Taxe PFA 2017 consultanta si soft

Si eu tot la fel am inteles, ca daca dividendele raportate la 12 luni ar fi mai mari decat salariul minim brut, se plateste la salariul minim brut, adica 1900lei.
Dar daca esti angajat cu carte de munca si mai ai un SRL pe care lucrai din cand in cand, vei avea diminuarea din cuantumul scutirii pe impozit si vei plati si CASS.

Nu este nici pe departe ce au in programul de guvernare.
La PFA nu mai exista limita aceea cu baza de calcul la 5 salarii medii.

Problema este ca amenzile si unele taxe sunt raportate la salariul minim, care creste.

1 Like

Se pare ca PFA-ul a devenit cel mai rentabil in 2018 daca nu modifica legile din nou. (norma de venit e mult mai mica fata de impozitele si contributiile ca si angajat)

Iar la programatori e o gluma buna cu 10% in plus salariu daca ai facultate. Bine si aia sunt ceva bani.

http://www.startupcafe.ro/taxe/salariu-2018-pfa-microintreprindere-benta.htm

Zice si de angajatii din IT.

3 Likes

Guvernul a aprobat joi, prin Memorandum, declanşarea procedurilor necesare pentru instituirea unei scheme de ajutor de minimis pentru întreprinderile cu angajaţi ce beneficiază în prezent de scutiri la plata impozitului pe venit, astfel încât să se menţină acest statut fiscal special, iar salariile nete pentru salariaţii din această categorie să nu fie diminuate în contextul transferului contribuţiilor aferente angajatorului către angajat, începând cu 1 ianuarie 2018.

offtopic
iar o sa fim injurati ca beneficiem de ajutor !

1 Like

Eu unul nu-l vad ca pe un ajutor, este pur si simplu o abordare de atragere atat a investitorilor cat si de crestere a interesului din partea populatiei spre domeniu. Statul are de castigat, iar atat sectorul cat si numarul joburilor in domeniu este in crestere de la an la an.

Online-ul este cel mai bun exemplu pentru alternative la modelul clasic de generare profit, nu trebuie neaparat sa taxezi pe toata lumea pentru a face bani.

E cu dedicatie pentru firme de casa, stim foarte bine ca ajutoarele de minimis se obtin foarte dificil in agricultura si sunt probleme cu ele de la an la an.

Daca pana acum firmele n-aveau un motiv foarte bun ca sa angajeze doar programatori cu diploma, acum se schimba drastic situatia fiindca trebuie sa scoata banii din profitul firmei in lipsa unei diplome.

1 Like

reducerea de impozit nu mai e conditionata de prezenta diplomei de ani buni, am confirmat asta cu dl Pambuccian

1 Like

La ce mi-a trebuit facultate? Zeci de mii de euro cheltuiți să învăț sql și oop? Să mă scol la 6 sa ajung la laboratoare și tot…

Pe an ce trece înțeleg că indienii sunt cei deștepți. Ce atâta eficienta? Vii, freci menta, pleci acasă. Banii vin, stres zero.

Cum asa ? Nu mai e nevoie de diploma pentru scutirea de impozit ? sau nu mai e nevoie de diploma in domeniu.

buna asta. :))

1 Like

LE:

Am fost la ANAF sa ma interesez de PFA, mi-au spus ca ar fi Am fost la ANAF sa ma interesez si de PFA cu impozitare pe norma de venit, mi-au spus ca optiunea ar putea fi aleasa doar in cicluri de cate doi ani, adica 2 ani sistem real, 2 ani norma de venit. Nu am avut pana acum norma de venit, asa era si inainte? In Codul Fiscal nu gasesc nimic in acest sens iar normele de aplicare nu au fost publicate pana acum.

Așa e. De fapt, formularea corectă este că nu poți schimba opțiunea de impozitare mai devreme de 2 ani de la ultima modificare.

Sau cel puțin așa era acum vreo 3-4 ani când mă interesa.

1 Like

Treceți pe normă?

Pe mine ma intereseaza pentru lucrari suplimentare, norma de venit se reduce cu 50% daca esti si salariat.

Mi se pare tare descurajanta situatia. Daca esti angajat cu program intreg evident nu iti mai ramane foarte mult timp, deci veniturile suplimentare in teorie ar trebui sa fie destul de reduse, adica exact cat sa nu mai renteze sa-ti bati capul daca trebuie sa mai platesti 45% si la stat.

1 Like

Cu mentiunea ca cei 10% CASS pe dividende sunt plafonati la vreo salariu minim pe economie, adica vre 2300 lei / an.

CAS si CASS nu mai sunt deductibile la PFA? :laughing: