Tales from the Development Crypt

Orice developer, cu multi sau putini ani de lucru, are niște povesti de spus. Povesti de groaza, de râs sau de plâns. Sau de toate la un loc. Dedic deci acest thread unui loc unde sa împărtășim cele mai minunate experiențe din munca de dezvoltator de software.

Orice asemănare cu persoane sau fapte reale este pur întâmplătoare. :smiley:

5 Likes

Clientul nu isi mai aminteste detaliile proiectului si nici despre ce este vorba, iar project manager-ul aferent intraba programatorul !

sau

in mail-uri zic una, dar in realitate vor alt ceva !
Se incadreaza la “de ras” ? :smiley:

1 Like

Acum ceva timp am citit acest subiect publicat de Ionut !

3 Likes

Una trista si slaba: aplic cu multa ezitare la un job pe upWork, un individ american cerea meditatii la continuarea dezvoltarii unei aplicatii deja incepute (suna deja de :poop: I know). Aplic, ma contacteaza, vorbim pe Skype. Individul nu era programator, n-a fost niciodata. Cerinta lui era ca programatorul care lucreaza sa faca screen sharing si el sa stea sa urmareasca. Motivul? Pentru ca asa “invata” el programarea. El vrea sa absoarba tot! Orice alta modalitate de colaborare era exclusa, ar fi fost un esec pentru el, pentru capacitatea lui de a invata, pentru proiect si (nu in ultimul rand!) pentru bugetul sau. :scream::exploding_head: :poop::skull::skull_and_crossbones:

3 Likes
  • Ok, so here’s what I want. Hold on one second, gotta take this.

[Three weeks pass]

3 Likes

https://www.freelancer.com/projects/android/bla-bla-bla-16082480/#/proposals1
Am recreat experimentul lui Ionut ! Am ramas suprins !

Doar sa vad si eu ce se intampla !
Sunt cativa care au raiting-ui maricele.

Incepusem sa lucrez ca freelancer pe design grafic. Aveam tarife mici, dar incercam sa fac o impresie buna pe un forum strain de marketing afiliat.
Trebuia sa fac o reclama banner destul de simpla care sa fie folosita pt. Adwords.
Omul asta nu era niciodata satisfacut, cerea tot timpul revizii, ajunsesem la revizia 8-9, pentru… $15.
Tot timpul spunea “it just doesn’t feel right” si avea greseli mari de gramatica in propozitii. Era englez din Marea Britanie…
Fast forward a doua zi, imi propune sa ma sune prin skype ca sa-mi spuna ce vrea. Deja devenise ridicol pt. $15, dar eu tineam tare sa fac rating bun pe forum, asa ca am acceptat.
Avea o engleza pocita cu accent de Manchester si in timp ce imi explica el unde trebuie sa mearga pixelii, se aude pe fundal cum ii suna cineva la usa, imi spune sa astept putin si apoi revine cu o pizza la el. Ma intreaba de unde sunt, ca ar trebui sa comand si eu pizza asta ca e foarte buna. In momentul acela se pune sa manance si molfaia pizza ca un cioban, vorbea in acelasi timp si incerca sa-mi dea indicatii.
Aveam deja un sentiment mix de furie si lipsa de demnitate, asa ca mi-am cerut scuze ca trebuie sa plec si ca ramane sa ne auzim mai pe incolo. Apoi am inventat o scuza banala ca nu mai pot sa continui si i-am returnat banii. Din fericire n-am avut probleme la rating, i-am dat block pe skype si mai citeam din cand in cand postarile lui pe forum. Taran complet.

6 Likes

Am si eu una. Colaboram cu un baiat pe vanzari, el lua site-urile si eu le faceam. La un moment dat un client nea dat banii de avans sa ne apucam de site. Toata bune si frumoase, aproape am terminat site-ul si mai urma niste mici modificari sa il terminam. Prietenul asta al meu il suna pe client. Ba raspundea la telefon si spunea ca revine a doua zi cu modficarile, ba nu raspundea deloc dupa. Si actiunea asta a continuat timp de 18 luni de zile in care a fost sunat cel putin de 3, 4 ori pe luna.
Nimic frate, ca in final sa ne spuna ca nu mai vrea sa il lasam in pace… Practic el a pierdut niste bani doar ca nu a avut timp sau nu a mai vrut sa cheltuiasca niste bani, sa ne dea niste modificari.

5 Likes

9 Likes

#interviuri:
Interviu pe Skype cu o firma serioasa din NY.
Ma asigur: Telefon pe silent :heavy_check_mark: Geamuri inchise :heavy_check_mark: Usa la camera inchisa :heavy_check_mark: Email si notificari pe desktop off (in caz ca fac share la ecran) :heavy_check_mark: Stomac gol :heavy_check_mark:

Interviul incepe. “helou”, “helou”, “nais tu mit iu” :couplekiss_man_man::handshake:

Dupa nici cateva minute, incepe un zgomot puternic de pick-hammer din locatia celui care ma intervieveaza, zgomot care se mentine, cu pauze, pe toata durata interviului. Nici o reactie, “everything is normal, carry on”.

Interviul se incheie, sunt anuntat ca voi primi un raspuns. N-am primit. Dar nu mi-a parut rau.

4 Likes

Greatest app developer, where are thou?

image

https://www.upwork.com/jobs/_~019bef292e3f4c52ab/

Who’s interested?

25 de persoane interesate !
Cei mai multi din India si Pakistan

Poate e pe oră dar au greșit…

Nu este cam mult ?
:slight_smile:

Rezultat final
26 de freelanceri au facut bid !