Taxe PFA 2017 consultanta si soft

fiscalitate

(Andrei) #42

Exista probleme cu legislatia, asta e clar, dar pentru un simplu PFA \ micro, nu e chiar asa de rau. Am avut PFA acum multi ani, cand nu exista nici macar depunerea online a declaratiilor, si legea era mai complicata. N-am avut deloc probleme, la urma urmei trebuie doar sa depui declaratiile la timp si sa platesti in conturile statului.

Bani “putini” e foarte relativ. Mie mi se pare foarte mult 200 de RON pe luna. Un contabil nu sta mai mult de o ora pe luna in medie pentru un singur PFA \ SRL. Am zis o ora in medie, ca sa nu zic mai putin. Fa tu calculul cam ce hourly rate inseamna in USD sau EUR. Pentru mine, hourly rate-ul ala e foarte mare.

(CristianCoros) #43

Te gandesti cat are de lucru cand trebuie sa imi calculeze impozitul pe profit si imi ia la “bicherit” toate facturile, de la hosting, chirie, cheltuielile, si asta de 2 sau de 3 ori pe an + incasarile. Plus cand o sun sa o mai intreb ceva, sau sa imi mareasca/micsoreze salariul. Daca te gandesti ca are si un angajat si sa isi scoata si lui un profit frumusel nu mai e asa mare suma de 150 de lei pe luna, nu ?

(Andrei) #44

Corect, daca ai deduceri (multe si care nu sunt constante de la luna la luna) e altceva. Dar eu nu am vazut oferte cu diferente de cost, daca ai deduceri sau nu.
Iar treaba cu angajatul e altceva, e ca si cum as zice eu clientului meu ca eu am un angajat, deci trebuie sa cer mai multi bani, ca sa imi iasa si mie ceva, nu?

(Cristi Contiu) #45

Asta e la fel cu aia care iti fac un website in 2 ore. Tehnic e posibil, dar niciodata nu se intampla, tot timpul apar probleme. Ca atunci cand vine o factura de la un furnizor din Vietnam via un marketplace din Australia cu cod valid de TVA in UK. Plus bataia de cap cu anagajatii, revisal, taxe, concedii, dosar de deduceri IT, mai nou condica. Plus inregistrarea in VIES, trecerea la platitor de TVA si multe altele. Cel putin in cazul meu, o ora pe luna se duce doar pe consultanta telefonica.

(Aysun) #46

Pentru contabilitate pe luna 150-200 lei mi se pare putin. Eu unul am dat de la 270 in sus, in functie de activitatea lunara, am ajuns si la 400. Pe langa asta mai include si mailurile cu intrebari tampite pe care le trimit, am voie sa cumpar aia, pot sa fac x, vreau sa y, am nevoie de z, bla bla. Nu mai stau sa caut eu pe net sau prin legislatie, am deja omul si il intreb, iar el e platit pt. asta.

(Horia Coman) #47

Sunt multe servicii adiacente unei firme: contabilitate, HR, medicina muncii, SSM etc. Plus bataia de cap generalizata. Asa ca trebuie si veniturile sa fie pe masura cumva ca sa justifice vs munca la un job obisnuit unde se ocupa altcineva de toate problemele astea.

(adrian) #48

cu ce te afecteaza daca tu esti ownerul SRL-ului?

(adrian) #49

De ce aiu vrea sa contribui la un sistem falimentar din care esti sigur ca n-o sa scoti nimic la sfarsit?

(adrian) #50

Glumesti, micro sau nu, contabilitatea e aproape la fel ca la un SA. Eu primesc newsletter lunar de la contabili cu ce s-a mai schimbat in legislatie si ce hartii mai trebuie facute & shit. Ei chiar tre sa le faca.

(Andrei) #51

Cate schimbari au avut loc la PFA in 2016 si 2017, cumulat?
Eu am avut PFA acum multi ani, cand legsilatia era mai complicata, si nu puteai trimite declaratiile online. Nu am avut nici o problema. Si azi, tine doar de a completa si trimite declaratiile si a plati in conturile institutiilor.

(adrian) #52

pai da, dar puneai pe picior de egalitate cu contabilitatea unui micro care e infinit mai complicata.

(Andrei) #53

OK, sunt curios, cate schimbari au avut loc la micro in 2016 si 2017, cumulat? Aproximativ…
Si la micro tine doar de a completa si trimite declaratiile si a plati in conturile institutiilor.

(István F.) #54

Sunt multe schimbări, dar sa nu crezi ca contabilii fac mai mult de forward de pe un forum sau un newsletter premium.

Au de munca, dar daca nu ceri audit financiar n-ar trebui sa ceara mai mult de 100-150 de lei pentru o firma mica.

