Swap aproape full!

Folosesc un raspberry acasă pe post de centru media, configurat pe un RaspbianLite. Folosesc pe lângă player video și o bază de date (MariaDb) pe care o accesez prin scripturi Python pentru a citi și scrie diverse informații (știri, meteo etc) afișate din când în când pe ecran.

După ~ o zi de lucru, în htop văd că swp e aproape plin.

Sunt multe păreri pe internet, una ar fi să monitorizez cu vmstat valorile pentru si și so, dacă rămân constante atunci pot să stau liniștit. Și așa pare să fie, doar că tot nu știu dacă ce văd în htop este în regulă.

Să imi fac griji sau e ceva de care se ocupă sistemul automat?

Unele aplicatii vor folosi swap in mod normal ca sa elibereze memoria, dar tot trebuie sa tina datele in memorie. 100 mb e foarte putin swap, trebuia minim 2x memorie normala, adica 1gb.

Se poate seta nivelul de agresivitate cu care se muta datele in swap cu swappiness.

Un raspberry pi cu 512 mb nu e ok cu mariadb, folosește sqlite. Daca nu ai avut kernel panic e ok, dar eu as zice ca vei avea unul in curand.

Am avut kernel panic pe un card SD Kingston. Am inlocuit cu un card Samsung si nu am mai avut problema asta de luni bune.