Tehnologie aplicatie web fotbal (neaparat SEO friendly)

baza de date, dupa ce aduc clasamentul la zi (ultimii 5 ani de rezultate), o sa ajunga pe la 50mb cred. Dupa asta, o sa adaug in jur de 15k, 20k linii de rezultate anual doar pentru viitoarele competitii (pentru 15.000 vad ca tabela ocupa in jur de 5mb). daca o sa creez concursuri de pronosticuri de tip sezoane (1-2 luni) si ajunge sa aibe macar 100 useri care participa zilnic, dbul o sa creasca suficient, banuiesc ca ajunge la cateva sute mb in 2 3 ani (+continuare extindere aplicatie). Am mers cu mssql pentru rapiditate in dezvoltare, fiind compatibil cu entity framework si folosindu-ma de migrari, am scapat de multa bataie de cap.

ca hosting, m-am decis sa raman la contabo. s-ar putea sa fie mult pentru inceput, insa pretul este bun (37e pentru primele 3 luni + 10e pe luna) pentru configuratia urmatoare: 6 cores, 16gb ram, 400gb ssd, ubuntu (v22.04 sau v20.04).

Pare ca trebuie sa fac upgrade la .NET 6, deoarece ce e sub nu mai e compatibil cu ubuntu 22.

cu 16gb ram, ma gandesc ca pot tine suficiente date in memorie cat sa le pun la dispozitia frontendului intr-un timp cat mai scurt (exemplu pentru prima pagina, sau clasamentul curent, pot tine un top500 echipe in cache).

am uitat de SSR, aplicatia generata are deja 200mb pentru doar 1000 echipe inregistrare pana acum (trebuie sa ajung undeva la 5000). practic, sunt deja 3 aplicatii angular, cea cu SSRul apropiindu-se de 1gb intr-un final.