Time tracking tools la locul de munca?

Eu nu simt niciun fel de tensiune în postarea lui, ci omul a spus niște lucruri perfect adevărate.

Și, apropo, nu mai raportați tot ce se discută exclusiv la experiența voastră sau la locul vostru de muncă, nu peste tot se pot implementa cap-coadă niște metodologii OK de lucru pentru că diferă specificul activității.

Tudor, discutia in birou despre Paymo e veche si stiam parerea interna la fel cum o sti si tu pe a mea. Nu sunt neaparat impotriva lui. Legal, obligativitatea folosirii lui abia acum o inteleg si mi se pare justificat si o solutie foarte buna. Ce vreau sa inteleg in discutia pe care am deschis-o aici e cum e privit acest mod de lucru (la nivel de management/productivatate si nu neaparat formal/legal) si de catre alti developeri. Mi se pare un forum foarte ok devforum.ro, unde pana acum am gasit pareri la fel de ok in domeniu. Am vazut in mai multe locuri vorbindu-se de bine astfel de tool-uri de time tracking si de asta is curios cum abordeaza ei acest lucru.

2 Likes

Din pacate, time tracking-ul este folosit, deseori, gresit. Rolul lui nu ar trebui sa fie decat cel al monitorizarii unor task-uri in vederea unor estimari ulterioare si eventuale kpi. Big deal-ul cu solutiile astea este sa le gestionezi cum trebuie. Daca esti control freak s-ar putea sa nu mai intelegi ca asta este un tool de raportare.

Eu am implementat un productivity monitoring la firma unde lucrez. Ideea este sa-i lasi sa-si gestioneze cum vor timpul, iar tu poti interveni cu feedback/proceduri atunci cand productivitatea scade sub un anumit nivel. Feedback/proceduri inseamna ca sunt trimisi la cursuri sau sunt pusi sa citeasca despre organizare/time management. Eventual, ca sa fie engagement, le dai extemporal, iar rezultatele sunt luate in considerare in programele de incentivare/gamification din cadrul firmei.

3 Likes

Salutari, Jan aici de la Paymo. Am urmarit cu interes postarea si o sa incerc sa vin cu cateva precizari:

• exista o oarecare perceptie la angajati conform careia time tracking-ul este un tool de control si asuprire (mai ales in firmele de outsourcing - “plantatie” cum zicea Georgiana). E exemplul clasic de “blame the tool”. Noi am construit Paymo ca pe un tool care sa ne ajute in primul rand pe noi, se elimine guesswork-ul si estimarile gresite.

• managerii trebuie sa ia la un moment dat niste decizii, mai ales in cadrul unor echipe mari, aceste decizii se pot lua mult mai usor daca respectivul se bazeaza pe anumite date (da, efortul in ore este un parametru, chiar daca nu este crucial)

• dupa ce se trece de frustrarea initiala (ah, trebuie iar sa dau start in loc sa ma concentrez la coding) time tracking-ul ar trebui sa armonizeze relatia dintre angajat/manager/client/product owner.

• Paymo este si un tool de project management - cel mai tare, cel ma frumos, facut in Romania :smiley:

• lasand gluma la o parte va recomand cu caldura sa incercati mai multe tool-uri si sa gasiti unul care se potriveste cel mai bine cu workflow-ul vostru, in final toata lumea va avea de castigat. trebuie sa na inbunatatim procesele de workflow interne (chiar daca suntem freelance) nu doar codul, sa lucram mai eficient si disciplinat

3 Likes

Iar unul dintre rezultatele acelui management poate fi incheiarea contractului, daca in contract mentionezi ca angajatul poate fi concediat daca eficienta sa este sub media firmei, grupului ori mai stiu eu ce, iar astfel managerii pot muta un above-average intr-un grup de seniors pentru ceva timp iar apoi sa-l concedieze legal, simuland, astfel, un motiv (sau creand unul from thin air). Iar asta poate duce la opinie negativa despre tool (paymo, in cazul lui @jan_lukacs), nu doar despre managerul in cauza.

Vreau sa spun ca tool-ul dumneavoastra permite folosirea sa pentru crearea unor motive (initial) inexistente pentru incheiarea unui contract fara ca angajatul (sau fostul angajat) sa poata avea ceva de spus in apararea sa. Astfel, poti, spre exemplu, incheia un contract fara a fi nevoie sa platesti produsul, doar fiindca in contract se mentioneaza intr-o singura sectiune, intr-un singur, ca incercarea de a contoriza timpului in care nu s-a lucrat direct la proiect duce la terminarea contractului fara ca angajatorul sa fie nevoit sa plateasca serviciile/produsele prestate. Cu alte cuvinte, nu doar ca ai muncit pe gratis, dar nici nu poti da firma in cauza in judecata, ori demonstra ca ai lucrat direct la proiect tot timpul.    (In exemplul dat, ce ti-se contorizeaza? Timpul petrecut doar scriind cod? Timpul petrecut gandindu-te la proiect? Timpul petrecut studiind pentru proiect? Timpul petrecut discutand detaliile cu clientul? Timpul petrecut verificand daca produsul functioneaza? Timpul in care clientul nu te-a lasat sa lucrezi fiindca a vrut sa re-discutati ce-ati discutat deja de 15 ori in ultimele 3 zile?)

