The Firebug extension isn't being developed or maintained any longer

Firebug a fost principalul motiv pentru care am tot amânat trecerea de la FF la Chrome. Cred că am avut nevoie de vreo doi ani pentru asta. Cu toate astea, după migrare, am avut nevoie de doar câteva zile pentru a mă obișnui suficient de mult cu DevTools pentru ca Firebug să-mi pară complet peste mână; de atunci nu am mai ajuns pe FF decât ocazional.

Pe mine m-a întristat anunțul ăsta:

The Firebug extension isn’t being developed or maintained any longer. We invite you to use the Firefox built-in DevTools instead.

http://getfirebug.com/

Cum poți să lucrezi cu DevTools?
E ca și cum ai avea un mouse fara right-click si scroll wheel

1 Like

Adică… un mouse Apple, varianta <2007 ? :smiley:

Acum serios, ce anume nu îți convine? Pe partea de inspect (html, css) js (debugger & co) sau performanță?

Pe mine mă enervează că nu tot timpul ține minte elementul selectat la refresh.

Firebug părea un pic stupid când era vorba de adăugarea unui stil nou pentru un element.

Firebug nu mai e dezvoltat pentru ca au migrat multe functii in tool-ul built in din Firefox si nu vor sa il rescrie ca suporte E10s (firefox multi-process).
Eu trecut la Web Develoepr Tools din Firefox, si cu mici exceptii ce tin de obisnuita inlocuieste perfect Firebug, si recupereaza si niste minusuri fata DevTools din Chrome (cea mai notabila pt mine e view-ul pt responsive design)

2 Likes

Chrome are view pentru responsive design este chiar al doilea buton din stanga sus de la inspect toolbar.
DevTools din chrome este mult mai avansat si mai intuitiv decat cel din firefox, parerea mea. Si mai ales acum ca are si tema dark este exact ceea ce aveam nevoie. Recomand.

Dupa cum spunea si Catalin-Ionut, responsive view-ul din Chrome simuleaza si user agent-ul specific.
Din perioada in care foloseam FF, doar iti redimensiona fereastra.

Da, stiu de responsive view din Chome de ceva vreme, tocmai ce ziceam ca acum are si Firefox asa ceva :slight_smile: