Suprasaturarea pietei de frontend si impactul negativ al cursurilor de tip "te fac dev peste noapte"

Da, dar de obicei astia care stiu sa obtina 20k pe luna si sa faca treaba de rahat sunt foarte buni “combinatori”. Au vorbele la ei. Pe cand astia care si-au concentrat efortul pe a deveni mai buni in domeniu, au ignorat partea de “sales” si le e mult mai greu sa se vanda.

4 Likes

Eu in ultima perioada am invatat sa nu imi mai bat capul atat de mult cu ce fac altii, ci sa incerc sa cresc eu. In orice domeniu exista crooks si, asa cum spui si tu, stiu sa se vanda. Ce pot eu sa fac? Pe langa ca e bine sa incerc sa fiu cat mai tare in parcare? Sa vand si eu. Am invatat multe smecherii de la astia cu vorbele la ei si incep si eu sa ma vand o idee mai bine. Inca nu extrem de bine, ca nu sunt milionara, dar fac mult mai multi bani decat inainte si sunt pe trend ascendent. Clar, ca majoritatea celor de aici, mi-e mai usor sa fac treaba efectiva, decat sa imi vand serviciile, dar am mai imbunatatit un pic “vanzarea” si e mai bine. Vad problema acum ca pe o provocare. In loc sa ma infurie incompetentii, ma cam bucur ca am de lucru de pe urma lor si pot oferi plus-valoare. Nu e usor si e extrem de enervant, dar se poate :slight_smile:

10 Likes

Există două sau chiar mai multe nișe pe front-end.

Principala nișă e convertirea unui design în CSS/HTML, mai bine zis stilizarea de componente existente. Asta înseamnă realizarea site-urilor de prezentare. Aici e necesar cineva care încearcă tot până nimerește ceva ce arată și funcționează cât mai similar cu design-ul. E o nișă artistică. E complicat dacă te interesează SEO, accesibilitatea, e ceva design mai special, dacă lucrezi intr-un UI/UX team la ceva produs mare.

Nișa secundară e dezvoltarea de aplicații web/mobile de la zero pentru un anumit client. Aici e necesar un programator care știe bine JS/TS și e puțin sado-masochist, dar el nu se ocupă mult cu html/css ci cu crearea unor componente de la zero sau integrarea lor intr-un mod complex . Se folosesc tot felul de librării complexe, logica poate fi foarte complexă, codul ar trebui bine testat, proiectele implica mult CI/CD. Sunt foarte multe edge case-uri cum faci ceva mai avansat cu un tabel, formulare, validare, editare de text. Totul se poate transforma rapid in cod intangibil dacă nu știi ce faci și moare proiectul.
E o nișă de inginerie, în special cum ai dat de probleme de performanță și ceva ce trebuie să afișeze date în timp real.

Există alte nișe secundare precum jocuri, realizarea de chart-uri și infografice, programare de unelte pentru dezvoltare, realizarea de librării și componente.

Mulți se așteaptă ca cineva să le știe pe toate, dar cam oricine care are ca nișă realizarea de aplicații va fi bata la un interviu despre html/css/seo. Pur și simplu nu te interesează sau uiți ca și programator de aplicații decât în anumite cazuri rare.

Eu intru la realizarea de aplicații și dacă la un interviu ma iei cu un puzzle de css s-ar putea să ma simt ca mâța în sac. Pur și simplu iau Google la puricat în cazuri de genul sau stau zile până fac un UI mai complex dacă vreau să fie corect.

Nu cred că e posibil să fim suprasaturati, doar că oameni care vor/stiu sa facă un anumit lucru ajung să facă altceva, chiar și ca începător. Desigur că sunt mulți care sunt bâtă, dar dacă nu sunt cu nasul pe sus îi poți învață.

La fel mai sunt oameni care fac Angular de x ani și ajung pe React, ei posibil sunt programatori buni dar își prind urechile în multe locuri.

Nu trebuie să depui mai mult efort, eu de exemplu am lucrat pentru 2-3 companii mari mult timp, e destul să te scoată în evidenta. Ca și freelancer posibil e o problemă, dar nu ca si contractor/angajat.

5 Likes

Nu exista suprasaturare, exista lipsa de devi buni. Daca am avea maine 50 de devi buni pe orice i-am angaja pe loc (companie mare din Bucuresti)

1 Like

Un motiv in plus sa stai departe de front-end. Sau de nodejs.

3 Likes

Prea tarziu :joy:

nu stiu ei cati apar la interviu cu ani experienta in spate si nu stiu sa centreze un div pe ecran

Daca nu stiu sa centreze div-ul nu trec de interviul tehnic, asta e

Si ce faci daca din 50 de candidati ai trecut mai departe ( ai selectat ) pentru interviul tehnic doar 5 persoane pe baza CV-ului pompos si pe cat de frumos si dezinvolt au vorbit la interviul cu HR-ul?

Daca toti cei 5 sunt praf reiei procesul? Aici cred ca vede lumea o problema.

Nu conteaza cat de frumos vorbeste candidatul despre experienta anterioara, interviul tehnic e interviu tehnic, nu prea poti pacali la intrebari tehnice exacte. Si din cv se vede usor cum cineva minte, cand scrii ca ai folosit framework-ul X la un job anterior si nu stii sa descrii cum era folosit sau de ce era folosit e destul de clar.

1 Like

Problema reala e ca “HR”-ul e un gatekeeper pentru procesul de interviu. E mai degraba un anti-pattern :person_shrugging:

Recruiterii tech buni inteleg cum merge piata si cum arata un candidat bun / adecvat pentru nevoile companiei.

1 Like

Ma refeream la faptul ca daca ai 50 de candidati pe un post, HR-ul ii va chema la interviu pe cei cu CV-uri pompoase si ii va trimite mai departe la interviul tehnic pe cei mai dezinvolti care se stiu prezenta mai frumos.
Asta nu inseamna insa ca selectia celor care ajung la interviul tehnic ar fi neaparat cea mai buna optiune. Pur si simplu exista sanse mari ca persoane mult mai calificate fara abilitatea de a se brandui personal, nu vor ajunge nici macar sa aiba sansa unui interviu tehnic.

In alta ordine de idei, am dat zilele trecute de asta pe linkedin si mi se pare ca in ultima vreme unii HRi au o impresie mult prea buna despre sine. Ori asta, ori s-au mutat agentii imobiliari in IT.

1 Like

In alta ordine de idei, am dat zilele trecute de asta pe linkedin si mi se pare ca in ultima vreme unii HRi au o impresie mult prea buna despre sine. Ori asta, ori s-au mutat agentii imobiliari in IT.

Daca as fi HR Recruiter, mi-as face un scrapper care colecteaza toti oameni care au dat like la virtue signaleri astia, si i-as pune direct pe un banlist, inclusiv pe aia care posteaza, direct se scurteaza lista de developeri care stau prea mult pe linkedin.

1 Like

Eu cred cu tărie că piața NU e suprasaturată și nu are șanse să devină așa nici în viitorul apropiat.

Lucrez de la începutul anilor 2000, am avut mai multe job-uri și am și angajat multe zeci de oameni atât din postura de hiring manager tehnic cât și din postura de recruiter – fiindcă n-avea cine altcineva s-o facă.

Din ce-am observat în piața muncii de ambele „baricade”, o parte din companii nu se opresc niciodată cu adevărat din recrutare, indiferent de mărimea lor: de la startup-uri ca ăsta unde lucrez acum la multinaționale cu sute sau mii de angajați – am lucrat la 2 din astea până acum – și asta chiar dacă nu au job openings active pe eJobs sau LinkedIn; de cealaltă parte, e clar că există un influx mare de începători, dar cred că suntem departe de a fi suprasaturați, mai ales în condițiile în care majoritatea dintre cei la început de drum încă nu știu „să se vândă” și încă nu stăpânesc noțiunile elementare de care au nevoie să reușească.

Asta-nseamnă că da, aplicanții atât în freelance jobs cât și în full time jobs (ca să nu mai vorbim de internships) s-au multiplicat în ultimii ani, la un nivel absolut normal în alte țări, însă asta doar face viața recrutorilor un pic mai grea, nu-nseamnă brusc că toate pozițiile se ocupă instantaneu, pentru că toate companiile serioase au un proces de selecție bine pus la punct, deci tot cei mai buni ajung să ia proiectele sau job-urile. Și asta oricum ajută piața overall pentru că forțează toate companiile să fie mai serioase în ce privește recrutarea și employer branding-ul. Multe nu făceau eforturi atât de mari înainte, și de-aia apăreau situații nasoale și era churn mare. Mai mare ca acum.

Concluzia mea personală: meritocrația în IT n-a murit, nu vă mai faceți atâtea griji! :slight_smile: Și cu cât crește domeniul la noi, cu atât mai bine. O economie bazată pe tehnologie are potențialul să susțină o țară pe termen foarte lung.

2 Likes

Daca cineva stie sa scrie asta in TypeScript si de e incepator n-are cum sa nu fie angajat, n-are cum.

Partea proasta e ca eu nu inteleg ce a facut acolo si am incercat sa invat chestii mai ciudate din TypeScript. Inteleg ca sunt sunt union type-uri pe string-uri dinamice, dar n-aveam nici o idee ca poti face asa ceva. Asa impresionezi oamenii la un interviu :smiley:

Sunt challenge-uri de autocomplete prin type la path-uri. Te ia durerea de cap cum te uiti la type definition. Nu stiu daca cineva foloseste puzzle-uri de TypeScript pentru teste.

Exemplul tau e relevant 99% atunci cand vrei sa scrii o librarie.