1 Like

Concluzia e atat de simpla incat ma mir ca nu o spune nimeni:

Daca te angajezi undeva si lucrezi in conditiile astea, atunci ti-ai dat acceptul tacit pentru a ti se trackui timpul petrecut la munca. Recte, cum era acum cativa ani la NetBridge, cand puteai sa te duci la toaleta de 3 ori pe zi (cu cartela, nu mai puteai sa intri dupa ce-ti expirau cele trei cacari), unde aveam prieteni care lucrau si acceptau situatia.

Despre ce discutam? Despre privacy-ul care ar trebui sa ti se respecte la munca “in Romania”? Viata “e grele”, da-ti demisia. Sau, empiric vorbind si te rog, nu o lua personal, e doar o expresie, “taci si inghite”.

LE: @iamntz niste semnaturi erau bune, puteam sa pun expresia “I might be harsh, but it’s for your own good.”

ELE: Nu pot intelege ce ar trebui sa iasa bine din chestia asta cu pontajul timpului, de exemplu, poate imi iau un caiet si ma duc pe balcon sa-mi fac un plan de “lupta” al unui proiect. Ce pontez, ca lucrez? Si daca ma vezi cu tigara in gura pe balcon, ma dai afara? Sau faci investigatii, daca era aprinsa sau nu, daca aveam mina in pix? Ce rost au atatea restrictii?

2 Likes

Tu nu crezi că ar trebui ca mai întâi să fi fost angajat vreodată ca să poți emite astfel de scenarii? :slight_smile:

2 Likes

Mi se ridică părul pe ceafă când te văd (pe tine și pe alții) că, una-două, băgați placa „în România…”. Când o să înțelegeți că răutățile lumii nu au început, nu s-au sfârșit și nu sunt unice în România. Peste tot se întâmplă mizerii la locul de muncă.

Dacă nu-i cartelă la toaletă, e inspectarea traficului. Dacă nu-i asta, e un manager/team leader stupid. Dacă nu-i nici asta, e vreo politică de securitate care nu-ți permite să rulezi alte aplicații în afara celor „binecuvântate” de sysadmin. Etc.

Nu noi am inventat condițiile de muncă proaste. Nici măcar nu am putea spune că le-am rafinat…

PS: poți pune un fel de semnătură/descriere în profil. Apare în usercard, când cineva apasă pe avatarul tău :slight_smile:

5 Likes

Mi se pare că tu o dai mult prea mult în extreme. Și mie mi se pare aberant să folosești tool-uri d-astea cu "Start pontaj, frățică!”, dar mi se pare absolut normal ca fiecare angajat să înregistreze timpul (estimat) cât a stat pe un anumit task. Și nu pentru urmărirea angajatului, cât pentru calibrarea tuturor estimărilor care se fac proiect de proiect.

Pai vorbim concret pe situatia din Romania, ca nu putem vorbi pe cea din Albania :slight_smile: Recte si expresia, “in Romania” :slight_smile:

Si sa fii sigur ca da, pot spune din experienta, si afara se fac chestiile astea. Dar, daca le accepti, le accepti. Tu de exemplu, sau eu, sau altul le-ar accepta de la Google. Pe de alta parte, intotdeauna cineva o sa le accepte de la “Wordpress in apartament SRL”.

Notat :slight_smile: mersi

LE @Bogdan_Ciubotariu de acord man, dar la ce firma? La HP? Poate. La Google? Poate imi trec peste inima. La “Ipsos SRL” sau stiu eu ce alta firma? Prost sa fiu.

2 Likes

La orice firmă. Ca angajat nu te poți aștepta să te duci la SRL și să freci duda spunând la final de zi că ai lucrat și tu la niște chestii. Mai mult, nu spune nimeni să ai 8 ore „pontate”, că nu așa funcționează treaba, dar la final de zi ar cam trebui să poți să spui „am stat două ore la task-ul X, trei ore la task-ul Y, o oră la task-ul Z” și eventual „m-am documentat despre chestia asta mișto” în restul timpului.

Dacă nu poți accepta așa ceva nu cred că lucratul pentru alții este de tine…

2 Likes

Nu o mai fac, deci cam ai dreptate :slight_smile:

Tot ce incercam eu sa transmit este ca trebuie sa va vindeti mai bine. In definitiv, mereu o sa existe “victime” care scriu pe HN “nu ma mai simt bine ca sunt CEO, sa-mi dau demisia?” Viata e grea pentru toti, dar unii si-o fac a dracului de grea.

Asta e tot, fiecare intelege ce vrea :slight_smile:

OK, nu mai lucrezi pentru alții. Acum ai angajați sau ești singur? Cum faci să urmărești dacă totuși oamenii își fac treaba?

