Tech stack (web si mobile)

Backend: Go, MySql
Frontend: HTML, CSS, JS, JQuery, Angular
Docs: Markdown
OS: Ubuntu
IDE: LiteIDE

Backend:

  • PHP
  • Node
  • RabbitMQ
  • ElasticSearch
  • MongoDB

Frontend:

  • ExtJS

M-am mai jucat in timpul liber si cu Flutter, .net Core si React

Si folosesti in acelasi proiect si php si node?
Daca da, de ce? Daca nu, care este stackul preferat? Eu asta intrebasem…

Eu n’am prea multe tehnologii din care sa aleg :rofl:

Backend: inca prefer .Net Core (cu EF Core si MSSQL) , desi acum lucrez in Scala Play (cu Slick si MySQL)

Frontend: Angular 8 (este singurul framework de FE cu care am lucrat), prefer Material in loc de Bootstrap. Am mai lucrat FE simplu html/css/jQuery, dar e chin pe langa Angular

:crazy_face:

Sorry, am citit gresit intrebarea. Stack.ul ala e ceea ce folosesc la munca. Si da, avem si node si php, sunt componente separate ale aceleasi aplicatii :).

1 Like

Același stack de 5+ ani, cu updates when needed:

  • Meteor pentru realtime data transfer între server și client
  • React pentru presentation layer
  • MongoDB pentru data storage, including realtime subscriptions
  • RabbitMQ pentru mesaje asincrone între microservicii

#lateToTheParty

  • PHP
  • Nginx
  • Mysql
  • Mongo
  • Redis
  • Varnish
  • Elastic
  • JS
1 Like

#lateToTheParty

languages: PHP(+ altele cu care ne jucam gen Java(Spring Boot), ASP.NET Core, Go, Python)
framework: Spiral
DB: MySQL(Percona), Redis, Elasticsearch
App server: roadrunner
inter-process comm: gRPC + protocol buffers(rest cu json sucks big time pe langa astea)
Queues: RabbitMQ
Frontend: don’t know, don’t care
+Altele(docker, k8s, azure, istio(soon, I hope), apache mesos, marathon, EFK stack, Prometheus, Grafana)

1 Like

PHP cu un framework propriu, sau ceva cunoscut?

Am vazut ca meteor a fost preluat de aia de la Metalab. Mai e activ developmentul la el?

Uita-te si pe GraphQL cu subscriptions pt realtime data (si nu numai).

1 Like

:heart_eyes:


ps: imi place stack-ul. atat :grin:

in acest moment: qt, python, c++, sqlite.

vezi acilea Sqlite 3.30.0 | Hacker News
N-am folosit decât de joacă, da cică e db-ul cel mai comun (local, within app) pentru aplicații mobile.

Există suport inclusiv pe shared hosting. Siteground și Dreamhost, de exemplu. În rest, db-ul e un fișier .sqlite pe care-l ții undeva prin proiect.

see also: How do I enable SQLite on Linux/Apache/PHP?

Vad ca o discutie asemanatoare a luat amploare si pe twitter - https://twitter.com/benawad97/status/1199337684734377991

Folosesc un stack asemanator lui Ben Awad + nest.js.

eh, așa, în general, există usesthis.com, cu clona mioritică, momentan în paragină (my bad) digerati.ro
la nivel de companii avem și stackshare.io

Da, stiu de stackshare si mai ma uit pe acolo din cand in cand, insa mi se pare mai architecture oriented.
Thread-ul de pe twitter are mai multa relevanta si pentru ca e mai libraries oriented.

1 Like