Suport tehnic pentru startup, "tura" de noapte

Salut,

Am un startup si am ajuns la stadiul in care nu mai fac fata singur. Am nevoie de cineva care se poate ocupa de suport, ca eu sa ma pot ocupa de restul treburilor.

Ideea e ca jumatate din timp e alocat pe integrari cu anumite scripturi JS pe websiteurile clientilor sau verificari daca scriptul functioneaza, cealalta jumatate din timp e alocata pentru raspunsuri prin live-chat la clienti, lucrat la help center, poate demo-uri la aplicatie, etc.

E nevoie de cunostinte bunicele de Javascript si cum functioneaza requesturile in browser , cookies, etc ca sa poata rezolva majoritatea problemeler de integrare.

Ma intreb oare daca se merita sa caut developeri remote cu 2-3 ani experienta in Javascript/ HTML din Romania, care sunt dispusi sa lucreze seara (gen 5 PM - 1 AM) pe suport (nu development) sau sa caut direct pe US.

Voi ce parere aveti? Fiind startup la inceput de drum as cauta pe cineva pe termen lung, mai ales ca responsabilitate e destul de mare si va influenta foarte mult afacerea. Ma tot gandesc ca nu o sa gasesc persoane in RO dispuse sa lucreze seara, dar nici nu as da $4000/luna la unul din US.

2 Likes

In Cluj la The Office Business Center sunt mai multe firme care lucreaza in tura de noapte, am plecat o data la ~1 seara cu un taxi si ma intreba daca am iesit de la munca.
Spre surprinderea mea imi zicea ca la ora aia ies oamenii de la The Office si sunt chemate cateva zeci de taxi-uri acolo.

Sunt convins ca gasesti usor oameni pentru tura de noapte, in special studenti. (sunt destui care stiu exact ce vrei doar sa fie si seriosi). Probabil ca nu pe termen lung totusi.

Care sa aiba 2-3 ani experienta si sa fie dispusi sa lucreze pe tura de noapte?

De ce ai face suport daca ai deja 2-3 ani experienta?

Un ex. 500 euro diferenta pe luna. Daca primesti 1200 eur/luna de la majoritatea multinationalelor, eu pot da 1700 si lucrezi de acasa.

1 Like

La banii ăștia poate găsești studenți din US.