Te mai poti angaja doar cu Php procedural?

Te mai poti angaja avand doar cunostinte bune de Php procedural si mysql? este o intrebare care ma macina de cateva luni bune… voi ce parere aveti?

Eu unul sper ca nu.

Cat de dificil e sa inveti clase(le)?

4 Likes

Păi în alea cîteva luni de măcinare le învățai și nu mai aveai griji acum. Pune mîna pe carte și nu mai amîna atîta!!

6 Likes

Da. Cunosc programatori de PHP care au facut aplicatii extrem de complicate fara clase. Nu zic ca n-ar fi bine de stiut dar poti face aplicatii foarte bune si fara ele. Totul e sa sti sa rezolvi probleme concrete.

3 Likes

Go e procedural si se cauta.
PHP poate la MindGeek.

3 Likes

Ca junior da, lucru care se va vedea si la bani din plin. Bonus, nici un senior nu va dori sa lucreze cu tine.

1 Like

Nu cumva era vorba de programatori care cunosc si OOP insa au ales sa foloseasca o alta solutie, avand si niste argumente in spate?

Nu, pur si simplu asa lucreaza de ani de zile. Nu pot sa spun ca acele coduri sunt neaparat vreun best practice dar rezolva probleme pentru care sunt platiti bine. Totusi depinde si de cine te angajeaza, de exemplu ca freelancer nu te intreaba nimeni ce scrii si cum scrii cata vreme rezolvi clientul, insa la o firma care are o practica clara, clasele, anumite tool-uri si framework-uri cu siguranta sunt un must have.

2 Likes

Sper ca acest topic sa fie unul ironic, la fel si raspunsurile…

Daca trantesti zeci de metode intr-o clasa, asta nu prea se cheama oop :stuck_out_tongue:
Am mai vazut proiecte scrie in acest mod. Aia mai rau te incurca.

@bucur, pe langa ce ai scris, ca dezvoltator mai trebuie sa stii si ceva de arhitectura unei aplicatii web, securitate, basic linux stuff, testare, ceva devops (tool-uri ci/cd) etc

Personal fa ce zice @Cornel. Vad ca unii de pe aici ar fi in stare sa te certe rau de tot :stuck_out_tongue:

Mai este unul pe grupul de Facebook PHP Romania care tot cauta proiecte serioase pe php si mysql si nu prea il baga nimeni in seama sau este luat la misto.

2 Likes

A nu se intelege ca fac apologia unui stil sau altul dar nici nu trebuie sa ne imbatam cu apa chiora ca toate proiectele de pe piata se fac cu niste tehnici de programare desavarsite. Multe se scriu intr-un stil modest sa rezolve treaba si daca e sa fim si mai corecti frameworkurile au mai fortat nivelul…

1 Like

Da, si se pot face proiecte si cu indieni.
Sau… nu?

Nu cred ca reusesti sa gasesti un job unde sa te ia cineva fara OOP. Oriunde se da un interviu tehnic vor exista intrebari legate de OOP. In functie de companie, sunt intrebari mai de detaliu sau mai generale, dar eu peste tot pe unde-am fost, OOP-ul a fost obligatoriu.
Imi e greu sa cred ca mai sunt prea multe locuri unde se lucreaza fara vreun framework, iar asta te forteaza sa ai habar de OOP.

Pe de alta parte, am gasit cod care avea totul old school cu HTML si logica si tot ce-ti imaginezi in acelasi fisier… Chestii vechi care inca mai merg si sunt pe undeva in productie. Nu cred ca ai vrea sa lucrezi intr-un astfel de mediu.

Invata OOP, dar nu pentru ca se cere. Fara a intelege niste principii o sa ai cod extrem de greu de inteles. Il faci sa mearga, iar cand trebuie sa modifici lucruri o sa vrei sa-ti dai demisia. Si unde mai gasesti inca un loc unde se cere doar PHP procedural daca reusesti totusi sa ajungi pe undeva?

1 Like