Supravietuire ca programator mediu cu probleme grave de sanatate (~4 ore/zi munca)

Ah… desi offtopic, cu casa de asig mi-a zis ca trebuie astept pentru picior 2 luni sa aflu problema prin RMN for free sau platesc 500 lei pt RMN in 2 zile, am fost nevoit sa aflu urgent problema. Deci inca o data imi scade increderea in sistem.

Ultimul tau job pare a fi la AROBS, unde ai lucrat 2 ani jumate aproape.
Sa inteleg ca n-au vrut sa te mai ajute deloc? Ai probleme grave de sanatate, insa pari ca vrei sa lupti si sa muncesti in continuare. Nu au putut gasi o modalitate totusi astfel incat sa continui sa lucrezi pentru ei cumva? Ati lucrat 2 ani jumate aproape impreuna, va cunoasteti bine.
Mi-e putin greu sa pricep cum de nu au gasit un aranjament pentru un membru dintr-o o echipa a lor, esti intr-o situatie speciala totusi. Companiile gem de nevoia de oameni.

Ai nevoie de remote work clar. Ai noroc, caci e (inca) pandemie, in special la noi :grin:

Nu sunt doctor, dar are legatura cu celalte probleme de sanatate? Sau e altceva?
Inca ceva, mentionezi doar de mouse, dar nu pricep, nu e aceeasi problema cu tastatura?

Umm, majoritatea din developeri lucreaza cu “platforme interne” si/sau au contracte de confidentialitate. Nu cred ca asta ar fi marele bai al tau. Exprimarea ta din CV e cheia si ce stii.

Umm, aici e alta problema, strict personala. Sunt diverse lucruri care imi vin in cap, dar m-as hazarda caci nu te cunosc nici pe tine nici pe parintii tai. Azi, sa stai in afara orasului, daca ai internet bun, poate fi un trai bun fata de oras (poluare, mancare, etc.), mai ales ca esti developer. Insa, sunt multe aspecte de ordin personal aici, depinde de nevoile tale si stilul de viata. Depinde si de ce sat vorbim (unul cu ulite neasfalate?) si cat de departe e de oras. De oras ai nevoie vrei nu-vrei

Momenta eu m-as gandi sa gasesc un loc de munca remote, uita de hourly rate deocamdata.
Aplica pentru interviuri.

Multa sanatate iti urez.

3 Likes

AROBS au renuntat la mine in urma renegocierilor rateului meu, care nu a crescut de cand am inceput sa colaboram, desi feedback-ul general a fost aproape intotdeauna pozitiv, cateva saptamani inainte ca problemele mele sa inceapa.

Are legatura, e clar ca am de a face cu o afectiune generala a nervilor, care accentueaza problemele care incepusera sa apara deja (mana dreapta incepea sa amorteasca si devenise mai rigida si mai imobila). Acuma si la tastatura simt niste disconfort, da ii mult mai simplu sa il adresez.

Crezi ca e intelept sa aplic, in conditiile in care conform experientei mele recente rata companiilor dispuse sa discute de 4 ore e sub 1/15? La urma urmei eu is un anti-deal pentru companii

Având în vedere situația ta cred că cel mai înțelept ar fi să te concentrezi pe generarea de venituri (semi)pasive: tutoriale pe udemy & co, blogging/afiliere etc și să faci programare în restul timpului.

