Taxe PFA 2017 consultanta si soft

O completare la completare: daca esti angajat esti scutit de la plata CASS pentru acele venituri din dividende, care inseamna 5.5%. Nicidecum de impozitul de 5% pe veniturile din dividende. :slight_smile:

Exemplu:

  1. daca nu esti angajat: (5% + 5.5%) * venit dividende
  2. daca esti angajat: 5% * venit dividende

Nu stiu cum va fi in 2018, dar asa este incepand cu 1 februarie 2017.

3 Likes

Nu pricep, daca te angajezi la propriul SRL cu carte de munca, cum poate fi mai avantajos decat PFA-ul (chiar si pe real)?
Ca si angajat la propriul SRL, platesti taxe angajat + taxe angajor + impozit dividende. Cu PFA. platesti taxe doar la ce castigi (doar pensie, sanatate, impozit).
Sau de obicei lumea se angajeaza la propriul SRL cu un salariu mic? In acest caz, esti multumit cu o pensie mica? Stiu ca sistemul de pensii e falimentar, dar chiar si asa, dormi linistit stiind ca participi cu putin?

In plus, PFA-ul e mai bun pentru ca:

  • cand mergi in vacanta, si deci nu incasezi o luna, nu platesti nici o taxa. Cu SRL, esti nevoit sa-ti platesti taxele + propriul salariu :slight_smile:
  • legislatie simplificata fata de SRL
  • nu ai nevoie de contabil

Nu vad cum SRL-ul e o alegere buna…
SRL-ul mi se pare mai bun decat PFA-ul daca castigi multi bani pe lunar.

Tocmai s-a zis mai sus, 5% taxe cand scoti pe dividende. Asta inseamna ca daca la sfarsit de an ai 100 de mil. adunati, iesi cu 95 in mana, pe PFA iti fura statul 32% din cei 100 de mil., adica ramai cu 68 de mil. din 100. Asta daca esti angajat pe firma ta, altfel platesti 10.5% la dividende.

Nu cred ca intelegi ce vreau sa spun. Miezul este cat vrei sa cotizezi pentru pensie. Cu firma (microintreprindere sau SRL), daca vrei sa-ti dai un salariul net de 2000 Euro (caci cam atat, sa zicem, e un salariu care l-ai obtine ca programator angajat la o companie) platesti o groaza de bani in taxe + contabil. Ca PFA, platesti mult mai putine taxe.
Ce vreau sa spun este ca, in tot ce am citit pe internet nu se tine cont de contributia la pensie. Altfel, e evidenta alegerea: micro si propriul angajat cu salariul minim pe economie. Dar nu e simplu. Iar daca te gandesti ca ar fi o optiune pensia privata facultativa, sunt alte probleme.

SRL-ul e o alegere buna si fiindca poti lua rate din care sa te extinzi in alte domenii. Daca dobanda e decenta in special din software deja depasesti cu mult ce iti cere banca daca poti sa invarti banii. (banking < software development ca profit) (in special daca venitul tau e din licente/servicii pe abonament si ai piete in care te poti extinde, iar daca n-ai poti extinde domeniul) Sunt cateva firme in Cluj care fac exact acest lucru, iau bani de la banci pe pasivele SRL-ului si se extind in imobiliare.

Dupa 40 de ani nu cred ca vreun programator mai e programator in fiecare zi, majoritatea au ceva business si au doar grija sa mearga. Deci pensia = SRL-ul, iar daca chestiile merg bine faci sell out si ai pensia.

1 Like

Daca pana ajung eu in pensie nu ma omoara o boala sau nu ma calca o masina, as spera sa am ca si venit un business al meu si sa nu ma bazez pe o pensie amarata.

We, the millennials, have a differnet thinking. Nu mai e faza cu lucru toata viata ca sa am o pensie la batranete.

OK, in cazul asta e simplu. Fuck pensie, salar minim la propria firma. Ole! Sau nici sistemul de asigurara de sanatate publica nu conteaza?

Stai linistit, daca vreun spital nu e sprijinit ori de armata, ori de primarie, ori de consiliul judetean arata mai rau ca un spital din Africa sau te trimit sa iti faci analize cu taxiul, mai rau de atat nu se poate.

Iar cu ambulantele de 10 ani tot inventeaza cerinte aiurea ca sa nu le poata folosi pe cele pe care le cumpara si stau in garaje sa rugineasca.

Deci daca nu vrei sa mori suni direct la ambulanta privata si daca n-au loc intr-un spital municipal/militar te duci la privat si platesti, altfel mai bine sinucide-te.

Sistemul de sanatate publica nu conteaza de cand m-am nascut eu, n-am auzit pe cineva sa se fi dus la medic fara 1000-2000 de euro si sa nu fi zis ca a facut ceva handicap dupa. Acum parca ‘nu iti mai iau banii’, dar mai bine tot scoti banii si te duci altundeva.

1 Like

Exact. Pe langa asta cu spitalele, Imi fac anual analizele de sange, dar ma duc direct la privat si stiu ca scot 200 de lei din buzunar dar mi le fac pe loc. Daca ma duc la medicul de familie sa imi dea trimitere oriunde ma duc imi spun ca nu au fonduri. Pentru ce platesc lunar in cazul asta ?

Deci voi doi nu platiti nici asigurarea de sanatate la stat? Cata haiducie

Normal ca o platesc, eu nu am minimul pe economie, nu mi-ar ajunge sa traiesc in Cluj. Doar aruncam niste amanunte.

Sa ma dau viteaz de ce as putea sa fac. stiu si eu :slight_smile:

Iti dai seama ce contabil ai de 50lei…

2 Likes

Stiu ca astea-s preturile, dar sincer, mie 150-200 de RON \ luna mi se pare exorbitant, mai ales cand nu sunt deduceri sau hartogarii. Si mai ales acum cand se pot trimite electronic declaratii. Mai bine ma faceam contabil.

Hai, fa-te contabil. Sa vezi ce fain e sa schimbe legislatia la fiecare 3 luni (imediat dupa ce te-ai obisnuit cu cea veche), sa mergi la ANAF si sa pui aceasi intrebare la 3 inspectori si sa primesti 3 raspunsuri difierite. Mie mi se pare haos domeniu, nu stiu cum de accepta contabilii sa lucreze pe asa putini bani.

Revenind la subiect, eu am SRL, PFA nu am avut, sa inteleg ca toate taxele (~50%) se aplica la norma de venit (care am vazut ca e 2500-3000 lei / luna, deci taxele ar fi 1250-1500 lei/luna). Daca esti singur, e posibil sa fie mai avantajos decat SRL (la incasari de 9000 lei/luna, ai impozit pe venit 1-2% 100-200 lei/luna + 5-10% dividende la profit 5000 lei/luna = 250-500 lei/luna) + salariu (la 2000 lei net/luna, ai taxe de 1500 lei/luna) + contabil 200-300 lei/luna = 2000 lei/luna taxe.

3 Likes

Nu exista norma pe 6201 din cate stiu (creare soft la comanda), doar la consultanta in IT si ma gandesc ca exista un risc daca tu scrii soft dar facturezi consultanta.

1 Like

Am inteles. Daca nu poti folosi norma de venit, e clar atunci. La SRL, mai e pragul de TVA, de 220.000 lei / an.

Nu știu cum ai putea face consultanță fără să scrii cod. Am făcut consultanță, 80% a însemnat scris de cod. Apoi m-am dus să le explic forma optimă. Au dat ochii peste cap. Prea complicat pentru ei.

E un principiu fundamental in fiscalitatea tuturor tarilor ca omul este liber sa-si organizeze activitatea si finantele dupa bunul plac, in special in scopul de as-i minimza taxele de platit, atata timp cat respecta legea. Daca statul, de exemplu, iti ofera facilitatea de a deduce cheltuieli cu cresa si gradinita de la impozitul pe venit, cum se intampla in mai multe tari Europene, de ce n-ai face-o? Daca nu voia, nu-ti oferea posibilitatea. Cam asa vad si discutia de aici wrt angajare la propriul SRL ca sa nu mai trebuiasca sa platesti CASS-ul pentru dividende, sau PFA la norma vs sistem real etc.

Inafara de @Tudy_Tu, despre care nu stiu daca vorbeste serios sau nu, dar care n-ar trebui sa incurajeze incalcarea legii pe un forum public care nu uita, toata lumea de pe thread sugereaza numai chestii legale.

Acum e o intrebare daca e morala toata treba asta. De exemplu, acum ceva vreme comedianul englez Jimmy Carr a fost “prins” cu niste scheme de tax avoidance. Din nou, perfect legala treaba, si folosita de multi bogati ai lumii. Dar a renuntat la ele cand a fost un raspuns negativ din partea fanilor si mass-media britanica, care au vazut toata treaba ca imorala. Sunt de acord, in contextul Marii Britanii.

Dar in Romania, unde banii de taxe au sa se piarda intr-o parte suparator de mare coruptiei, nu cred ca e atat de usor sa dam un verdict moral. Adica, daca intr-un an un om are de ales intre a contribui fie 1000 fie 2000 de Eur la CASS, dar in ambele cazuri doar 50 Eur ajung chiar in ajutorul unor altor oameni, iar restul se pierd in (1) management ineficient efectuat de numiti politic si rude ale acestora (2) contracte obtinute fraudulos cu firme de casa/partid (3) plata la suprapret pentru contractele de la punctul 2 etc. nu cred ca poti blama pe cineva care alege optiunea de plata mai mica. Si foloseste banii salvati pentru a obtine servicile medicale de care are nevoie.

2 Likes

Nu, nu, nu. În România ți se oferă opțiunea de a deduce cheltuielile. Și după 5 ani te trezești că ți se mărește impozitul pe locuință fiindcă acolo ai sediul firmei, că ai dedus curentul electric sau internetul și trebuie să plătești 4000 de lei (în loc de 100 de lei) impozit pe clădire (că e cu scop comercial).

Deci, pe scurt, te-ai folosit de o facilitate care ți-o dă statul => Paf! Te-a ars!