Taking PHP Seriously

Un articol recent si interesant despre PHP.

La capitolul parti proaste despre PHP, e interesant ca sunt foare similare cu JavaScript, alt limbaj de mare success.

6 Likes

HN discussion

Legat de “good parts”, articolul mentiona ca fiecare request e ca un nou inceput dpdv al starii aplicatiei. Am mai auzit lauda asta si intr-un tech talk facut de cineva de la Facebook. Dar nu reusesc sa-l gasesc din nefericire.


Ar trebui sa fie un bot de forum care sa adauge discutia de pe HN automat cand primeste un link de acolo. #idei

NodeJS/Javascript are șanse să întreacă PHP în materie de fuckups (o știti pe aia cu unitate de măsură pentru calitatea codului, da?). Dacă chiar o să se întâmple asta e greu de zis.

It already did so :sunny:

Intrasem pe forum sa adaug linkul asta. Ma bucur sa vad ca cineva mai lauda PHP-ul.

Curios ca nu pomeneste nimic de PHP7. Eu am avut performante similare si cu batai de cap mult mai mici.

PHP7 are toate sansele da devina un limbaj foarte serios. Problema PHP-ului e lipsa componentelor de tip enterprise, dar odata cu explozia librariilor (datorita composer) poate se rezolva si problema asta.

that’s where nice people like @tekkie are making a change :slight_smile:

1 Like

Mersi @dakull de kind words si de tag, chiar intentionam sa ma bag in seama aici pe thread si n-am avut vreme. Sper sa iau la puricat forumul luni cat sunt prin aeropoarte :stuck_out_tongue:

1 Like

Ce vrei să spui prin [quote=“Catalin_Banu, post:6, topic:3884”]
comentelor de tip enterprise
[/quote]?
Poți da exemple din alte medii/limbaje la ce te-ai referit?

Cu PHP eu zic ca exista problema cu Hack si HHVM, in ultimii doi ani am folosit mai mult HHVM decat php-ul oficial. Cu PHP7 se mai schimba lucrurile dar eu de exemplu deja ii stiu toate bubele la HHVM.

Laravel/Symfony fata de php-ul pe care il scriam in 2007-2008 e total diferit.

PHP va suferi enorm in popularitate in urmatoarea generatie de programatori deoarece acum 6-10 ani cpanel si gazduirea shared (de multe ori oferita gratuit la inceput) era standard, acum vps-urile sunt la un pret mai mic ca gazduirea shared.

PHP e serios de cand cineva s-a apucat sa faca facebook cu el…

2 Likes

De exemplu prin 2006, aveam nevoie de ldap. Din pacate ldap-ul suportat de PHP la vremea aia nu era compatibil (cel putin din ce am reusit pe atunci) cu serverele din proiectul respectiv.

Mai târziu PHP-ul a avut o problema in a genera documente proprietare (gen word.excel). Intr-adevar, nu era vina PHP-ului, însa neajunsul era al lui.

Acum lucrurile s-au schimbat profund, insa mai exista câteva lipsuri. Nu poți spune ca ai o piața matura de autorizare, workflow-uri, reporting sau chiar de scriere pdf-uri.

1 Like

A, poate atunci/acum php-ul nu era unealta potrivită pentru astfel de lucruri.
Dar pentru mine enterprise înseamnă mai mult software de business și metodologii de dezvoltare care să suporte dezvoltarea pentru asemenea proiecte(agile/bdd,ddd). Iar aici php-ul are uneltele neceasare: behat, phpspec/phpunit, framework-uri cqrs/es.