1 Like

Grea situatie, poate exista ONG-uri care sa ajute atat psihologic cat si la integrarea intr-o munca productiva astfel de pacienti. Cred ca e foarte important sa stabilesti daca problema este de la o hernie de disc, scleroza sau poate chiar o alta boala (de ex boala Lime despre care am auzit ca poate duce la paralizii temporare).
Cu angajarea la 4h/zi, n-o sa fie simplu, eu n-am auzit de firme care sa caute oameni la jumatate de norma, cu exceptia internship-urilor. O angajare ar fi mult mai avantajoasa in cazul tau deoarece ai avea concediu medical platit, diverse asigurari medicale de care te-ai putea folosi, etc.
Ca si contractor prin PFA sau SRL cred ca ai avea mai multe sanse sa gasesti o colaborare deoarece e un mediu mai flexibil, firmele care colaboreaza cu contractori inteleg ca acel contractor poate avea mai multi clienti si astel alocarea timpului poate fi mai mica de 8h/zi.
Nu te lasa doborat de situatie, aplica la toate pozitiile care crezi ca ti s-ar potrivi. Nu mentiona problemele medicale pana nu treci de interviuri (si poate nici atunci), risti sa fii respins. Tine minte ca pe orice pozititie concurezi cu alti candidati si alegerea depinde de timing, contracandidati, impresii lasate la interviu, sunt multe aspecte si o boala de genul asta poate inclina balanta in defavoarea ta.
Mult succes si sanatate!

1 Like

E bizar cum firma respectiva nu a putut sa te ajute avand in vedere situatia speciala a sanatatii tale, oricum tu nu cereai bani de pomana. Imi pare rau.

Poate cu postul pe LinkedIn si de pe acest forum vei avea vizibilitate mai mare. Eu, daca as putea, ti-as oferi de lucru orice.
Multa sanatate.

Hernia de disc se face si de la atrofierea muschilor care sustin colana vertebrala in cazul unei vieti sedentare/statul prelungit pe scaun,trebuie compensat cu mici pauze in care te ridici si faci cativa pasi.am avut in urma cu ceva ani dureri de spate,dupa RMN si consult medical mi s-au dat tot felul de pastile care nu au dat rezultate.pana la urma am gasit o clinica unde am facut gimnastica medicala/kinetoterapie+curenti pentru stimulare muschi spate…fara 0 tratemente am scapat de problema,acum,saptamanal fac doar acasa acele excercitii si e totul ok,fac pauze si ma ridic de pe scaun.succes

3 Likes

De vreo 6 luni n-am mai avut probleme cu spatele.
La mine problemele cred că s-au tras doar de la poziția la birou.
Obișnuiam să stau în toate pozițiile în afară de cea corectă.
Eu zic că m-a ajutat un chimir ca cel din imagine.
Îmi susține coloana, zic eu.

Ar mai fi si alte motive pentru care nu mai am probleme cu spatele, dar nu cred că te-ar ajuta.

  • E destul de dificil sa iti gasesti un job part time de 4h. Iti spun din experienta, in ultimii 5-6 ani am lucrat part time si a fost greu sa gasesc. Din punctul meu de vedere nu are logica, dar sunt bariere. Cum a fost si sa lucrezi de acasa inainte de pandemie. Se uitau mirati cand le propuneam asa ceva. Pierdeam mai mult pe drum, sa lucrez cateva ore, pe care le puteam lucra bine mersi de acasa.

Si eu am probleme de sanatate de multi ani, la coloana. M-a ajutat sportul, nu sala, ci boxul. Eram efectiv intepenit de la stat toata ziua la birou. Off topic, daca e cineva din Buc si vrea sa incerce, ii pot recomanda un antrenor bun (PM).

  • Referitor la venituri. Poti incerca afiliere / blog Adsense. E greu sa faci mii de Euro/luna, dar un venit mediu de 5-600E/lunar e realizabil. Poti incerca, mai ales daca ai cunostinte de programare.

Din experienta mea pe Udemy si Skillshare e foarte dificil sa castigi un venit suficient. Piata e suprasaturata in multe domenii. Chiar si cu un curs bun intr-o piata cu cerere merge prost.
Sfatul e sa faci promovare cursurilor extern (youtube, blog, etc) pana cand atingi un self-feeding loop. N-am incercat asta insa.
[Edit] - dar probabi pe termen foarte lung poate fi o investitie buna, nu stiu. :confused:

Sari coarda :face_with_raised_eyebrow: ?
Mi se pare foarte utilă, doar că e destul de solicitantă, mai ales pentru cine are diverse afecțiuni.

