id.
Daca vrei ceva mecanic, mie personal nu imi plac daca nu mai scot sunetul de masina de scris. Prefer atunci o tastatura de laptop.

Cea mai buna tastatura pe care am folosit-o in ultimul timp e tastatura de la macbook pro-ul de 16 inch, iti recomand sa intrii intr-un magazin iStyle din vreun mall si sa incerci tastatura. Probabil doar MX Keys se aproprie de mac.

Practic pe tastatura de mac home si end e fn + stanga/dreapta.

1 Like

Interesanta " Logitech G915 TKL" dar fix cea de pe emag are layout UK :scream: :frowning: (am editat intrebarea si cu acest exemplu) (apropo, linkul la emag nu merge)

Corectat link. Nu ştiu dacă poza principală e cea corectă, pentru că la alte poze enter-ul este îngust.

Multumesc. Nu stiu ce sa zic, necesita ceva obisnuinta, practic:

  • In stanga la Space, nu mai sunt 3 taste, ci 4.
  • Prima tasta nu mai e Ctrl, e Fn
  • Home \ End = Fn + Left \ Right Arrow
  • Delete functionaza ca Backspace pe Windows
  • Delete de pe Windows = Fn + Delete :no_mouth:

Chestia cu Fn sa zicem ca e OKish. Ce nu imi place a marimea foarte mica a tastelor cu sageti.
Lungimea e de 28 de cm, e incredibil de scurta, ceea ce ma face sa cred ca tastele sunt apropiate si\sau mici.

Ma mai gandesc. Multumesc!

Mersi, " Logitech G915 TKL" se gaseste la mai multe magazine, e si in varianta non-UK, deci ca si layout, pare exact ce vreau:

Trebuie sa incerc sa caut cum e cu zgomotul.

1 Like

Legat de zgomotul tastelor, vrand sa inteleg diversele tehnologii ale tastelor (Cherry MX de pilda), am realizat ceva:

Zgomotul imens produs de tastele tastaturii mele (Corsair Vengeance k65) e facut de impactul tastei (care e de plastic evident) cu cadrul tastaturii ! Daca scot tasta, si apas doar pe mecanism, nu se aude aproape nimic! Prin “mecanism” ma refer la:

image

Deci practic, daca tasta ar fi mai scurta in inaltime, cand apas, n-ar mai lovi cadrul si aproape ca nu s-ar mai auzi nimic :joy:
Din ce am citit eu, nu am gasit mecanism de taste sa fie silent. Poate imi scapa mie ceva?

my current keyboard: CODE V3 87-Key Mechanical Keyboard - All White - Cherry MX Blue - WASD Keyboards

dar de cand am noul m1 mac book pro, nu o mai folosesc, noua tastatura este mai ok :slight_smile:

Multumesc. Are acelasi mecanism (Cherry MX) ca si tastura mea. E clicky deci galagioasa.