Am un startup care produce suficient de mult incat sa nu fiu nevoit sa dau raportul in fise ca in armata :slight_smile: Atunci cand lucrez pentru cineva, nu lucrez decat cu oameni pe care ii cunosc, pentru care as putea garanta oricand si care au suficienta incredere in mine incat sa imi accepte conditiile, poate “un pic mai ciudate”.

Stiu, situatia mea e diferita, dar asta nu inseamna ca toti ceilalti trebuie sa fie de acord cu conditiile astea. Cum functioneaza mai exact, ma ridic sa imi iau o cafea, pun pauza in aplicatie? Ma suna nevasta-mea, tre sa anunt project managerul ca vorbesc la telefon? Sau pui din burta la sfarsitul programului “issue 25, 3 ore jumate, +/- 15 minute in care m-am uitat la colega de munca”?

Glumesc, dar nu prea. :slight_smile:

LE. mi-am dat seama ca nu ti-am raspuns.

Ipotetic vorbind … nu stiu, e 2016, te uiti in git? Vezi ca are 1 commit in care a adaugat 10 spatii?

1 Like

Repet, nici eu nu sunt de acord cu „aplicațiile de time-tracking”, dar mi se pare normal să scrii acoloșa în task manager cât ți-a luat să rezolvi ceva.

1 Like

De ce ipotetic? Nu ai angajați sau nu te interesează? Dacă ai mai multe proiecte la care lucrează cum faci, iei fiecare repo în parte?

Ah, pai da, un issue tracker, un task manager, perfect de acord, sunt chiar recomandate. Dar nu o aplicatie pe care mi-o baga “patronul” pe gat si in care tre sa pun pauza cand fac ceva care nu e legat de munca. Si mai ales, o aplicatie pe baza careia imi va fi evaluata munca. Adica, 10 ore tracked la un issue = o rupi pe mama ei de treaba :slight_smile: Asta mi se pare gresit.

Nu am angajati, nu am nevoie. Presupun ca da, ar trebui si un project manager sa-si merite banii, probabil exista aplicatii care genereaza rapoarte in functie de ce ai intr-un repo (banui, nu am folosit).

E a doua oara cand “ne certam” amandoi spunand fix acelasi lucru. Time tracking is bad, issue/task tracking is very good. :slight_smile:

1 Like

Nu inca

Si nu poti face asta fara sa iti masori timpul la minut, folosind tool-uri? Nu-ti ajunge capul de pe umeri? Daca nu iti ajunge, poti oricand folosi tool-uri. Problema este cand esti fortat (1) sa folosesti tool-uri, care pot fi folosite pentru a iti crea dezavantaje (to say the least). Cat de intortochiate sunt acele task-uri de nu stii cum sa le imparti? Tight-coupling, anyone?

De ceva ce tie ti-se pare normal, altii n-au auzit in viata lor.

Problema este cand issue/task tracking-ul devine time tracking… iar softurile de genul fac tranzitia respectiva foarte usoara.

(1): Ma refer la faptul ca daca angajatii accepta sa lucreze sub acele coditii, probabilitatea ca acele conditii sa devina norma(l) creste. Si nu e nevoie decat de un manager sa caute un motiv pentru a fi sanctionat pentru ceva ce nu ai facut. (Poate i-ai intors vorba cand nu avea dreptate cand te certa ca din vina ta nu a putut fi completat proiectul in care nici n-ai luat parte, lucrand la cu totul altul.)

Exceptia confirma regula. (Iubesc vorba asta.) Cum, spre exemplu, se recomanda sa tratezi exceptiile inainte de cod, pentru ca ce ramane dupa ce ai tratat cazurile exceptionale sa fie rezolvarea problemei in cauza, poate n-ar fi o idee rea sa incercam sa folosim aceeasi modalitate si pentru rezolvarea problemelor care nu pot fi rezolvate scriind cod.

Offtopic:

Tu nu crezi ca un creier este suficient pentru a emite teorii valide? Daca n-am fost angajat pana acum, nu inseamna ca nu am “lucrat” (asta include si invatatul/studiatul). Pana la urma, un programator nu trebuie sa poata simula toate tipurile de situatii posibile, pentru a se asigura ca nu exista erori in codul scris?

Sau vrei sa spui ca, mai nou, am nevoie de facultate de business pentru a-mi deschide o afacere? Bun, nu am fost angajat, dar internetul este plin de exemple. Doar fiindca tie nu-ti place unul din exemple, nu inseamna ca nu poate fi perfect valid. Iar exemplul dat de mine poate fi cu atat mai daunator cu cat o persoana are mai putina experienta.

1 Like

Ba da. Din prea multa libertate acordata marilor programatori, am avut nenumarati colegi de acest fel. Ghiciti cine primea laudele…

1 Like

Da-mi voie sa nu fiu de acord cu tine. E esential sa fi prestat munca remunerata pentru a putea emite pareri. E o mare diferenta intre a transpira pe terenul de fotbal, fugind dupa minge si incasand faulturi, si a te uita de pe margine.

1 Like