Eu o sa vin cu cateva chestii legate de LinkedIn pe care nu le-am vazut mentionate aici, sper sa nu ma injuri pt punctul 2:

  1. Pune-ti o poza de profil pe Linkedin.

  2. Legat de postarea ta:

“It’s been very hard dealing with this, especially considering the abysmal state of our medical system (took away from me around 3 weeks of recovery, along with the constant dehumanizing) and inability of family and friends to offer significant support. It’s very scary being forced to take responsibility of my healing when the medical odds don’t look great.
I need help finding work that is fit for my situation (thinking of starting with 20hrs/week and building up from there), finding an ergonomic office chair that actually fits people 1.69m tall and guidance towards a freelance oriented approach to work.”

  • Man, no offence, dar LinkedIn nu e locul de postari de venting legate de suportul dat de familie si friends. I mean, you can, dar mi se pare foarte contra-productiv. Cineva care se uita rapid la profilul tau, vrea sa vada ce poti face pt companie, ce skilluri stii, ce ai lucrat, si la unii hr-i, vezi doamne, cica daca esti un team-player - ce prima-impresie lasa primul alineat, partea cu “dehumanizing” si “inability of family&friends to offer significant support”? Iarasi, eu as reformula partea cu “I need help” (imo, suna usor victimizant, as opposed to a arata ca esti cat-de-cat proactiv) -poti pur si simplu sa zici ca esti looking for a part-time role cu posibilitate de extins pe viitor, si ca any suggestions/tips pt scaun si freelancing would be helpful .

Sigur, io-s privilegiat ca nu am conditia ta, deci vorbesc din bula mea, dar nu mi se pare deloc ca te ajuta partile alea, mai ales fiindca vad ca ai postat-o de mai multe ori.

  1. Listeaza-ti skillurile principale pe LinkedIn sus, in descriere la about, eventual si o idee-doua despre ce ai facut la fiecare loc de munca.

Multa sanatate si best of luck!

3 Likes

Si cand te gandesti ca in mod real, ca angajati full time, in mare parte scrie cod efectiv doar 4h-5h pe zi :grin:
Ce-i drept si sedintele sunt parte din job, dar intr-un caz special de sanatate n-ar trebui sa conteze.

Depinde cum vezi lucrurile. In primul rand, situatia sistemului medical e bine cunoscuta. Doi, faptul ca familia & friends nu l-au putut ajuta, poate fi, iar, o alta realitate. Nu mi se pare ca o spune intr-un mod de blamare, ci mai degraba descrie realitatea de care are parte.

Eu nu vad lucrurile ca “venting”, ci ca niste detalii ale realitatii lui si un strigat de ajutor pentru un loc de munca (deci nu donatii) ca rezultat al acestei realitati. Mi se pare de bun simt postul lui, nu mi se pare deplasat. Nu sunt sigur, dar starea lui nu cred ca-i va permite decat un lucru remote, deci mersul la interviu nu ii va fi posibil.

Acuma inchipuie-ti ca esti si tu in situatia lui, in disperare, ai pune si un billboard pe autostrada.

In afara, am vazut postari asemanatoare, nu pe LinkedIn, dar in alte medii de socializare foarte populare.

1 Like

Doi, faptul ca familia & friends nu l-au putut ajuta, poate fi, iar, o alta realitate.

Pai nu contest ca este o realitate. E o realitate si faptul ca un fost sef de-al meu era un idiot, sau as putea sa iti spun varii chestii personale grave, din familia mea. Intrebarea e: Ma ajuta sa le mentionez pe LinkedIn, sau la interviuri?

Acuma inchipuie-ti ca esti si tu in situatia lui, in disperare, ai pune si un billboard pe autostrada.

De acord, dar eu nu incercam sa critic actiunea lui, dar dat fiind ca eram intr-un post legat de tips-uri si idei, am lasat o parere legata de chestii care genuinely cred ca ar ajuta (de ex, o poza de profil pe LinkedIn si skillurile listate in descriere). Iar legat de acea postare pe LinkedIn, nu cred ca ii e folositoare, sau cel putin nu in formularea curenta, poate cu mici ajustari.