La finante un contabil poate depune declaratiile de pe internet.

(Horia Coman) #55

Off the top of my head:

• Renuntarea la CASS ptr dividende daca mai platesti CASS altundeva
  • Setarea la 1% a impozitului pe micro-intreprinderi daca ai >= 1 angajati
  • Necesitatea de a tine registrul de ore lucrate de fiecare om
  • Necesitatea de a tine copii ale CIM-urilor la punctul de lucru + o groaza de constrangeri in operarea cu CIM-uri (nu mai poti face modificari retroactive etc.)
  • Split TVA-ul care se anunta destul de iminent
  • Marirea taxelor pentru munca full-time

Sunt si alte modificari ptr. SRL-uri cu prezenta reala, gen un spatiu de lucru etc. - reguli ISU mai dure etc.

Sunt sigur ca am ratat ceva.

Contabilul e o persoana de baza in companie sau ca supplier. Nu vrei sa mergi neaparat la cel mai ieftin.

(Andrei) #56

Iti deai seama ca 99% (ca sa nu zic 100%) din ce ai enuntat acolo pentru multi care se auto-angajeaza la propria micro, nu se aplica? Inclusiv TVA-ul.
Am mai spus si mai sus, principala problema a ofertelor e ca nu tin cont ca nu ai nevoie de o groaza de chestii. Si tot te taxeaza 200 de RON pe luna.
Eu vorbesc de cineva care-si face o micro pentru scop propriu, nu cu angajati, nu afacere. Nici macar cu deduceri variabile (eventual un amarat de abonament, care si ala e fix). Daca am urmari discutia am vedea ca despre asta este si acest thread. Eu vreau doar un cutit ca sa tai o sarma, si vanzatorul nu vrea sa-mi vanda decat un set complet cu bormasina, spirale, si un cutit bonus :smiley:

(Horia Coman) #57

Daca SRL-ul e un “side-thing” - adica il tii pentru proiecte separate in afara muncii, nu esti angajat etc. se poate sa ai dreptate. Dar daca e “main-thing”-ul, eu zic ca mai degraba sa fi si angajat la el decat nu. Mai contribui la pensie, mai contribui la sanatate ca sa fi in sistem si sa ai minimul acela de serviciu etc. Si in cazul asta te cam privesc punctele 1-4 enuntate de mine, si 6 daca nu erai full-time.

Iar cu TVA-ul, pragul de la care trebuie sa te declari platitor de TVA e 220k RON. Adica ceva gen 4000 EUR pe luna. Care sunt intr-adevar o groaza de bani. Dar totusi relativ intalnit la nivel de senior sau team lead/management in Bucuresti ca salariu brut[1]. Asa ca si oamenii care o iau pe calea freelancing-ului sau antreprenoriatului in domeniu ma gandesc ca ajung si pe la sume din astea. Dar poti sa te inregistrezi in scopuri de TVA si inainte de prag daca vrei. Ca sa apuci sa deduci TVA-ul la achizitiile pe care le faci tu la randul tau, de exemplu.

Inca una care mi-a venit in cap. S-a marit pragul de microintreprindere de la 100k EUR la 500k EUR.

Fireste, nu toate schimbarile astea sunt relevante pentru genul de setup la care ne gandim noi. Dar trebuie macar sa-ti ajunga pe la urechi, ca sa stii de ele si sa poti sa planifici in consecinta. Cand vine vre-un control nu le pasa ca tu nu stiai de regula X sau Y. Iar un contabil o sa te informeze de toate treburile astea, ca sa nu mai stai mereu cu frica ca ai ratat ceva.

Mai degraba, ca suma alocata de companie pentru angajat, din care trebuie sa plateasca taxele sociale ale angajatului si ale angajatorului. Brutul e mai mic, dar e doar un artificiu contabil IMO. Ar iesi un net pe la 2200 EUR.

(Alexandru Tanase) #58

(Vladimir) #59

S-a schimbat schimbarea.
De la anul NU se mai reduce impozitul pe dividende la 0, ramane la 5%. In plus se adauga CASS in procent de 10%, nici nu se mai tine cont daca esti salariat sau nu.

Cu alte cuvinte impozitarea dividendelor va fi de 15%. Reducere de 1%, fata de 16% cum era anii trecuti.

Ar trebui niste calcule exacte, dar tinand cont ca se maresc bazele de calcul, am impresia ca in final per total se va plati mai mult decat in anii precedenti.

(Adavidoaiei Dumitru-Cornel) #60

la PFA se schimba ceva ?

(Horia Coman) #61

Pare ca trebuie plătit doar in limita a 12 salarii minime acel CASS. Și pe veniturile realizate in 2018. Totuși … predictibilitate fiscală …