Ten years in, nobody has come up with a use for blockchain

Sunt curios, cam ce utilizări vedeți voi în cazul blockchain?

3 Likes

Pentru Ţepe? (hate to be the first)

1 Like

La mine la firma, un coleg a propus “documente semnate cu blockchain”
In ghilimele ca nu mai stiu exact cum a zis. Este doar din amintiri :slight_smile:

1 Like

Yup, e o lista destul de exhaustiva. Eu tot cred ca o sa vina la un moment dat un killer app pentru blockchains, odata ce mai moare din bubble-ul asta speculativ. Cum a fost cu “internetul” pentru ce care mai tin minte “the .com bubble”.

Doar am scanat articolul, si am citit mai atent primele 2-3 use-case-uri problematice. Dar un loc unde ar putea fi folosit un blockchain ar fi sa inlocuiasca notarii pentru tranzactii imobiliare. Multe dintre problemele enuntate nu s-ar aplica in cazul asta. Bine, sunt o groaza de alte considerenta, dar tehnic ar fi mai fezabil.

3 Likes

How is blockchain used in e-Estonia?

Although blockchain has only become hot technology in recent years, Estonia has been testing the blockchain technology since 2008.

Since 2012, blockchain has been in production use in Estonia’s data registries, such as the national health, judicial, legislative, security and commercial code systems, with plans to extend its use to other spheres such as personal medicine, cybersecurity and data embassies.

6 Likes

Legat de articolul orginal, cineva care e mai bull-ish pe toata treaba asta:

Tl:dr:

  • digital gold - fix acelasi rol ca aurul, doar ca mai bun
  • payments - in principiu plati internationale si situatiile in care problemele din articolul original sunt mai mari in sistemul actual decat in variantele blockchain
  • tokenizare - IPOs si “actiuni” pentru diverse bunuri - companii private, obiecte de arta, access la resurse etc.

Again, several years (decades) away.

2 Likes

Mie mi-a placut articolul asta referitor la utilitatea blockchain-ului: https://medium.com/@pelleb/personal-look-at-the-early-days-of-internet-vs-blockchain-today-590a98cb009f

Practic e o paralela cu boom-ul Internet-ului din anii '90 - 2000. Versiunea TLDR ar fi faptul ca in prezent tot ce e pe blockchain si in jurul lui e doar infrastructura pe baza careia vor aparea acele “killer apps”.

1 Like

Adică un fel de nimic. Hai să reinventăm roata, „digital gold”. LOL.

Eh, hai sa nu fim chiar Ludditi.

1 Like

Am dat pe Medium de un blog, care este al unei companii care foloseste blockchain pt medicina. Sunt 3 articole pe acesta tema

Compania se cheama Coral Health(link la blogul de pe Medium)


Tot de la ei

2 Likes

Lund in considerare acest articol cred ca merge folosit in diverse aplicatii time series desi pare usor overkill :confused:

1 Like

Blockchain ar putea fi folosit și în gaming:

Un articol citit recent pe tema asta, cred ca reflecta cel mai bine realitatea din teren:

1 Like

https://www.sts.ro/ro/comunicate-de-presa/tehnologia-blockchain-garanteaza-integritatea-sistemelor-informatice-pentru-alegerile-parlamentare

Well, nu ma asteptam la ai nostri, darrr :smiley:

Si un dashboard dragut

3 Likes