My 2 cents, eu ii doresc - dupa cum am scris in postarea initiala - sanatate, si best of luck.

El nu a spus ca seful lui e idiot si nici din chestii personale grave, sau ceva asemanator.
Inca o data, tu interpretezi o realitate spus ca pe un venting sau in a-ti spala lucrurile in public. Eu nu o interpretez asa, pentru ca e o situatie speciala. Modul lui de exprimare mi se pare decent, dat fiind realitatea sanatatii lui. Spune “family & friens nu au putut sa ma ajute”. Atat. Cere ajutor incercand sa spuna (cred eu) ca chiar nu are nici un sprijin, ca e o situatie disperata.
Daca nu ar fi sanatatea lui, total de acord ca ar fi un venting deplasat.

Imi pot doar inchipui prin ce trece din punct de vedere psihologic. (zero suport din partea statului, intr-o tara in care supravietuitorii si familiile celor de la Colectiv de pilda, au avut parte de ce-au avut parte din partea statului; nici un ziua de azi, la aproape exact 6 ani de la Colectiv, nu avem un spital pentru arsi grav).

Dar vazand acum ca se poate interpreta ca un venting, atunci da, poate ar fi o idee buna sa scoata acele lucruri din postare (sau sa reforumuleze).

1 Like

El nu a spus ca seful lui e idiot si nici din chestii personale grave, sau ceva asemanator.

That was not the point, erau exemple de lucruri, pe care nu cred ca le-as mentiona (nu am spus ca ar fi la fel de grave ca si conditia lui). Fiindca la urma urmei, postarea mea era legata de: “does including this on LinkedIn help, or does it hurt?”.

In fine, cred ca exprimarea mea la punctul 2 nu a fost cea mai potrivita, asa ca, @OP imi cer scuze. Si, I’d still suggest macar ce ziceam la #1 poza de profil si #3 main skills in descriere + o boaba despre ce ai lucrat la past jobs.

Eu zic ca e OK, n-ai de ce sa-ti ceri scuze, eu cred ca pana la urma si pararea ta il ajuta sa-si dea seama cum se poate interpreta mesajul lui.
Cred ca e foarte dificil sa dai un mesaj in care ceri ajutor disperat incercand sa explici de ce esti disperat, fara insa sa risti sa se interepreteze.

Yes :+1::+1::+1:

Daca esti satanist practicant, poate fi o mare problema convietuirea nu doar la sat, oriunde.

Multumesc pentru sugestii, din nou!

@sebi Nu iti face griji, inteleg ce incerci sa zici legat de postarea mea de pe Linkin.
Am cantarit si eu in ce masura sa “dau din casa” despre situatia mea, si felul in care se interpreteaza povestea de cine e citita.

Intentia mea e exact ce spune @kilogrammer, o descriere scurta a realitatii cu care ma confrunt, un strigat disperat. La urma urmei e vorba de o situatie speciala, nu ma ajuta cu nimic sa fiu tratat normal(cel putin momentan), ca nu functionez normal. Oricum, daca exista si interpretari negative pentru postare, chiar vreau sa am de a face cu persoanele alea?

Daca @kilogrammer a interpretat “corect” ce am scris fara sa dau eu detaliile, atunci imi vine sa imi asum “riscul” asta. Oricum, ii bine ca ai scos in evidenta si ai adus critica, la urma urmei poate gresesc, si in caz ca se dovedeste asta stiu de unde sa actionez. In plus imi pot face o idee mai buna despre cum se interpreteaza

Legat de poza de profil, ar merge ceva tip logo, sa sporeasca algoritmul? Sincer sa fiu, nu is un mare fan al figurii, mai ales ca e destul de irelevanta si oamenii judeca(pur si simplu, ma refer, nu e ceva specific la mine).

1 Like